Máte rádi bylinky? Vyrobte si na ně doma vlastní sušák a budete jich mít vždy dostatek. Stačí vzít starou bedýnku, kousek pletiva, kladivo, brusku a sponkovačku a za pár minut máte hotovo.
Jak na výrobu sušáku na bylinky?
Docela jednoduše. Nejdříve si připravte materiál a nástroje, které budete potřebovat:
- nepotřebnou bedýnku
- brusný papír nebo brusku
- pletivo
- sponkovačku
- kovová očka na zavěšení
- provaz, na který sušák pověsíte
Nejprve je potřeba si připravit bedýnku. Nebude vůbec vadit, když si na výrobu vezmete nějakou starou a nevzhlednou bedýnku, kterou jste se chystali vyhodit nebo spálit. Jakmile máte bedýnku nachystanou, tak je potřeba z ní odstranit vnitřní prkýnka. Můžete k tomu použít třeba kladívko nebo palici. Tím se odstraní dno a zbyde jen rám, do kterého bude nakonec upevněno pletivo.
Teď máte nachystaný rám. Aby však sušák na bylinky byl hezký a vy si z něj neodnesli nějakou třísku, tak je nyní potřeba ho pořádně opracovat. Na to si vezměte nejprve brusku. Tou pak kousek po kousku obruste celý zbylý rám do hladka.
Jakmile máte rám bedýnky perfektně zbroušený, tak přichází na řadu instalace pletiva. Bedýnku si nejprve položte dnem dolů. Pak si připravte pletivo, které přijde na dno. Pro snadnější práci si můžete pletivo odměřit a rovnou ostřihnout. To zvládnete pomocí klasických štípaček. Pak už budete připevňovat samotné pletivo. K tomu použijte sponkovačku, kterou si pletivo nejprve uchytíte na jedné straně. Pak si pletivo pořádně napněte a připevněte sponkovačkou i na zbylých třech stranách.
Když už máte připevněné pletivo, tak je sušák téměř hotový. Aby však sušené bylinky neležely na zemi, tak je potřeba připevnit k sušáku úchyty pro zavěšení. K tomu postačí přivrtat klasická železná očka. Ideálně připevněte po jednom do každého rohu bedýnky, aby byla celá konstrukce ve vzduchu stabilní a bylinky se ze sušáku nevysypaly.
Po připevnění oček jimi stačí protáhnout provaz, na kterém bude sušák viset. Jeho délku vybírejte podle toho, jak vysoko plánujete sušák pověsit. Ještě před pověšením jednotlivé provázky vyrovnejte, aby byl sušák umístěný pěkně rovně. Nakonec stačí věšák jen zavěsit. Ideální je zavěšení na karabinu, aby se pak dal snadno sundávat.
Sušení bylinek
Když už máte sušák vyrobený, tak přichází na řadu samotné sušení bylinek. Ty si nejprve spojte do svazků, ideálně o tloušťce dospělého palce. Tyto svazky pak pomocí provázku zavěste na pletivo, aby bylinky visely květy směrem dolů.
Tip na závěr:
Odborníci doporučují, abyste bylinky nikdy nesušili na slunci. Zavěste proto sušák raději do komory nebo chodby, aby bylinky nebyly přímo u okna. Při výběru bylinek k sušení určitě nevynechejte tymián, rozmarýn a majoránku. Tyto bylinky díky vysušení posílí své aroma a pak je můžete perfektně využít při vaření.
Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Ani regál na potraviny nemusíte kupovat, vyrobte si ho:
Publikováno: 23. 11. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk