reklama

Dohnala vás legislativa? Braňte se! Napojte se na veřejnou

Napojením na veřejnou kanalizaci splníme nejen všechny povinnosti, které pro majitele objektu z legislativy o odpadních vodách vyplývají, ale zajistíme také rodině potřebný komfort v podobě každodenních hygienických nutností i návyků. Troufnete si sami kanalizaci napojit?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zvládnete sami napojení na veřejnou kanalizaci? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Napojení na veřejnou kanalizaci je v dnešní době nezbytností. Odchází do ní veškeré odpadní vody z domácnosti, které následně putují do čističky odpadních vod. Připojení na stávající kanalizaci není nic světoborného. S náhradními a propojovacími díly, které jsou v současné době na trhu, zvládne tuto výzvu každý trošku šikovný kutil.

Příprava kanalizační trubky

V prvním kroku je důležité stávající trubku obnažit tak, abychom se k ní dostali ze všech stran. Po obnažení musíme zjistit rozměr trubky. Použitím posuvného měřidla zjistíme přesný průměr, který je v našem případě 125 mm.

Nejprve odkryjte stávající kanalizaci
Nejprve odkryjte stávající kanalizaci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posuvným měřidle zjistíme přesný průměr trubky
Posuvným měřidle zjistíme přesný průměr trubky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

K napojení na kanalizaci potřebujeme odbočku a převlečnou manžetu. Vyzkoušíme si, jak budou nové náhradní díly sedět na těch stávajících. K původní trubce přiložíme odbočku a vedle ní převlečnou manžetu tak, aby odbočka zasahovala do poloviny převlečné manžety. Tento stav zakreslíme.

Ideální stav vyměňovaných dílů zakreslíme na stávající trubku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ideální stav vyměňovaných dílů zakreslíme na stávající trubku

Ideální stav máme zakreslený a můžeme se pustit do řezání staré trubky. V tuto chvíli musíme učinit velice důležitý krok naší rekonstrukce.

Je nutné, abychom informovali osazenstvo celého domu, že se nesmí splachovat, používat jakékoliv umyvadlo či dřez a už vůbec se nesmí používat toaleta. Starou odpadní trubku uřízneme na předem vyznačených místech. Konce původních trubek se musí začistit smirkovým papírem či brusnou houbou. Po vnějším obvodu starých trubek naneseme mazivo, aby nové díly lépe sklouzly na potřebné místo. Stejný druh maziva je nutné nanést a rozmazat po obou vnitřních stranách převlečné manžety.

Starou odpadní trubku uřízněte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starou odpadní trubku uřízněte

Navlékneme převlečnou manžetu na původní trubku a natáhneme ji tak, abychom mohli pohodlně navléknout i druhý vyměňovaný díl.

Manžetu máme navlečenou a vezmeme si k ruce odbočku. Místo, kterým bude odbočka natažená na původní trubku, namažeme mazivem. Jedná se tedy o vnitřní prostor vyměňovaného dílu. Druhý konec odbočky se potře mazivem po jejím vnějším obvodu, neboť přes tuto část bude natažená převlečná manžeta. Odbočku tedy nasadíme na starou odpadní trubku tak, aby pevně seděla. Převlečnou manžetu přetáhneme přes odbočku a zafixujeme. Opravované místo otřeme hadrem.

Převlečnou manžetu přetáhněte přes odbočku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Převlečnou manžetu přetáhněte přes odbočku

Kanalizaci máme napojenou. Vzhledem k tomu, že na odbočce je ještě jeden vývod, je nutné buď nasadit další část odpadní trubky, nebo inkriminované místo zaslepit, abychom mohli novou kanalizaci bez problémů používat.

Zdroj: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová