reklama

Hledáte neustále místo, kam si odložit běžné drobnosti? Vyrobte si odkládací stolek

Troufnete si vyrobit originální odkládací stolek? Každý z nás určitě zažil situaci, když po příchodu domů hledá vhodné místečko pro odložení drobností z kapes. Jednoduchý vkusný stolek, kterému bude dominovat plocha z kulatiny, nejen pomůže při odkládání věcí, ale navíc může báječně doplnit design jakékoliv místnosti.

S výrobou odkládacího stolečku na drobnosti si hravě poradíte (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak si s výrobou odkládacího stolku poradit?

Malý odkládací stolek je perfektní místo pro odložení drobností nebo sklenice s vodou. Řetězce, které se živí prodejem nábytku, však nemají mnohdy ve své nabídce produkt, který by nás nadchl. Skloubit design v bytě nemusí být nadlidským výkonem. Každý šikovný kutil si dokáže vyrobit jednoduchý odkládací stůl přesně podle svých představ. Nejedná se o nic složitého. Stylový stolek z kulatiny, jehož výrobu vám dnes přiblížíme, dokáže podtrhnout vzhled nejedné domácnosti.

Pečlivá příprava

Velice důležitá je pečlivá příprava. Vzhledem k tomu, že přírodní materiály jsou elegantní a nadčasové, bude stolku dominovat dřevo. Eleganci přírodního materiálu podtrhnou tři kovové nožky.

Pro výrobu budeme potřebovat:

  • flexu
  • stolní vrtačku, aku vrtačku
  • svářečku
  • brusku
  • svorky
  • metr a tužku
Na výrobu si připravte potřebný materiál a nástroje
Na výrobu si připravte potřebný materiál a nástroje (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zapomínat však nesmíme na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, proto se nám budou hodit ochranné brýle, rukavice a svářečská helma.

Kovovou destičku zafixujeme do flexy
Kovovou destičku zafixujeme do flexy (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Při výrobě stolku začneme s výrobou nožiček. Vezmeme si k ruce plochou kovovou destičku, kterou rozměříme na tři stejné díly ve tvaru čtverce. Pro řezání potřebujeme flexu, kterou upevníme do stojanu na pracovním stole, a kovovou destičku do ní zafixujeme. Přesně podle naměřených rozměrů uřízneme tři stejné čtverce. Při práci samozřejmě používáme ochranné brýle a rukavice.

Důlčíkem vytvoříme v každém roku důlek
Důlčíkem vytvoříme v každém roku důlek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Nyní musíme do všech čtvercových destiček vyvrtat díry. Na kovovou podložku položíme uříznutý čtvereček, vezmeme si do ruky důlčík a za pomoci kladiva vytvoříme v každém rohu malý důlek. Pro vyvrtání děr použijeme stolní vrtačku. V každém místě s připraveným důlkem provrtáme díru skrz celou destičku.

Kovovou destičku začistíme vrtačkou
Kovovou destičku začistíme vrtačkou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Každá destička má nyní čtyři díry, které musíme zbavit špon v jejich okolí. Pro tento úkon budeme potřebovat aku vrtačku s vrtákem o větším průměru, než je vyvrtaná díra. Vrtáme do každé díry. Tímto způsobem začistíme všechna potřebná místa, zbavíme se špon a lépe zapadne hlava šroubu do destičky.

Kovové nohy nastříkejte barvou zvoleného odstínu
Kovové nohy nastříkejte barvou zvoleného odstínu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Svářečkou provedeme potřebný svar a pomocí brusného kotouče se zbavíme okují a strusky. Svařené nohy odmastíme a nastříkáme ze všech stran černou barvou na kov.

Kulatinu brousíme krouživými pohyby po smirkovém papíru
Kulatinu brousíme krouživými pohyby po smirkovém papíru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ve chvíli, kdy necháváme nohy zaschnout, pustíme se do přípravy dřevěné odkládací plochy. Vezmeme si tedy smirkový papír, který zafixujeme svorkami k pracovnímu stolu. Kulatinu budeme jemnými krouživými pohyby posouvat po smirkovém papíru, abychom ji zahladili.

Nohy přišroubujeme k desce
Nohy přišroubujeme k desce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kulatinu máme zbroušenou a můžeme se pustit do přidělání nožiček. Na jejich spodní část ještě přijdou vložit záslepky, které zabrání následnému poškození podlahy. Přiložíme tedy nohy ke kulatině a jednu po druhé pečlivě přišroubujeme.

Povrchovou úpravu provedeme olejem
Povrchovou úpravu provedeme olejem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V posledním kroku musíme vzniklý stolek opatřit ochranným nátěrem. Povrchovou úpravu provedeme olejem.

Nově vzniklý stůl necháme pečlivě zaschnout a můžeme se radovat nejen z nové odkládací plochy, ale hlavně z krásného stolečku, který svým designem podtrhne nejednu místnost.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, Míra Nosek

Na postup se podívejte zde:

Nohy přišroubujeme k desce
Nohy přišroubujeme k desce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Publikováno: 28. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Beata Boháčová