reklama

Jak postupovat, když se vám už nelíbí tmavé stěny a chcete světlé a naopak?

Před pár lety byly velmi moderní tmavé barvy na stěnách. Ale doba se mění a s ní i móda. Rádi byste svému interiéru dopřáli proměnu v podobě nového barevného odstínu, který je ale zcela odlišný od původního nátěru? Aby při přemalování tmavých stěn na světlou barvu (či naopak) nátěr dobře překryl původní odstín a zároveň se nezačal loupat, je potřeba dodržet několik dobrých rad. Pak bude barevná proměna vypadat jako od profesionálního malíře pokojů.

i (Zdroj: Primalex)
Jak postupovat, když se vám už nelíbí vaše tmavé stěny a chcete světlé a naopak? (Zdroj: Primalex)

Kolik barvy nakoupit?

Dříve, než se pustíte do samotného malování, mějte připravené všechny potřebné pomůcky. Na zakrytí stropu, podlahových lišt, zásuvek či vypínačů využijete maskovací pásku. Podlahu a koberec ochrání zakrývací nebo textilní savá fólie. Dále se neobejdete bez štětce a malířského válečku, k němuž lze dokoupit teleskopickou tyč, díky které se vyhnete lezení po štaflích. Praktickou pomůckou je také stírací mřížka, která slouží k otření přebytečné barvy.

Připravte si k ruce všechny malířské potřeby
i (Zdroj: Primalex)
Připravte si k ruce všechny malířské potřeby

Než se vydáte do obchodu s barvami, změřte si, kolik metrů čtverečních se bude natírat, abyste věděli, kolik barvy spotřebujete. Vydatnost barvy je uvedena vždy na obalu produktu. „Při plánování, kolik barvy nakoupit, počítejte rozhodně se dvěma vrstvami nátěru. Ve specializovaných prodejnách vám s množstvím a vybraným odstínem rádi poradí,“ radí Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Primalex.

Nejprve bude potřeba místnost vystěhovat
i (Zdroj: Primalex)
Nejprve bude potřeba místnost vystěhovat

Stylové a odolné nátěry

Nevíte si rady, z jakých nátěrů vybírat? Vyzkoušejte například interiérové omyvatelné barvy Primalex Essence, které se vyznačují vysokou kryvostí, paropropustností a odolností vůči znečištění a otěru za mokra.

Jsou určeny pro malování stěn a stropů, minerálních omítek i sádrokartonových příček v obytných interiérech. Díky své mechanické odolnosti jsou ideální i do kuchyní a koupelen, kde dochází ke kontaktu s vodou a párou. Barvy Essence můžete vybírat z palety 42 sametově matných odstínů, které byly inspirované čistým skandinávským stylem.

Poté maskovací páskou zakryjte zásuvky, podlahové lišty a okraje stěn
Poté maskovací páskou zakryjte zásuvky, podlahové lišty a okraje stěn (Zdroj: Primalex)
Spáry a praskliny spravte pomocí silikonu nebo sádry
Spáry a praskliny spravte pomocí silikonu nebo sádry (Zdroj: Primalex)

Začněte penetračním nátěrem

 Aby výsledek proměny splnil všechna očekávání a barva se po čase nezačala loupat, je potřeba stávající nátěr napenetrovat. „Na stěny s více nátěry zvolte hloubkovou penetraci, na nové povrchy stačí univerzální penetrace. Penetrační nátěr je důležitý, protože zajišťuje důkladné zpevnění povrchu, sjednotí jeho savost a zvýší přilnavost dalších vrstev nátěrů,“ doplňuje Radek Kříž.

Penetraci nepodceňujte, je velkým pomocníkem
i (Zdroj: Primalex)
Penetraci nepodceňujte, je velkým pomocníkem

Než začnete penetraci nanášet, musí být podklad suchý, pevný a zbavený všech nečistot, prachu a mastnot. Pokud se na stěnách nacházejí prasklinky, vytmelte je pomocí malířského akrylového tmelu. Poté maskovací páskou zakryjte zásuvky, podlahové lišty a okraje stěn, které se nebudou malovat. Na podlahu nezapomeňte položit fólii.

Penetrační nátěr důkladně promíchejte. Při ředění barvy nezapomeňte dodržet poměr ředění uvedený na obalu. Penetraci lze na stěny nanášet štětcem, popřípadě válečkem, protože svým mechanickým působením usnadňují pronikání nátěru do podkladu. Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout. Jinak se na stěně vytvoří lesklý film, který zhorší přilnavost dalšího nátěru a samotnou aplikaci následných vrstev barvy.

Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout
i (Zdroj: Primalex)
Penetrační prostředek nanášejte rovnoměrně a jen takové množství, které je podklad schopen vsáknout

Od světlé po tmavou

Barvu můžete na stěny nanášet až po úplném zaschnutí penetrace. Důkladně ji rozmíchejte nejen před malováním, ale i v průběhu. Plánujete-li bíle vymalovaný pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s výmalbou světlých stěn. Tmavá barva totiž snadno překryje jakýkoliv světlejší odstín. S kvalitní omyvatelnou barvou Primalex Essence, která výborně kryje, si i při malování barevným odstínem zcela odlišným od původního nátěru vystačíte se 2 vrstvami nátěru.

Barvu můžete na stěny nanášet až po úplném zaschnutí penetrace. Místa kolem podlahových lišt, zásuvek a rohy stěn natírejte štětcem
Barvu můžete na stěny nanášet až po úplném zaschnutí penetrace. Místa kolem podlahových lišt, zásuvek a rohy stěn natírejte štětcem (Zdroj: Primalex)
Nátěr aplikujte ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup minimálně 6 hodin
Nátěr aplikujte ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup minimálně 6 hodin (Zdroj: Primalex)

Místa kolem podlahových lišt, zásuvek a rohy stěn natírejte štětcem. Na větší plochy použijte váleček. Pro nátěry, jako jsou barvy Primalex Essence, rozhodně zvolte váleček z polyamidu tkaného z nekonečného vlákna o výšce vlákna 12 mm. Váleček by měl být stále rovnoměrně mokrý od barvy, aby na stěně nevznikaly tzv. „kocouři“. Nátěr aplikujte ve 2 vrstvách, mezi kterými nechte rozestup minimálně 6 hodin. Po zaschnutí obou vrstev opatrně odlepte krycí pásku.

Plánujete-li bíle vymalovaný pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s výmalbou světlých stěn
Plánujete-li bíle vymalovaný pokoj oživit odvážnou tmavou stěnou, začněte s výmalbou světlých stěn (Zdroj: Primalex)
Po zaschnutí obou vrstev opatrně odlepte krycí pásku
Po zaschnutí obou vrstev opatrně odlepte krycí pásku (Zdroj: Primalex)

Další projekty a inspiraci na víkend najdete zde.

Zdroj: PPG Deco Czech a.s.

Publikováno: 24. 11. 2021, Autor: PPG Deco Czech a.s. (text a foto), Profil autora: Redakce