reklama

Jak ušetřit na vytápění? Pečlivým servisem kotle!

Nepodceňujte údržbu plynového kotle. Jeho dobrým servisem jednak prodloužíte životnost topidla, ale také ušetříte za vytápění. Například zanesený a neudržovaný výměník v kotli má zásadní vliv na spotřebu plynu při vytápění. Nemluvě o tom, že pravidelná servisní kontrola je nařízena zákonem.

Dobře udržovaný plynový kotel dokáže snížit spotřebu plynu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Plynové kotle dnes patří mezi nejrozšířenější topidla v domácnostech. Někdo stále provozuje staré plynové kotle, jiný přešel na jejich moderní kondenzační variantu. Z pohledu servisní prohlídky kotle je jedno, který používáte. Prohlédnout musíte nechat oba typy. Důležité je pozvat si k servisní prohlídce odborného technika. Taková údržba a čištění kotle zabere klidně hodinu práce. Jestli ji váš technik zvládne za deset minut, příště si pozvěte jiného – jej dost dobře možné, že při práci nebyl dostatečně pečlivý.

Kotel je totiž při servisní prohlídce potřeba odkrytovat, zkontrolovat těsnost všech spojů i plynového potrubí. Technik musí prohlédnout také výměník tepla v kotli, který je zásadní součástí topila. Často se ale zanáší prachem, což podstatně snižuje účinnost kotle. A právě jeho řádnou údržbou můžete na spotřebě plynu ušetřit.

Ke servisní prohlídce kotle vám také musí topenář nebo servisní technik vystavit protokol o provedené práci. Ten by měl obsahovat všechny úkony, které na kotli provedl a datum prohlídky.

Nepleťte si servis s revizí

Lidé se často pletou význam servisní prohlídky a revize. Revizní technik zodpovídá za to, že je kotel nainstalován a provozován v souladu s normami. Servisní technik se stará o dobrý technický stav kotle a jeho pravidelnou údržbu. Nemáte-li čas si termíny prohlídek pamatovat, nemusíte. Na trhu existují společnosti, které termín prohlídky sami pohlídají a servis provedou.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů, www.bezpecnykotel.cz

Zde se podívejte na video:

Servisní prohlídka kotle zahrnuje vše od vyčištění po kontrolu těsnosti spojů
Servisní prohlídka kotle zahrnuje vše od vyčištění po kontrolu těsnosti spojů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsledkem servisního zásahu je nejen seřízený kotel, ale i technická zpráva
Výsledkem servisního zásahu je nejen seřízený kotel, ale i technická zpráva (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 21. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč