reklama

Dřevěná podlaha: broušení parket, ošetřování moderních podlah

Dřevo je nejlepší podlahový materiál do obytných prostor. Je teplé, dýchá, dělá příjemný vzduch a domáckou atmosféru. Dobře se kombinuje s jakýmkoli stylem vybavení. Možná jste se právě nastěhovali do bytu se starými parketami a říkáte si, že je to sice pravda, ale co když už je na krytině vidět věk a necitlivé zacházení?

Dřevěná podlaha - broušení parket, ošetřování moderních podlah (Zdroj: Barlinek)

Renovace starých parket broušením

Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost. Pokud mají po letech užívání zašlý a poškrábaný povrch, nemusí to být ještě důvod k výměně krytiny. Povrch podlahy se dá přebrousit, čímž se odstraní zbytky starého laku z vrchní tenké vrstvy dřeva. Podlaha získá opět svěží vzhled. Musí se poté znovu povrchově ošetřit, a to buď nalakovat, nebo napustit olejem na podlahy a nechat vytvrdnout. 

Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost
Dřevěné podlahy mají dlouhou životnost (Zdroj: Barlinek.cz)

Nové dřevěné podlahy

Měli bychom mít jasno dříve, než se pustíme do broušení, zda podlaha není poškozená tak, že by povrchová oprava nepomohla. Důkladný úklid by měl odhalit, jaký mají vady charakter, zda nejsou parkety shnilé, poškozené třeba trvalým zatékáním, rozlámané nebo jinak zničené. V takovém případě povrchové opravy nestačí. Není potřeba věšet hlavu. V současnosti se dají koupit dřevěné parkety nebo moderní podlahová prkna ve vysoké kvalitě za dobrou cenu a zvládnete je položit sami i jako plovoucí! Parkety se dodávají v několika velikostech, v módě je kromě klasického vzoru také francouzský vzor, tzv. chevron. Podívejte se na módní dekory zde.

Dřevěné podlahy se mají udržovat čisté
Dřevěné podlahy se mají udržovat čisté (Zdroj: Barlinek.cz)

Co budeme k broušení potřebovat?

  • podlahovou brusku

  • krajovou brusku

  • brusné nástroje tří různých hrubostí (P40, P80, P120)

  • ochranné pomůcky: brýle a respirátor proti prachu a sluchátka na ochranu sluchu

Stroje pro tyto účely je vhodné vypůjčit v některé z půjčoven strojů. Dejte pozor, aby měla bruska odsavač pilin a vlastní osvětlení. Zejména krajová bruska, kterou budete používat pro práci v rozích a nepřístupných koutech, by měla mít osvětlení pracovní plochy. Brusné nástroje si budete muset koupit, jejich množství je závislé na velikosti podlahy a v půjčovně vám jistě kvalifikovaně pomohou odhadnout spotřebu. Podlaha se brousí dvakrát až třikrát od nejhrubšího po jemné zrno nástroje. 

Stroj pro broušení dřevěné podlahy je vhodné vypůjčit v některé z půjčoven strojů
Stroj pro broušení dřevěné podlahy je vhodné vypůjčit v některé z půjčoven strojů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před a po

Před vlastním broušením celou místnost vykliďte, odstraňte obvodovou lištu a sundejte i obrazy ze stěn, bude se dost prášit.

Po vybroušení se musí celá podlaha důkladně vysát a pak znovu nalakovat. Lakování proveďte podle návodu výrobce laku, univerzální postup tu nelze uvést, neboť laky jsou na trhu různé. Některé laky jsou dvoufázové a vyžadují mezibroušení. To by znamenalo, že budete ještě jednou potřebovat brusku, s tím je třeba počítat už při půjčování strojů.

Parkety se dodávají v několika velikostech, v módě je kromě klasického vzoru také francouzský vzor, tzv. chevron
Parkety se dodávají v několika velikostech, v módě je kromě klasického vzoru také francouzský vzor, tzv. chevron (Zdroj: Barlinek.cz)

Moderní dřevěné podlahy

Nové třívrstvé dřevěné podlahy je také možné renovovat broušením, pokud mají dostatečně vysokou nášlapnou vrstvu. Při správném ošetřování je ovšem pravděpodobné, že to nikdy nebude potřeba. 

Dřevěné podlahy se mají udržovat čisté, pevná zrnka nečistot a malé kamínky by mohly způsobit drobné škrábance. Běžný úklid tedy spočívá v zametání nebo vysávání, uklízíme-li mokrou cestou, dbáme, aby na podlaze nezůstávaly loužičky. Olejovaným podlahám dopřejeme jednou až dvakrát ročně nový olejový nátěr. Dále je důležité rozlišovat mezi úklidovými prostředky na lakované a olejované podlahy. Nic dalšího by vás nemělo zaskočit.

Zdroj: Barlinek

Podívejte se, jak se dá využít dřevo na dlažbu:

Publikováno: 26. 11. 2021, Autor: Barlinek (text a foto) , Profil autora: Redakce