reklama

Na tuhle dlažbu se necháte rádi vyhodit. Prozradíme, jak ji správně položit

Pokládka venkovní dlažby je přesně ten druh práce, na kterou si nemusíte najímat firmu nebo řemeslníky. Zvládnete ji totiž úplně sami. Chce to jen trochu pečlivosti a dodržet technologický postup pokládky. Nejen s tím vás na následujících řádcích seznámíme. Z nářadí si připravte gumovou paličku, flexu, lopatu, hrábě a vodováhu.

Pokládka venkovní dlažby je snadná. S velkoformátovým rozměrem dlaždic jde práce rychle od ruky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základem je vyměření plochy, kterou budete dláždit. Může to být chodník, dlažba pod pergolou nebo odstavné stání pro auto. TIP: Až budete rozměr vydlážděné plochy vyměřovat, volte násobky šířky, kterou mají dlaždice. Ke každé dlaždici připočítejte zhruba 0,5 cm. Takto se vám dlažba vejde přímo mezi obrubníky a nebudete muset zbytečně dořezávat. Některé velkoformátové dlažby mají rozměry například 100 x 50 cm. Pokud tedy chcete dát tři dlaždice vedle sebe, měla by být mezi obrubníky mezera 151,5 cm.

Rozměr dlážděné plochy volte tak, abyste nemuseli zbytečně dořezávat
Rozměr dlážděné plochy volte tak, abyste nemuseli zbytečně dořezávat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samotnému usazení obrubníků se věnoval jeden z předchozích článků. Předpokládejme tedy, že obrubníky máte usazené, zabetonované a mají správný spád. Teď je důležité zvolit skladbu podsypových vrstev štěrku – u chodníku stačí zhruba 15 cm zhutněného štěrku frakce 16 – 32 mm. Na něj přijde kladecí frakce 4 – 8 mm. TIP: Kupte si drcený štěrk, má ostré hrany a dlažba na něm lépe sedí. Pokud chcete dláždit parkování pro osobní vůz, jako nejspodnější vrstva přijde makadam 32 – 64 mm v tloušťce 20 cm.

Kladecí vrstva štěrku pod venkovní dlažbu má jemnou frakci a nehutní se. Vrstvy pod ní se naopak zhutnit musí
Kladecí vrstva štěrku pod venkovní dlažbu má jemnou frakci a nehutní se. Vrstvy pod ní se naopak zhutnit musí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Samotné pokládce venkovní dlažby předchází rozprostření štěrkového kladecího lože frakce 4 – 8 mm. Výška lože musí být 5-6 cm. Pokud realizujete projekt chodníku, stáhněte štěrk do roviny pomocí latě, která se opře o obrubníky. Štěrkové lože musí být lehce načechrané a mít spád směrem mimo okolní budovy. TIP: Nesnažte se kladecí štěrk nahradit pískem. Je sice levnější, ale časem propadne do spodního štěrkového lože a dlažba se bude viklat.

Dláždíte-li větší plochu, je srovnání kladecího lože trochu komplikovanější. Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte - štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby. Ty srovnáte do roviny, tím získáte referencí body pro výšku štěrkového lože.

Kladecí vrstvu srovnáte do roviny latí, vodováhou nebo pomocí vytyčených referenčních bodů
Kladecí vrstvu srovnáte do roviny latí, vodováhou nebo pomocí vytyčených referenčních bodů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A jdeme na samotnou pokládku venkovní dlažby. Velkoformátová dlažba má několik výhod – je moderní, estetická a rychle se s ní pracuje. Dlažbu začněte skládat tak, že položíte první řadu dlažby, na kterou si pak můžete stoupnout a pokládat další řady. Pokud má dlažba tvar čtverce nebo obdélníku, o půlku ji vždycky přeložte – podobně, jako se skládají cihly. Dlažbu stačí jemně poťukat gumovou paličkou. Dořezy zatím neřešte, ty uděláte nakonec. Pomocí vodováhy kontrolujte, zda má dlažba správný spád. Pokud ne, dotlačte dlaždice paličkou nebo upravte výšku kladecího lože.

Větší dlažbu je dobré překládat – o třetinu až o půlku
Větší dlažbu je dobré překládat – o třetinu až o půlku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Až doteď to byla legrace. Nyní přichází na řadu méně oblíbený krok – dořezávání dlažby. Betonové výrobky můžete dělit buď flexou s diamantovým kotoučem, nebo pomocí lamačky. Výhoda flexy je, že můžete vyřezávat i komplikovanější tvary – rohy a úkosy. Nepříjemný je prach, který při řezání vzniká, proto vždy používejte respirátor a ochranné brýle.

S lamačkou je práce čistá a rychlá, ale dělá jenom rovné lomy – žádné komplikovanější tvary. Řezaný díl si změřte metrem a naměřenou hodnotu zakreslete na dlaždici. Z praxe je dobré přidat kvůli toleranci zhruba 0,5cm mezeru. Uřezaná dlaždice se vám pak bude lépe zasouvat na požadované místo.

K řezání betonu použijte úhlovou brusku s diamantovým kotoučem
K řezání betonu použijte úhlovou brusku s diamantovým kotoučem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

A je hotovo... téměř. Posledním krokem je použití zásypového písku. Jde o písek s velmi jemnou frakcí, prodává se v několika barevných variantách. Do spár v dlažbě ho jednoduše vmetejte koštětem. Nakonec se celá dlažba zhutní vibrační deskou. POZOR – deska musí mít nasazen ochranný gumový kryt, jinak by se dlažba poškodila. Je možné, že po čase bude nutné provést ještě jeden zásyp pískem. Tím je práce u konce.

Dlažbu nakonec srovnejte vibrační deskou
Dlažbu nakonec srovnejte vibrační deskou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úhlová bruska Scheppach AG2200

Silná úhlová bruska, která si poradí s dlažbou i obrubníky. Disponuje motorem o výkonu 2 200W a skvěle se hodí také k broušení a řezání silných ocelových profilů. Oceníte možnost nastavit přídavnou rukojeť i přestavení ochrany kotouče bez použití nářadí. Výhodou je, že ji výrobce dodává v praktickém přepravním kufru.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Zde se podívejte, jak na to:

Publikováno: 2. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč