reklama

Čertí lejno, řezání na lízačku? A viděli jste někdy železnou housenku? Naučte se základní kutilské fráze a slovíčka

Kutilský slang, nebo-li hovorová mluva mezi kutily a řemeslníky, má často zajímavé významy. Liší se region od regionu, některé výrazy jsou „celonárodní“, vesměs se ale různí mezi truhláři, zedníky nebo elektrikáři. Abyste se v mluvě řemeslníků vyznali nebo si rozšířili svoje kutilské znalosti, přečtěte si výběr následujících slovíček a frází. Znáte některé další slangové výrazy, které nejsou v přehledu uvedeny?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kutilský slang je pestrý, seznamte se s jeho významy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

CÉOČKO – Pro někoho zkratka civilní ochrany, zde myšlen způsob svařování v ochranné atmosféře CO2.

ČERTÍ LEJNO – Jinak také medvědí lejno. Jde o tmel, který se používá na tmelení hlavně trubek, ale i betonových výrobků a plechů. Konzistencí a použitím se podobá dnes modernímu bitumenovému tmelu. Pokud ho budete shánět, vyberte si prodavače nebo prodavačku staršího ročníku – k mladým lidem se slangový výraz (používaný hojně za socialismu) nestihl rozšířit.

ČOKOLÁDA – Na této čokoládě byste si dozajista vylámali zuby. Jde totiž o elektrikářskou svorkovnici, která se používá k propojování kabelů. Láme se podobně jako tabulka čokolády. Dostanete ji v každé lepší prodejně elektra a vybrat si můžete z několika barev (včetně mléčné) i druhů provedení. Liší se zejména průměry kabelů, které jimi můžete spojit.

Čokoláda nebo-li svorkovnice – v tomto provedení mléčná. Nekousat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Čokoláda nebo-li svorkovnice – v tomto provedení mléčná. Nekousat

FANKA – to samé, co pro kuchaře naběračka. Jde o naběračku používanou zedníky. Až si ji půjdete pořídit, ptejte se právě na fanku – a budete za frajera!

FLEXA – úhlová bruska. Úhlová proto, že s ní můžete brousit i řezat pod různými úhly, flexa proto, že je velmi flexibilní. Nejtěžší je při řezání trefit pravý úhel.

HUSÍ KRK – Pro husí krk můžete zajít k řezníkovi nebo do prodejny elektroinstalačního materiálu. Záleží na tom, jaký projekt chcete realizovat – zda nedělní oběd, nebo rozvody elektřiny. Husí krk je ohebná plastová trubka určená k vedení kabelů ve zdi i na jejím povrchu.

HOUSENKA – Jde o slovník pro kutily, ne pro zahrádkáře. Takže určitě zde není myšlen žádný živočich, pokud mezi ně nepočítáte svářeče. Právě mezi svářeči se totiž výraz housenka často používá – jde o označení sváru – housenky, kterou ve svařovaném obrobku zanechá přidávaný materiál z elektrody nebo cívky.

KALFAS – Hranatá nádoba používaná ve stavebnictví. Obvykle jde o plastový výrobek, kde se připravují maltové směsi a lepidla. Pokud plánujete svého nově narozeného potomka přitáhnout k řemeslu, můžete kalfas použít místo dětské vaničky. Tahle rada je ale bez záruky!

KOMBINAČKY – kombinované kleště, slouží pro úchop materiálu i pro jeho štípání.

Kombinačky jistě máte doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinačky jistě máte doma

MACEK – Cokoli, co je hodně VELKÉ. V truhlářské dílně jde o označení velkého dvouručního hoblíku. Používá se například při hoblování fošen a trámů. Práce s mackem je lepší než posilovna. Získáte tak nejen svaly, ale také dohladka ohoblované dřevo.

MAFL – Název po ruční okružní pilu. Základ pochází od jména výrobce, který tuto kategorii strojů rozšířil.

NEBOZEZ – V době akumulátorových vrtaček už trochu archaismus, ale má své kouzlo. Nebozez je jednoruční vrták do dřeva. Obvykle má dřevěnou nebo plastovou ručku. Práce s ním vyžaduje trochu zručnosti – nic pro vrtáky!

