reklama

Plánujete již nyní dovolenou? Co třeba se stát na pár dní námořníkem?

Kdo z nás by alespoň jednou nezatoužil po plavbě nespoutanou řekou ? Podomácku vyrobený katamarán je ideální volbou. Strávíme na něm léto na vodě. Na jeho palubu si můžeme pozvat i pár svých kamarádů. Jen několik okamžiků stačí k tomu, abychom se vcítili do role pravého námořníka. Krásné chvilky ticha naruší pouze šplouchání vody.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I katamarán může být domácí výroby - na co všechno ti kutilové nepřijdou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skvost v podobě námi vyrobené lodi je ideální volbou pro dobrodružnou dovolenou. Hřejivý pocit pýchy podpoří pochvala za úžasný nápad, který jsme navíc sami realizovali.

Zvládnete doma vyrobit katamarán?

Katamarán je rychlé a zároveň stabilní plavidlo. Své přednosti získává především díky originální konstrukci, která se skládá obvykle z dvou rovnoběžných trupů či jednoho trupu s jedním vahadlem. Plavidlo, které vám chceme představit, je zcela originální dílo, vyrobené domácím kutilem Martinem. Na svou loď použil pouze a výhradně díly, které našel doma, nebo si je obstaral od svých kamarádů.

Prima nápad

Za dlouhých zimních večerů kutil Martin plánoval společně se svými přáteli letní dovolenou. Chtěli ji strávit společně. Začali tedy všichni koumat, až Martina napadlo vyrobit podomácku loď, kam se všichni společně vejdou. Bonusem pro dospělé byl fakt, že se celá dovolená bude realizovat zcela bez dětí.

Originální plavidlo vyrobil Martin výhradně z domácích dílů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Originální plavidlo vyrobil Martin výhradně z domácích dílů

Výroba katamaránu

Celá loď je vyrobena pouze z domácích dílů. Projekt byl velice jednoduchý, neboť základem lodě jsou dvě laminátové pramice, které jsou propojené trámovím. Největším oříškem bylo vymyslet, jak se dá trámoví přichytit k pramicím. Ve své podstatě se však jedná o velice jednoduchou záležitost. Na trámoví přijdou položit a uchytit dřevěná prkna. Hurá, plavidlo je hotové.

V podpalubí se skrývá několik vychytávek v podobě vyrobených prostor pro bagáž a zavazadla. Také tu najdeme pytle s plachtou. Mezi laminátovými pramicemi jsou připevněny tři plastové barely, které byly použity kvůli vztlaku. Jakmile je totiž loď plně obsazena, převyšuje její váha nosnost, jakou dokážou pramice bez problémů unést. Abychom se hned nekoupali ve vodě, použil Martin právě tyto plastové barely. Kdyby náhodou došlo k nějaké havárii, barely nás zcela jistě unesou, a tudíž i zachrání.

V podpalubí je místo pro bagáž
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V podpalubí je místo pro bagáž

Martinovo plavidlo je poháněno benzinem. Jako náhradní pohon můžeme též použít pádla, která jsou ukryta v podpalubí. Maximální naměřená rychlost lodi byla zatím vyčíslena na 5 km za hodinu. Podstatný vliv na získanou rychlost má vítr. Záleží, zda fouká vítr proti nám, či se naopak opírá do zádě, zda máme loď vybavenou stanem, nebo dokonce máme natažené plachty.

Plavidlo je poháněné benzínovým motorem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plavidlo je poháněné benzínovým motorem

Plavidlo je připraveno opravdu na vše. Ve chvíli, kdy se pokazí počasí a začne padat déšť, nemusíme s plavbou končit. Během tří minut se zcela bez problémů může natáhnout vrchní plachta, která se dokonce může doplnit bočnicemi. Vše je souhra týmu, který musí být před plavbou pečlivě proškolen.

Martin měl veškeré jednotlivé díly připravené na své zahradě a samotná montáž zabrala zhruba sedm hodin. Výroba nebyla nijak finančně náročná. Některé díly měl ve své dílně, lano dostal od kamaráda, motor sehnal za velice výhodnou cenu - stejně jako dřevo na palubu lodi. Celá stavba vyšla zhruba na 7 až 8 tisíc korun.

Laminátové pramice jsou propojeny trámovím
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Laminátové pramice jsou propojeny trámovím

Na podomácku vyrobený katamarán se v pohodě vejde šest lidí společně s jejich bagáží, ale nosnost lodi otestovali plavbou s osmi lidmi na palubě. Plavidlo obstálo.

Další vychytávky na lodi

Martin jako správný kutil počítal s různými problémy, které mohou při plavbě nastat. Ve středu lodi (v podpalubí) je natažená síť. Její účel je zcela zřejmý. Zabrání nechtěnému propadnutí mobilního telefonu do vody. Další vymožeností je dlouhé bidlo, kterým se dá k břehu nejen přitáhnout, ale i od něj odtáhnout. Poslední a největší vychávkou je zábradlí, které tvoří tzv. psychickou podporu při jízdě na vodě.

Zábradlí tvoří psychickou podporu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zábradlí tvoří psychickou podporu

Se stavbou plavidla pomáhali Martinovi známí, přátelé a kamarádi. Jak se říká -  jen pár přátel stačí mít, když chceš katamarán za pár korun mít.

Zdroj: pořad Vychytávky Ládi Hrušky, kutil Martin Protiva

Vyrobit doma lze skoro vše, i vlak:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová