reklama

I hmyz potřebuje někde bydlet, my můžeme pomoci

Víte, že i hmyz může mít svůj vlastní hotel? Hmyz je pro naši planetu životně důležitý, i když třeba mezi fanoušky obyvatel říše brouků nepatříte, přesto jim můžete snadno pomoci, a tím pomoci i Zemi. Nebojte, neznamená to, že byste doma měli mít v každém koutě deset pavouků. Podobné domečky si můžete jednoduše postavit i vy a pak je umístit na zahradu nebo třeba na strom před panelák.

I hmyz potřebuje někde bydlet, my můžeme pomoci (Zdroj: Wooden.Land)

Bez hmyzu ani ránu

Proč je vlastně hmyz tak nepostradatelný? Těch důvodů je spousta. Především pomáhá s opylováním. Kromě toho, že díky němu na jaře krásně rozkvétají louky, je zásadní i pro úrodu. Je to tak, bez hmyzu byste si zkrátka nemohli dát ani legendární hranolky. Hmyz ale pomáhá také s rozkládáním spadaných stromů a vůbec dalšího rostlinného i živočišného odpadu. Je zkrátka alfou a omegou našeho ekosystému. A přitom právě člověk je pro hmyz největším nepřítelem a každý rok kvůli industriální společnosti vyhynou tisíce jeho druhů. Řešení tohoto problému spočívá hlavně na vládách a velkých korporacích, ale svou troškou do mlýna můžete přispět i vy. 

Návod na výrobu hmyzího hotelu 

Materiál :

 • 8 mm borovicová překližka 100x60 cm 
 • 4 ks M8 narážecí matice 
 • 4 ks M8x20 mm šroub (imbus/křížový) 
 • 4 ks podložky pro M8 
 • 4 ks M8X70 mm šroub (uchycení patky a trámu) 
 • 4 ks M8 matka (uchycení patky a trámu) 
 • 40 ks hřebíčky 14 mm 
 • 20 borovicových šišek 
 • 6x6x100 cm smrkový hranol 
 • cca 150 brček 
 • mech/suchá tráva 
 • vodou ředitelná barva odstín RAL 6020 
 • pozinkované kovové pletivo (oka 10x10 mm) 
 • 2x nerezový šroub klempířský (s těsněním) 4,5x30 mm

Nářadí:

 • kladivo
 • přímočará pila
 • ponorná okružní pila
 • imbus/šroubovák
 • štětec
 • nůžky na plech
 • sponkovačka + sponky (8mm délka)

Na desku borovicové překližky narýsujte podle šablony díly
Na desku borovicové překližky narýsujte podle šablony díly (Zdroj: Wooden.Land)

Na desku borovicové překližky narýsujte podle šablony díly. 

Označte si i budoucí otvory pro hřebíčky a předvrtejte je 1 mm vrtákem
Označte si i budoucí otvory pro hřebíčky a předvrtejte je 1 mm vrtákem (Zdroj: Wooden.Land)

Označte si i budoucí otvory pro hřebíčky a předvrtejte je 1mm vrtákem.

Nařežte překližku nebo prkénka podle plánku
Nařežte překližku nebo prkénka podle plánku (Zdroj: Wooden.Land)

Vyřízněte vyznačené díly ponornou pilou nebo přímočarou pilou podél pomocné lišty. 

Nastříhejte pletivo dle rozměrů
Nastříhejte pletivo dle rozměrů (Zdroj: Wooden.Land)

Do dílu č. 1 natlučte narážecí matice. Stlučte díl č. 1 s dílem č. 2. a stejným způsobem spojte s dílem č. 3 a 4. Vsuňte do sebe díl č. 6 a 8. Vzniklý kříž umístěte do hmyzího domku. Středové kóje uzavřete dílem č.7. Probijte ze všech stran kolmo do vzniklých stěn. Do levé horní kóje zatlučte díl č. 12. Nastříhejte pletivo dle rozměrů. 

Sponkovačkou připevněte pletivo
Sponkovačkou připevněte pletivo (Zdroj: Wooden.Land)

Sponkovačkou připevněte pletivo.

Stlučte díly k sobě podle návodu
Stlučte díly k sobě podle návodu (Zdroj: Wooden.Land)

Na díl č. 10 přitlučte díl č. 14. Ke vzniklému čelu připevněte z boku díly 9a a 9b (doporučujeme lehce předvrtat drobným vrtákem, aby při protlučení nedošlo k rozštípnutí laťky (díly č. 11).

