reklama

Ekologická i odolná. Zatravňovací dlažba z recyklovaného plastu

Zatravňovací dlažby jsou v současnosti velmi oblíbeným způsobem, jak si poradit s povrchem kolem domu i na veřejných prostranstvích. Představují totiž kompromis mezi stabilní plochou, na které mohou například zastavovat auta, a trávníkem, který je ekologický, a navíc dobře vypadá.

Ekologická i odolná. Zatravňovací dlažba z recyklovaného plastu (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Běžným materiálem, ze kterého se tato dlažba prorůstající trávníkem vyrábí, je beton. Existují ale i další alternativy, například dlažba Traplast z recyklovaného plastu, kterou vyrábí evropská společnost Transform.

Kombinace pevnosti a zeleného vzhledu

Pevné, stabilní a zároveň pohledné, právě takové vlastnosti mají venkovní prostranství pokrytá zatravňovací dlažbou.

Jednotlivé dlaždice jsou navrženy tak, aby byly pevné, měly vysokou nosnost, a zároveň umožňovaly průsak vody, díky kterému může v prostoru mezi dlaždicemi (stejně jako v buňkách jednotlivých dlaždic) vyrůstat tráva. Tento prostor se totiž při pokládce vyplní zeminou s travním osivem, které za chvíli začne tvořit na pevném povrchu měkký zelený koberec. Na rozdíl od běžných trávníků však například auta tento koberec brzy nepromění v zablácené vyježděné koleje.

Pevné, stabilní a zároveň pohledné, právě takové vlastnosti mají venkovní prostranství pokrytá zatravňovací dlažbou
Pevné, stabilní a zároveň pohledné, právě takové vlastnosti mají venkovní prostranství pokrytá zatravňovací dlažbou (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)
Na rozdíl od běžných trávníků však například auta tento koberec brzy nepromění v zablácené vyježděné koleje
Na rozdíl od běžných trávníků však například auta tento koberec brzy nepromění v zablácené vyježděné koleje (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Na chodníky i parkoviště

Zatravňovací dlažby mají široké využití a hodí se v podstatě na jakoukoliv venkovní - příležitostně zatíženou plochu. Můžete je položit například na příjezdové cesty, chodníky, terasy nebo parkovací místa, a to jak na rovině, tak i v mírných svazích. Nejběžnějším materiálem pro výrobu zatravňovacích nebo také vegetačních dlažeb, jak se pokládce jinak říká, je beton. Existují ale také varianty vyrobené z plastu, nebo ještě lépe recyklovaného plastu, který má při správném zpracování přesně ty vlastnosti, které zatravňovací dlažba potřebuje, aby plnila svůj účel.

Zatravňovací dlažby mají široké využití a hodí se v podstatě na jakoukoliv venkovní příležitostně zatíženou plochu
Zatravňovací dlažby mají široké využití a hodí se v podstatě na jakoukoliv venkovní příležitostně zatíženou plochu (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)
Pro položení dlažby ani není třeba žádný významný zásah do země s pomocí těžké techniky
Pro položení dlažby ani není třeba žádný významný zásah do země s pomocí těžké techniky (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Druhá šance pro plasty

Zatravňovací dlaždice z recyklovaného plastu jsou skvělým příkladem výrobku, který dává druhou šanci odpadu, a zároveň má skutečně skvělé vlastnosti a široké využití. Plast nebo také Traplast, jak se recyklovanému materiálu na výrobu dlažby říká, vzniká z předmětů, které by jinak skončily na skládce, a svou kvalitou dokonce předčí běžné betonové vegetační dlažby. A to jak lehkostí pokládky, tak odolností a dalšími potřebnými vlastnostmi.

Kromě toho, že má téměř neomezenou životnost, tak také snese větší zatížení než beton
Kromě toho, že má téměř neomezenou životnost, tak také snese větší zatížení než beton (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Více vody pro trávník

Traplast je čtyřikrát lehčí než beton. Proto vás s pokládkou už tak snadno zpracovatelné zatravňovací dlažby čeká ještě mnohem méně práce. Pro položení dlažby ani není třeba žádný významný zásah do země pomocí těžké techniky. Je totiž jenom 4 nebo 6 cm vysoká podle toho, jakou odolnost bude vyžadovat její využití. Podle přehledného návodu tak pokládku zvládne každý kutil sám. Zároveň recyklovaný plast, na rozdíl od betonu, vůbec nenasákavá vláhu. Díky tomu se všechna potřebná voda dostane do trávníku, kam patří. Trávník tak vyroste rychleji, snadněji se obnoví v případě poškození a vypadá ještě lépe než na betonovém podkladu.

Traplast je čtyřikrát lehčí než beton. S pokládkou už tak snadno zpracovatelné zatravňovací dlažby vás tak čeká ještě mnohem méně práce
Traplast je čtyřikrát lehčí než beton. S pokládkou už tak snadno zpracovatelné zatravňovací dlažby vás tak čeká ještě mnohem méně práce (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Recyklovaný zázrak

Kvalitně zpracovaný recyklovaný plast je pro zatravňovací dlažbu skutečně ideální materiál, který oplývá řadou praktických, až téměř zázračných vlastností.

Kromě toho, že má téměř neomezenou životnost, tak také snese větší zatížení než beton. Ani po dlouhé době na přímém slunci nekřehne. Vykazuje velkou odolnost jak proti silným povětrnostním vlivům, tak také proti vlhkosti, hnilobě, plísním, houbám nebo chemikáliím. Přestože toho opravdu mnoho snese a přečká, nevyžaduje téměř žádnou pravidelnou údržbu a v případě potřeby se také velmi snadno čistí.

Kvalitně zpracovaný recyklovaný plast je pro zatravňovací dlažbu skutečně ideální materiál
Kvalitně zpracovaný recyklovaný plast je pro zatravňovací dlažbu skutečně ideální materiál (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Pokládka bez námahy

Další výhodou zatravňovací dlažby z recyklovaného plastu je také její velmi snadné opracování, díky kterému dlažbu snadno přizpůsobíte v podstatě každé venkovní ploše, ať už jde o terasu na vaší zahradě, parkovací místa před kanceláří nebo dílnou. Dlaždice je možné opracovávat běžnými nástroji pro práci s kovem nebo dřevem,  nemusíte se bát je nařezat nebo vrtat. Nepotřebujete k tomu žádné drahé speciální nástroje. Snadno tak dlažbou obestavíte například kanalizační šachty nebo sloupy. Stačí se přitom držet přehledného návodu, jak s Traplastem pracovat.

Další výhodou zatravňovací dlažby z recyklovaného plastu je také její velmi snadné opracování
Další výhodou zatravňovací dlažby z recyklovaného plastu je také její velmi snadné opracování (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Zdroj: Transform a.s. Lázně Bohdaneč

Podívejte se, jak na krásnou terasu:

Zatravňovací dlaždice z recyklovaného plastu jsou skvělým příkladem výrobku, který dává druhou šanci odpadu
Zatravňovací dlaždice z recyklovaného plastu jsou skvělým příkladem výrobku, který dává druhou šanci odpadu (Zdroj: Transform Lázně Bohdaneč)

Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: Transform a.s. Lázně Bohdaneč (text a foto) , Profil autora: Marek Hadrbolec