reklama

K výrobě luxusních dřevěných per se dostali díky jednomu videu z Ameriky

Výroba luxusních dřevěných per se stala naprostým vrcholem tohoto oboru. Jejich vzhled může být různý. Vedle obyčejných per stojí opravdoví elegantní velikáni s vytříbeným designem. Materiál na jejich výrobu se může také různit. Od obyčejných plastových per je možné přejít až k luxusním perům vyrobených ze dřeva, která se mohou stát elegantním doplňkem i skvělým nápadem nápadem například na vánoční dárek.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výrobci luxusních dřevěných per, Jakub a Filip (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ruční výroba dřevěných per

Výrobou dřevěných per se zabývají František Štěpnička a Jakub Hrubý, mladí muži, nejlepší kamarádi, které souhra životních událostí zavedla ke společnému podnikání. Každý život je jedinečný příběh, někdy horší, někdy lepší. Jestliže člověk však dělá věci, které ho baví, životní příběh vždy dosáhne zdárného konce. Je však dobré mít nad svým životem alespoň nějaký nadhled. Možná právě proto tito dva kamarádi tráví převážnou část svého volného času na lezecké stěně.

Vyrobená dřevěná pera jsou perfektní nápad na vkusný dárek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobená dřevěná pera jsou perfektní nápad na vkusný dárek

Oba mládenci dříve trávili celé dny v kanceláři. Filip jako systémový inženýr v IT a Jakub jako technolog v automotive. Ale jak se říká, všeho moc škodí. Práce jim nepřinášela žádné uspokojení a stala se pro ně spíše otravnou. Jednoho krásného dne poprosil Filip Kubu o pomoc při rekonstrukcí chalupy. Oba se společně začali věnovat dřevu. Původně zkoušeli různé lehké věci při rekonstrukci. Postupem času se pokusili vyrobit i nějaký nábytek (např. postel či poličky).

Filip nikdy dříve nepřišel s řemeslem do styku. Všechno potřebné si načetl z knih, internetu a hlavně používal selský rozum. Člověku přece stačí chtít a dokáže zázraky. Jakub se poprvé seznámil se dřevem na brigádě u svého strýce, který vyráběl kuchyně. Krásný, měkký a poddajný materiál oba naprosto uchvátil a práci se dřevem si zamilovali. Dospěli oba do fáze, kdy své původní zaměstnání pověsili na hřebík, a šli za svou láskou. Tento materiál je nyní živí a přináší jim radost z práce i ze života.

Jakub i jeho kamarád si zamilovali práci se dřevem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakub i jeho kamarád si zamilovali práci se dřevem

Prvním impulzem, že by se mohli věnovat výrobě per, bylo video z Ameriky. Viděli zde výrobu naprosto jedinečných kousků. Oba mládence tento klip nadchl natolik, že měli okamžitě jasno o své budoucnosti. Nechali si vyrobit mechaniky a pustili se do fáze zkoušení výroby dřevěných per. Pokusů bylo nespočet. Museli vyzkoušet každé pero i jednotlivé druhy dřeva. Každé se totiž chová naprosto jinak.

Každé dřevo se chová jinak
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Každé dřevo se chová jinak

V současné době oba kamarádi vyrábí dva druhy per, bombičková a kuličková. Pro každý typ pera používají tři druhy mechanik. Zdobí je mechanika zlatá, stříbrná nebo titanová.

Pro každého člověka je zcela přirozené něco vytvářet. Převážná část řemesel se však v poslední době přesunula do nejrůznějších továren, kde je zboží vyráběno masově. Těmto výrobkům však naprosto chybí energie, duše a příběh lidí, kteří je vyrábí. Člověk, jenž vyrobí věc vlastníma rukama, do ní vkládá část sebe, a to je na řemesle asi nejpřitažlivější aspekt.

Člověk, který vyrábí věci vlastníma rukama, do každé z nich vloží kus sebe
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Člověk, který vyrábí věci vlastníma rukama, do každé z nich vloží kus sebe

Filip s Kubou mají v současné době dílnu na výrobu dřevěných per v Jablonci nad Nisou. Veškerá práce počíná výběrem dřeva, které je pro pero vhodné. Na každém jednotlivém hranolku vyberou strukturu i zbarvení dřeva, které je pro jejich výrobek nejvhodnější. Špalíček, který udává budoucí vzhled výrobku, se musí rozřezat na dva přesné kousky. Ve chvíli, kdy je dřevo nařezané na rozměr budoucího pera, putuje k vrtačce, kde se vytvoří otvor pro dutinu. Po vyvrtání děr do obou dílů budoucího pera se do nich vlepí mosazné dutiny, do kterých se následně lisuje mechanika pera.

Na vrtačce se vytvoří otvor pro dutinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vrtačce se vytvoří otvor pro dutinu

Po nalepení dutiny se musí použít zahrubovák, kterým se srovná čelo tak, aby se docílilo roviny s mechanikou. Po finálním zpracování jednotlivých špalíčků se mládenci přesunou k soustruhu. Zde se vyrábí za pomoci dláta budoucí tvar pera. Ve chvíli, kdy je konečný tvar vyroben, použije se smirkový papír a dohladí se povrch dřeva.

Na soustruhu se vytvoří budoucí tvar pera
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na soustruhu se vytvoří budoucí tvar pera

V dalším kroku, když už jsou oba kusy dřívek dotaženy k dokonalosti, nalisují se ručně do dutinek. Ve chvíli, kdy je pero kompletně hotové, musí se jeho povrch vyleštit, vloží se do krabičky a putuje k zákazníkovi. Pera je možné i gravírovat.

Hotové pero se musí vyleštit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hotové pero se musí vyleštit

Existuje mnoho lidí, kteří pracují se dřevem. Někteří jsou úspěšní více, někteří méně. Není to dáno tím, že by svou práci dělali špatně. Celý úspěch je spíše souhrou kreativity a prosazení jednotlivých řemeslníků. Nemalá zásluha náleží i potřebnému kousku štěstí.

Filip s Jakubem se i nadále chtějí věnovat svému řemeslu a rozvíjet firmu Wood Factory. V plánu mají výrobu vlastní mechaniky pera, která ponese jejich značku.

Zdroj: pořad Řemeslo nenahradíš, Filip Štěpnička a Jakub Hrubý

Publikováno: 26. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

13. díl, série 3 - Filip Štěpnička a Jakub Hrubý - Výrobci dřevěných per

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Filip a Jakub jsou dvojice kamarádů, kteří si díky své lásce k práci se dřevem založili vlastní firmu Wood Factory, kde ručně vyrábějí jedinečná dřevěná pera. V budoucnu by pak rádi přišli s vlastní mechanikou a ještě více rozšířili svoje podnikání.