reklama

Bekovky, klobouky i klasické čepice od řemeslníka z Havany, který si zamiloval Česko

Firmu na výrobu klobouků a čepic založil v roce 1999 ve východočeských Nasavrkách Andres Nunez Castellon. Pochází z kubánské Havany. Ve dvanácti letech začal číst knihy českého spisovatele Milana Kundery a zamiloval se do České republiky. Později procestoval celý svět a ujistil se, že chce žít v Česku a oslavit tu své třicáté narozeniny. Splnil si zde svůj velký sen a také se tu oženil.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Firmu na výrobu čepic a klobouků založil v Nasavrkách Andres Castellon (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Firma na výrobu klobouků a čepic je splněný sen

„Spousty lidí touží po životní změně nebo adrenalinu. Já jsem jako kluk zvládl obojí. Adrenalin mi dodávalo džiu-džitsu, box a plavání. V pětadvaceti letech jsem pak nasedl do letadla, hodně cestoval a nakonec zakotvil v Česku. Poznal jsem mnoho zemí a to mi pomohlo srovnat si priority. Díky tomu mi došlo, že chci dělat jenom to, co mě baví, a tak vyrábím čepice a klobouky,“ říká majitel společnosti Aksana.

Pan Castellon vede firmu společně se svojí ženou. Zaměřují se na výrobu kvalitních čepic, různých typů klobouků, šijí kšiltovky, letní kloboučky i zimní ušanky. Jejich výrobky nosí nejen mnoho spokojených zákazníků, ale také se objevují ve filmech a televizních seriálech.

Firma se zaměřuje na výrobu různých typů čepic, včetně bekovek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Firma se zaměřuje na výrobu různých typů čepic, včetně bekovek

Kvalita nade vše

„Naše výroba je založena na kvalitě a bezchybném řemeslném zpracování. Vyrábíme různé čepice nejenom pro české zákazníky, ale i na vývoz do zahraničí. Jedná se nejen o klasické čepice, bekovky, pánské i dámské klobouky, ale i klobouky pro myslivce a čepice pro rybáře,“ sděluje  Andres Castellon, jehož cílem je nadále rozvíjet výrobu pokrývek hlavy a být špičkou v oboru nejen u nás, ale v Evropě. 

Majitel dílny si zakládá na kvalitě a bezchybném zpracování výrobků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Majitel dílny si zakládá na kvalitě a bezchybném zpracování výrobků

V šicí dílně se vyrábí mnoho typů čepic a klobouků. Na jejich výrobu si v továrně vytvářejí vlastní střihy. „Specializujeme se také na šití  uniformních čepic, brigadýrek a baretů pro policisty a bezpečnostní služby,“ doplňuje pan Andres, v jehož dílně se šijí čepice pro policii, armádu i hasiče.

Šablony, podle kterých se látka stříhá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šablony, podle kterých se látka stříhá

„Co se týká výroby, každá čepice je úplně jiná, i když může vypadat stejně, výrobní postup je ale pokaždé odlišný. A tady se dostáváme na zlaté české ručičky, které se umí perfektně postavit k jakékoli práci a výzvě,“ uvádí spokojený majitel firmy. 

„Andres má na starosti skoro všechno, on je ten, který na všechno dohlíží. V továrně tráví každý den. Pravdou je, že se na něho spoléhám hlavně ve dvou věcech. Tou první je obchod, protože on sem přitahuje nové zákazníky a komunikuje většinou i s těmi stávajícími. Druhou věcí, kterou zcela nechávám na něm a vůbec se v ní neangažuji, jsou vzorky našich výrobků,“ uvádí manželka Andrese, Alena Castellon.

Vše v továrně se vyrábí ručně - za použití různých druhů a barev materiálů. „Používáme černý flauš, organickou bavlnu nebo merino. Čepice a klobouky se stříhají podle šablony a pevné části se podžehlují, hlavně přední části čepic. Například u bekovek a klasických kšiltovek musí být podžehlený kšilt, ke kterému se pak přišije celá kulatá forma,“ vysvětluje majitel firmy.

Čepice a klobouky se stříhají podle šablony
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čepice a klobouky se stříhají podle šablony

Kompletace čepic

Jednotlivé díly čepic či klobouků se posílají do šicí dílny, kde se kompletují. Na každý úkon se používá jiný šicí stroj. Hotové výrobky pak putují do skladu, na e-shop nebo do vlastní prodejny. Další z nich přímo ke konkrétním zákazníkům.

Při kompletaci čepic a klobouků se používají různé šicí stroje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při kompletaci čepic a klobouků se používají různé šicí stroje

„Mnoho žen se do této práce nehrne, protože si myslí, že je to náročné,“ říká mistrová, Alena Janoušková. „Kdo ale umí ušít čepici, je to opravdu radost. Když člověk pak vidí hotový výrobek a v něm i někoho na ulici, kdo ty brigadýrky a další čepice nosí, je to opravdu krásný  pocit,“ dodává.

Čepice z Nasavrk nosí i policisté, vojáci a hasiči
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čepice z Nasavrk nosí i policisté, vojáci a hasiči

Čepice jako módní doplněk

Podle pana Castellona se zákazníci stále více zajímají o kvalitu materiálů a jedinečnou - stylovou výrobu. Je přesvědčen, že čepice budou vždy zajímavým módním doplňkem, za který si zákazníci rádi připlatí. A doufá, že v budoucnosti skončí čas laciných výrobků například z Asie, které cestují k zákazníkům přes celý svět. Věří, že zákazníci dají určitě přednost jedinečným výrobkům, které se vyrábějí v Evropě.

Novinky v Nasavrkách

„Připravujeme novou řadu baretů a s radostí vítáme i zakázkové šití klobouků, bekovek a dalších čepic,“ přibližuje své plány Andres  Castellon, který kromě výroby čepic plánuje další nové projekty. Jedním z nich je spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci, kde společně vyvíjí řadu elegantních doplňků k oblečení.

Zdroj: pořad Řemeslo nenahradíš

Podívejte se, jak taková čepice vlastně vzniká:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 12. 2021, Autor: Běla Nedorostová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Běla Nedorostová