Připevněte logo z vnitřní strany hotelu tak, aby se dotýkalo pletiva a stropu
Připevněte logo z vnitřní strany hotelu tak, aby se dotýkalo pletiva a stropu (Zdroj: Wooden.Land)

Připevněte logo z vnitřní strany hotelu tak, aby se dotýkalo pletiva a stropu.

Vyplňte kóje libovolnými přírodními materiály. V ilustraci jsou kóje vyplněny křídlatkou, brčky, šiškami, dřevitou vlnou a příbory
Vyplňte kóje libovolnými přírodními materiály. V ilustraci jsou kóje vyplněny křídlatkou, brčky, šiškami, dřevitou vlnou a příbory (Zdroj: Wooden.Land)

Vyplňte kóje libovolnými přírodními materiály. V ilustraci jsou kóje vyplněny křídlatkou, brčky, šiškami, dřevitou vlnou a příbory (délka výplně by neměla přesahovat 17 cm).

Na střechu umístěte plastový tác. Předvrtejte místa uchycení 3 mm vrtákem a následně přišroubujte klempířskými nerezovými vruty
Na střechu umístěte plastový tác. Předvrtejte místa uchycení 3 mm vrtákem a následně přišroubujte klempířskými nerezovými vruty (Zdroj: Wooden.Land)

Přitlučte zadní víko (díl č.5). Na střechu umístěte plastový tác. Předvrtejte místa uchycení 3mm vrtákem a následně přišroubujte klempířskými nerezovými vruty.

Stojnou nohu hotelu zkraťte na délku 100 cm, pokud máte delší trám
Stojnou nohu hotelu zkraťte na délku 100 cm, pokud máte delší trám (Zdroj: Wooden.Land)

Stojnou nohu hotelu zkraťte na délku 100 cm, pokud máte delší trám.

Vyvrtejte otvory pro patky. Natřete ocelové patky a trám ekologicky šetrnou barvou. Připevněte patku ze spodní části hotelu. A je hotovo.

Hotový hmyzí hotel umístěte na zahradu, před dům nebo do parku
Hotový hmyzí hotel umístěte na zahradu, před dům nebo do parku (Zdroj: Wooden.Land)

Hotel

Hmyz potřebujeme i ve městě, ale právě tam se mu často žije nejhůř. Ideálním pomocníkem při řešení tohoto problému jsou právě hmyzí domečky. Ty mohou být malé i velké, na velikosti nezáleží, lze je umístit prakticky kamkoli. Přitom si můžete být jisti, že si tam broučci najdou cestu. No, a právě takový domeček můžete hravě postavit sami, s kamarády nebo rodiči.

Nebojte se, že by si hmyz do vašeho hotelu nenašel cestu
Nebojte se, že by si hmyz do vašeho hotelu nenašel cestu (Zdroj: Wooden.Land)

Otevřete si hmyzí hotel!

Hmyzí domečky si můžete koupit už hotové v supermarketech nebo třeba obchodech s potřebami pro zahrádkáře a stavitele. Mnohem větší zábava ale bude, když se do stavění pustíte sami! Nebojte se, nemusíte být vyučeni na truhláře. Bude stačit jen odhodlání a trocha materiálu, který ani nemusíte kupovat. Využít lze zbytky starých prken, bedýnek od ovoce nebo dutých polínek, jako výplň poslouží pak větvičky, šišky nebo silnější stébla alias “brčka”, která najdete v parku nebo v lese za městem. V McDonald’s použili jako výplň i svá papírová brčka a dřevěné příbory, kterými v minulosti nahradili plastové, čímž ročně šetří 53 tun plastu. Myslete ale na to, že hmyzu bude dobře hlavně domečku z přírodních materiálů.

Klidně postavte maličký domeček, který vyplníte jen šiškami nebo dutými stébly, nebo naopak velké sídlo, které rozdělíte na jednotlivé chlívečky, z nichž každý vybavíte trochu jinak. Přes přední část domečku dejte síťku z drátového pletiva, zabráníte tak tomu, aby obyvatele vašeho hotelu požírali jiní tvorové přímo na pokoji. Až bude hotel v provozu, nijak přehnaně ho nečistěte. Ani v zimě ničím nešťouchejte do děr, mohli byste vyrušit brouky nebo motýly ze zimního spánku. Dbejte také na to, aby byli obyvatelé vašeho hotelu chráněni před větrem a deštěm, nezapomeňte proto na nepromokavou stříšku, která bude alespoň lehce konstrukci stavby přesahovat. 

Použijte především přírodní materiály
Použijte především přírodní materiály (Zdroj: Wooden.Land)

Zdroj: McDonald's

Přilepšete včelkám na zimu:

Publikováno: 26. 11. 2021, Autor: McDonald's (text), Jitka Pavlová (foto) , Profil autora: Redakce