reklama

Vybíráme stropní světlo do každé místnosti

Co dotváří příjemnou a pohodovou atmosféru každé místnosti? Jednoznačně světlo, které neruší, ani nijak nedráždí. Zároveň ale poskytuje dostatek světla pro všechny činnosti. Osvětlení je základem každé místnosti, a to jak v podobě centrálního osvětlení, tak toho doplňkového.

Vybíráme stropní světlo do každé místnosti (Zdroj: Vekra)

Stropní světlo je všestranné

Centrální osvětlení v podobě stropního světla najdeme asi v každé místnosti. Většinou se nachází ve středu stropu a má po celé místnosti rozlít světlo. Najdeme ho jak v obývacím pokoji, tak v ložnici, chodbě a dost možná i koupelně (šatně). Není náročné na prostor, nabídka na trhu je široká, takže ho můžete snadno sladit s ostatním vybavením interiéru.

Jak postupovat pří výběru stropního světla?

Stropní světlo podtrhne celkový dojem z místnosti, takže ho většina z nás vybírá podle vzhledu. Ten ale není rozhodujícím parametrem, podle kterého světlo vybrat. Jak tedy postupovat?

Do jaké místnosti vybíráte světlo?

Prvním krokem je rozhodnutí, do jaké místnosti světlo vybíráte. Jiné požadavky totiž budete mít na osvětlení ložnice než pro osvětlení obývacího pokoje či kuchyně. V každém případě mějte na paměti, že centrální světlo je sice základem, je ale dobré doplnit místnost dalšími svítidly.

Náš tip: Pokud vybíráte světlo na strop do koupelny, nezapomeňte se zajímat i o jeho ochranu vůči průniku vody. Označuje se písmeny IP. Čím je toto číslo vyšší, tím je lepší ochrana. Do vlhkých prostor je minimem IP 44. Kde světlo přijde do kontaktu s vodou (sprcha, bazén apod.), je vhodné volit  IP 67.

Jaký typ svítidla chcete?

Do každého pokoje se hodí jiný druh osvětlení, navíc je potřeba vzít v potaz účel osvětlení a také způsob montáže. Z čeho můžete vybírat?

  • Jako centrální osvětlení jsou nejoblíbenější stropní svítidla, která zavěsíte ke stropu (lustry), nebo je celým tělem ke stropu přisadíte.
  • Nástěnná svítidla jsou vhodným doplňkem k centrálnímu světlu. Instalují se na stěnu a místnost nasvítí jen částečně.
  • Oblíbená jsou i bodová světla zapuštěná do stropu nebo nastavitelné bodovky, které osvětlují konkrétní místo.
  • Dostatek užitkového osvětlení poskytnou i zapuštěná světla.
  • Rádi byste měnili atmosféru v místnosti podle aktuální nálady? Vsaďte na světlo se stmívačem.
  • Originální jsou i světla se stínidly.
Do každého pokoje se hodí jiný druh osvětlení, navíc je nutné vzít v potaz účel osvětlení a také způsob montáže
Do každého pokoje se hodí jiný druh osvětlení, navíc je nutné vzít v potaz účel osvětlení a také způsob montáže (Zdroj: Vekra)

Nepodceňujte teplotu světla

Barva světla a jeho intenzita na nás docela zásadně působí. Teplé světlo se hodí do ložnice, dětského i obývacího pokoje a jídelny, působí totiž příjemným dojmem. Denní bílá barva má nejblíže k dennímu světlu, studená barva zase stimuluje mozek, takže je ideálním řešením třeba do pracoven.

Jaký materiál preferujete?

Nabídka stropních světel je široká, je jen na vás, zda dáte přednost svítidlům ze skla, dřeva, kovu nebo textilie. Nemůžete se stále rozhodnout? Inspirujte se ostatními prvky v místnosti.

I na designu samozřejmě záleží

Teď už můžete vybírat i podle vzhledu. Každé svítidlo by s interiérem mělo ladit, není totiž nic horšího, než když se v jedné místnosti míchá několik stylů. Celá místnost pak působí neuspořádaně.

Publikováno: 20. 11. 2021, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce