Vyrobte si louskáček na ořechy, který je báječným pomocníkem při získávání jader vlašských ořechů. Možností, jak se dostat do skořápky, je několik. Od naprosto barbarského způsobu, kdy se ořech roztluče kladivem či na něj dupeme nohou - až po šetrné a civilizované použití louskáčku. Jeho výroba není nijak složitá a hravě si s ní poradí i méně zkušený kutil.
Vyrobte louskáček jako pro Popelku
Na výrobu louskáčku budete potřebovat šikovné ruce. Samozřejmě existují i jiné - méně šetrné způsoby, jak se k jádru dostat, avšak jejich použití dokáže nenávratně poškodit jinak dokonalý vzhled ořechu. Vzhledem k tomu, že se tento oblíbený plod používá nejen do těsta, ale i na zdobení nejrůznějších pochutin, použití louskáčku na ořechy je jedinou a ideální volbou, jak celé jádro získat.
Co budeme potřebovat:
Základem louskáčku bude krabička, která se skládá z překližkového dna o rozměrech 200 mm na 250 mm. Krabička bude mít ze tří stran mantinely, jež zabrání nechtěnému vypadnutí skořápky, a tudíž i nepořádku. Tyto díly budou opět z překližky o tloušťce 20mm a výšce 50 mm. Čtvrtá strana bude o něco silnější než mantinely, rozpůlí se a přijde tam vložit čep s pákou pro snadné loupání ořechů.
Použité nářadí
Pro výrobu louskáčku budeme potřebovat pilku na dřevo, kterou získáme potřebné rozměry mantinelů. Dále pak bude zapotřebí lepidlo na dřevo, svorky a aku vrtačka k propojení jednotlivých dílů. K vymazlenému vzhledu nám pomůže přímočará pila a bruska. Elegantního vzhledu docílíme nanesením ochranného vosku, kterým též ošetříme povrch vyrobeného pomocníka. Zapomenout však nesmíme ani na metr a obyčejnou tužku.

Celý projekt začínáme přilepením všech tří bočnic k překližkovému dnu. Všechny přilepené díly navíc zajistíme šrouby, abychom docílili pevného a nerozbitného spoje jednotlivých dílů. Přebytečně vytlačené lepidlo se setře hadříkem. Na čtvrtou stranu krabičky použijeme prkénka, která si nařízneme na potřebný rozměr.
Pečlivě si změříme rozteč mezi překližkovými bočnicemi a první prkénko uřízneme přesně podle tohoto rozměru. Za pomoci lepidla jej připevníme ke spodní desce krabičky. Prkénko uchytíme svorkami, aby nám po překližce neklouzalo, a násedně ještě zajistíme opět šrouby.

V tuto chvíli máme sestavené tři vyšší bočnice a čtvrtou stranu o něco nižší. K této nižší straně přijde vložit ještě jedno prkénko naprosto stejné, jaké je již ke spodní desce připevněné. Rozdíl však bude na první pohled zřejmý. Toto prkénko se musí rozpůlit a seříznout tak, aby se mezi obě půlky vešla navíc dřevěná páka.

Vrchní prkénko tedy připravíme pro další krok. Rozdělíme jej na dva díly, které navíc seřízneme o tloušťku budoucí páky. Doprostřed obou rozpůlených prkének se musí nyní vyvrtat díra pro následné vložení čepu. Zkusíme, zda se nám práce povedla. Čep tvoří osu, kterou musíme přenést na páku. Musíme však počítat se zakulacením spodní hrany páky, aby nikde nemohlo docházet k jejímu drhnutí o krabičku.

Na spodní stranu páky nyní zakreslíme potřebný oblouk. V místě rukojeti budeme tento krok opakovat a toto místo vytvarujeme tak, aby perfektně padlo do ruky.
Přebytečný materiál se odřízne přímočarou pilou a začistí bruskou. Ve spodní části páky nyní provrtáme díru pro následné vložení čepu. V tuto chvíli přijde čep zasunout skrz díru v páce a oba konce čepu zasadíme do děr v krátkých prkénkách. Celý mechanismus nyní za pomoci lepidla a šroubů přichytíme k prkénku, které již společně se dnem krabičky tvoří čtvrtou, nižší stranu louskáčku.

Louskáček je ve své podstatě skoro hotový. Nyní nás ještě čeká vyrobit takovou nakloněnou rovinu, po které budeme pouštět jednotlivé ořechy na místo jejich louskání. Ze zbytku překližky tedy uřízneme potřebnou délku tak, aby spodní strana šikmé plochy lícovala se dnem krabičky a aby její opačná strana s vrchní hranou tvořila protilehlé bočnice.
Na šikmou plochu v místě, kde bude docházet k louskání ořechů, vytvoříme žlábek pro zachycení ořechu na potřebném místě. Po stranách šikmé plochy připevníme za pomoci hřebíčků mantinely, díky kterým budou všechny ořechy putovat na předem uřčené místo.

V posledním kroku provedeme povrchovou úpravu vyrobeného louskáčku. V našem případě použijeme vosk. Louskáček je hotový a my se můžeme těšit na bezproblémové louskání vlašských ořechů, které s tímto nástrojem zvládne i malé dítě.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 12. 12. 2022, Autor: Beata Boháčová
, Profil autora: Beata Boháčová