reklama

Plýtvání pitné vody není na místě. Postarejte se, aby k tomu nedocházelo

Kohoutek na vodu kape a je třeba jej opravit. Ve většině případů není nutno propadat panice a shánět šikovného instalatéra, ale můžeme se pustit do opravy sami. Drobné potíže se dají vyřešit jednoduchým zákrokem, který ani nevyžaduje celkovou výměnu baterie. Takovou opravu zvládne každý alespoň trochu šikovný kutil a my vám dnes ukážeme, jak na to.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kapající vodovodní kohoutek si opravíme sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oprava kapajícího kohoutku na vodu

Kapající kohoutek na vodu není banalita, je potřeba jej opravit. Kapky vody pleskající o umyvadlo mohou nejednoho z nás přivádět k šílenství. Existují však závažnější důvody, kvůli kterým je dobré tuto drobnou opravu příliš dlouho neodkládat. I když voda z kohoutku kape velice pomalu - za den, týden či měsíc se celkové množství vyplýtvané vody nashromáždí natolik, že při ročním zúčtování můžeme být nemile překvapeni.

Plýtvání pitné vody není na místě. Navíc může banální problém narůst do větších rozměrů a nás by poté mohla čekat kompletní výměna celé vodovodní baterie. Kohoutek může kapat z několika důvodů. Může se např. jednat o zachycené zrníčko písku na místě, kam nepatří, či usazený vodní kámen. V našem případě se zaměříme na kapající kohoutek v ramínku, což naznačuje špatné těsnění.

Voda kape přímo z ramínka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Voda kape přímo z ramínka

Řešení problému

Náš problém je viditelný hned na první pohled. Pitná voda kape přímo z ramínka. U všech baterií bývá většinou stejný systém, což znamená, že musíme povolit matku, kterou je připevněno ramínko k tělu baterie. Ramínko sundáme a vykoukne na nás kartuš, na které jsou umístěny hned tři těsnící kroužky.

Musíme tedy dojít do obchodu, kde se prodávají armatury, a koupíme sadu odpovídajícího těsnění. Vždy je lepší vzít si s sebou celé ramínko, abychom se při výběru těsnění nespletli.

V prvním kroku musíme rozebrat ramínko, abychom se dostali ke kartuši, kde jsou umístěny těsnící kroužky. Do kartuše tedy vložíme imbusový klíč odpovídající velikosti a celý systém povolíme. Kartuš máme v ruce.

Musíme povolit matku a sundat ramínko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Musíme povolit matku a sundat ramínko

Na ní jsou umístěny tři těsnící kroužky, které pomocí šroubováku sundáme. Těsnící kroužky jsou staré a zpuchřelé, proto není divu, že kohoutek v ramínku kapal. Kartuš očistíme.

Ramínko se musí rozebrat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ramínko se musí rozebrat

Nyní si vezmeme k ruce sadu nového těsnění a jeden kroužek po druhém nasadíme na příslušné místo. Kartuš opět vsuneme do ramínka a utáhneme.

Nové těsnící kroužky vsuneme na příslušné místo na kartuši
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nové těsnící kroužky vsuneme na příslušné místo na kartuši

V posledním kroku připevníme ramínko k tělu baterie, matku pečlivě utáhneme a vyzkoušíme, zda se nám oprava povedla.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Ani rýha v laminátové podlaze není problém:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 12. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová