reklama

FSC zní jako fotbalový klub, ale míří na kutily, řemeslníky i běžné spotřebitele. Proč?

Co má společného FSC (Forest Stewardship Council) s udržitelným lesním hospodářstvím, židlí, na které sedíte, a dveřmi od vaší kanceláře? Mnoho. FSC je totiž certifikační systém udělovaný zpracovatelům dřeva a výrobcům, kteří o lesy pečují udržitelným způsobem. Tedy tak, aby měly generace kutilů a řemeslníků, kteří přijdou po nás, pořád z čeho vyrábět.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
FSC je zkratka pro označení dřeva, jež vyrostlo v lese s udržitelným lesním hospodářstvím (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Udržitelný systém lesního hospodářství přitom není nic nového. Iniciativa, z níž vychází certifikát FSC, totiž vznikla už v devadesátých letech minulého století. Logo FSC mohou používat jen výrobci, kteří splní náročné požadavky na hospodaření v lesích a zpracování dřeva. Jde zkrátka o to, aby se lesy bezohledně neplundrovaly, ale aby kromě ekonomického užitku tvořily také součást ekosystému.

S logem FSC si tak můžete koupit řezivo, spárovky, desky, ale i hotové výrobky, jako je například nábytek nebo hranoly pro stavbu pergoly či krovů, násady k nářadí, a dokonce i papír. Důležitost šetrného hospodaření si zpracovatelé začínají uvědomovat čím dál víc – dnes se do systému zapojilo už osmdesát zemí z celého světa a 223 miliónů hektarů lesní plochy.

FSC se může vztahovat na celý výrobek nebo jen jeho části
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
FSC se může vztahovat na celý výrobek nebo jen jeho části

FSC je dobrá volba pro kutily

Velký význam má FSC pro kutily. Ekologicky vytěžené a zpracované dřevo se totiž ideálně hodí například pro výrobu dětských hraček, postýlek a veškerého nábytku do domácnosti.

Přírodní charakter těchto výrobků zvýrazníte například tím, že je ponecháte bez povrchové úpravy nebo je ošetříte přírodním olejem, tedy bez syntetických barev. Použít můžete třeba lněný olej, který zvýrazní strukturu dřeva a je stoprocentně ekologický.

Materiál označený FSC logem míří na kutily i řemeslníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Materiál označený FSC logem míří na kutily i řemeslníky

Jak poznat FSC výrobek?

Snadno. Na výrobku najdete štítek FSC a jeho ochrannou známku. Můžete ho objevit na obalu nebo vyfrézovaný přímo ve dřevě – nejčastěji u nábytku na jeho nepohledové straně. Ochranná známka FSC má několik variant. Uděluje se podle toho, zda je konkrétní výrobek označen jako FSC 100 %, případně FSC Mix a FSC Recycled. Vždy se ale můžete spolehnout na to, že alespoň jeho část (nebo celý výrobek) pochází z lesů, kde je používán udržitelný systém lesního hospodářství.

Zdroje: www.czechfsc.cz

Oslavte Vánoce udržitelně:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.