OŘECH – Dámy, požádá-li vás manžel při výměně kola o ořech, neběžte to špajzu, nýbrž do dílny. Ořech je nástrčný klíč. Má spoustu velikostí, proto vezměte rovnou celou sadu. Jinak vás „drahoušek“ stejně pošle zpátky. Upřímně – šance, že trefíte správnou velikost, není nijak veliká.

Tento ořech není k jídlu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento ořech není k jídlu

PODĚRÁK – Ne, nejde o překlep slova podběrák. Pokud si chcete vyzkoušet odbornost prodejců ve vašem městě, můžete tak učinit právě dotazem na poděrák. Málokdo z prodavačů dnes ví, o co jde. Poděrák je kovový hranolek, který se zasunuje do děr v hoblici, a slouží k upnutí materiálu. Nezkušenou obsluhu za pultem takto můžete poučit a hrdě odkráčet středem prodejny.

POŘÍZ – Další historický nástroj, tentokrát dvouruční. Slouží k odstraňování kůry z kmenů stromů nebo hran desek. V poslední době zažívá renesanci, protože výrobky z opracovaných kmenů a fošen jsou znovu v módě. Kupte si ho a budete také šik!

RABICKA – Rabicové pletivo. Uplatnění najde ve stavebnictví hlavně při rekonstrukcích starších budov. Dává se pod omítku za účelem jejího lepšího přilnutí a vyšší pevnosti. Trochu připomíná řídké rytířské brnění. Košili si z něj ale nepleťte.

ŠPRYC – Vápenocementový postřik. Výraz hojně rozšířen ve stavebnictví znamená velmi řídkou maltu, která se používá před nanesením omítky. Stejný základ i význam má sloveso „šprycovat“.

ŠLAUCHVÁHA – Počeštěný germanismus, v naší rodné řeči hadicová vodováha. Dnes, kdy se používají nivelační lasery, je šlauchváha na ústupu. Její výhodou zůstává nízká cena a princip, na němž se nemá co pokazit. Ani baterky vám ve šlauchváze nikdy nedojdou, protože žádné nemá. Pomocí vyrovnání hladiny ve dvou průhledných válcích dokážete změřit rovinu čehokoli kromě charakteru. Nefunguje v zimě, především tehdy, když voda v hadici zamrzne…

Hadicová vodováha měří rovinnost na vzdálenost několika metrů – záleží, jak dlouhá je hadice
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hadicová vodováha měří rovinnost na vzdálenost několika metrů – záleží, jak dlouhá je hadice

ŠALUNK – opět termín ze stavebnictví. Jde o výraz pro bednění, který se používá například pro betonování základů. Výroba bednění je tedy šalování.

ŠUPLERA – posuvné měřítko s přesností na setiny milimetru. Naměřené hodnoty můžete odečíst na stupnici nebo na displeji. S displejem to umí každý, se stupnicí odborníci.

Posuvné měřítko - zvané šuplera
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Posuvné měřítko - zvané šuplera

TRAFO – Obvykle výraz pro trafosvářečku. Nejlevnější stroj na svařování elektrodami. Dnes ho na trhu rychle nahrazují svařovací invertory. Trafa jsou velmi těžká, což má svoji výhodu – žádný zloděj vám s ním neuteče.

VADASKA – Je zkoušečka napětí. Pokud elektrice nerozumíte, ani si ji nekupujte. Pokud ano, patrně ji už v kufříku máte. Umožňuje měřit proud, napětí, odpor – pouze elektrický. Odpor k věcem, ideologiím ani lidem vadaskou nezměříte.

VÉDÉČKO – Slangové označení pro mazací sprej univerzálního použití. Původní název pochází od označení jediného konkrétního výrobce, časem se ale rozšířil na všechna maziva podobného určení jako originální výrobek.

SVIŇÁK – Ne, nejde o nadávku, ačkoli k tomuto účelu slovo sviňák přímo vybízí. Zde je myšlen svinovací metr.

VZÍT TO NA LÍZAČKU – Neděste se a nehledejte za výrazem nic, co by jakkoli souviselo s erotickými praktikami. Jde o další „oborový“ výraz rozšířený hlavně mezi tesaři a truhláři. Neznamená nic jiného, než že se obrobek ořízne velmi těsně, jen o pár milimetrů – zkrátka, řezný nástroj obrobek pouze „olízne“.

Zdroj: autor článku

Nářadí potřebuje dokonalou údržbu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč