reklama

Nainstalovat revizní dvířka zvládnete podle našeho návodu sami

Venkovní revizní dvířka jsou nezbytností každého domu. Ukrývají totiž vodoměr, který musí být dostupný z důvodu periodických odečtů spotřeby. Pokud tak nechcete mít na domě nevzhlednou díru, tak vám nezbývá nic jiného než jejich instalace. Ta je snadná a rychlá, přesvědčte se sami.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nainstalujte si venkovní revizní dvířka do fasády (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výběr venkovních revizních dvířek

Při výběru venkovních revizních dvířek je nutné nejprve zvolit materiál. Na výběr máte hlavně z plastových, plechových a nerezových dvířek. Vzhledem k tomu, že jsou dvířka umístěna venku, tak je vhodné vybrat odolnější materiál a vyhnout se plastu. Ten by mohl při zatuhnutí dvířek prasknout a museli byste kupovat hned nová. Při rozhodování mezi plechovými a nerezovými je rozdíl jak v ceně, tak i ve vlastnostech. Plechová můžete natřít, na jakou barvu budete chtít, nátěr však musíte následně opět nanášet. Nerezová revizní dvířka naopak nemusíte nijak udržovat, takže nepotřebují ani ochranný nátěr. Navíc vypadají moderně a nekazí vzhled fasády.

Tip:

Obzvlášť stylová jsou venkovní revizní dvířka bez kliky. Nebudou zbytečně moc narušovat celkový vzhled domu a zároveň je možné je snadno otevřít. Stačí si vzít jakoukoliv kartu, vložit do speciálního otvoru a zatáhnout.

Příprava otvoru

Přípravě otvoru ještě předchází rozhodnutí o tom, kam dvířka umístit. Pokud však už máte vyvedený vodoměr, tak je umístění jasné. Následuje tak už příprava samotného otvoru. Než se do ní pustíte, tak si důkladně přečtěte údaje na obalu dvířek. Budou na něm uvedeny 2 rozměry. První je vnitřní rozměr dvířek a druhý bude vnější. Vnější rozměr určuje, kam až budou dvířka přesahovat, proto vás bude zajímat vnitřní rozměr. Ten udává šířku a výšku rámu, který bude zasunut ve fasádě. Následně si podle umístění vodoměru zakreslete přesně rozměr výřezu, kde budou dvířka umístěna. Nakonec se můžete pustit do samotného vyřezávání.

Otvor vyřežte podle rozměru rámu dvířek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvor vyřežte podle rozměru rámu dvířek

Instalace dvířek

Jakmile máte připravený otvor, tak přichází čas nachystat si dvířka. Vybalte dvířka z obalu a vyjměte  z rámu. To je možné pomocí šroubováku, kterým stlačíte čudlíky v pantech. Jakmile máte nachystaný rám, tak ho můžete ještě vyzkoušet vložit do otvoru. Tím získáte jistotu, že je otvor správně připraven, případně ho ještě zaříznete tam, kde není dostatečně velký.

Po ověření velikosti otvoru přichází na řadu instalace. Nejjednodušší je rám revizních dvířek do pláště nalepit. Protože se lepí venku, tak je nutné vybrat správné lepidlo. Vzhledem k tepelné reakci materiálů a jejich roztažnosti je vhodné využít lepidlo na bázi silikonu.  Pokud však máte dřevěný plášť, tak můžete místo lepidla použít vruty, kterými napevno zafixujete dvířka. Při fixaci si ale dejte pozor, aby byly panty správně orientovány, což zaručí otevírání dvířek na správnou stranu.

Rám vlepte do připraveného otvoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rám vlepte do připraveného otvoru

Finální kontrola

Po namontování rámu do něj můžete opět umístit dvířka. Obvykle je stačí jen nacvaknout do pantů. Následně si zkontrolujete pevnost a funkčnost instalace. Rám by měl pevně držet v obložení a dvířka by hlavně měla jít snadno otevírat. Pokud vám nevyhovuje směr otevírání, tak v tento moment ještě můžete snadno dvířka přehodit na druhou stranu.

Dvířka do rámu jednoduše nacvakněte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dvířka do rámu jednoduše nacvakněte

Jakmile máte vše zkontrolováno, tak můžete z vnější části dvířek sloupnout ochrannou fólii. Tím je celá instalace hotová.

Zdroj: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk