reklama

Kdo přináší větší štěstí? Pavouci, nebo kominíci?

Kominické řemeslo žije všude ve světě. Kouřovody chatiček, chalup a rodinných domků potřebují každoroční údržbu i pravidelnou kontrolu před zimním obdobím. Kominíci se nezabývají pouze čištěním a kontrolou komínů. Musí perfektně ovládat i kontroly a opravy zařízení pro spalování zplodin či zařízení pro odvádění zplodin spalováním. Kominíci při své práci vidí svět z ptačí perspektivy. Jejich místo výkonu bývá převážně na střechách domů.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakub Cholt je kominík, který svou práci opravdu miluje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kominíci přinášejí štěstí

Kominík Jakub Cholt je mladý aktivní muž, který miluje své řemeslo. Lásku k řemeslu doplnil vášní z jízdy na kole. Bez tohoto sportu by se v životě již neuměl obejít, stejně tak jako bez střech a komínů. Ze sedla svého bicyklu pozoruje svět. Tento sport pro něj představuje aktivní odpočinek a perfektní způsob odreagování. Rád jezdí po celé Evropě tzv. na těžko, to znamená, že veškerou potřebnou výbavu vozí s sebou.

Jakub Cholt měl o své budoucnosti jasno celkem brzy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakub Cholt měl o své budoucnosti jasno celkem brzy

Po ukončení povinné školní docházky se Jakub vydal studovat střední školu. Již při povinné školní praxi však zjistil, že ho láká spíše práce rukama než dlouhá léta strávená ve školní lavici. Ve chvíli, kdy zjistil, že kominické obory zejí prázdnotou, měl o své budoucnosti jasno. S výběrem školy mu pomohla maminka a Kuba už po prázdninách odjel do Brna studovat kominictví. Zde studoval tři roky a obor úspěšně dokončil.

Ve svém řemesle se chtěl dál rozvíjet. Nastoupil tedy ke kominickému mistrovi, kde získával další potřebnou praxi. U svého mistra pracoval čtyři roky. Po této době si byl na 100 % jistý svou odborností. Zjistil, že je schopný poradit si v jakékoliv situaci a je natolik samostatný, aby se ve svém řemesle zcela osamostatnil. Jeden rok ještě Jakub pracoval jako kominík sám na sebe a po této době se rozhodl přihlásit na zkoušky revizního technika, které úspěšně složil.

Musí zkontrolovat i vizuální stránku komína
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jakub musí zkontrolovat i vizuální stránku komína

Kominické řemeslo má mnoho půvabů a Jakub ho opravdu miluje. Pokaždé ho uchvátí nevídaná krása a pohled ze střechy domu. Stejně tak jako ho fascinuje naprosto úžasné ticho. Velice rád se také setkává s lidmi. Každý člověk je originál a Kuba se k nim vždy rád vrací.

Kominíků není nikdy dost. Vzhledem k tomu, že staří veteráni odcházejí do důchodu a příliv mladých učňů není v takovém poměru, kterého by bylo potřeba, je kominíků stále málo. Tímto řemeslem se rozhodně dá dobře uživit.

Nejčastější kominickou činností je čištění komínu. Na střechu si Jakub s sebou vždy bere kominický strojek s provazem a koulí, kterým bude čistit komínový průduch. Jedná se vlastně o nastavitelnou spirálu, kterou si můžu uzpůsobit na průměr průduchu čištěného komínu. Spirála dře o komínový průduch a strhává saze, jež jsou usazené na stěnách komínového průduchu. Řetěz je připevněn ke kominické kouli a jezdí přes kominický strojek. Celý tento mechanismus je spojen s provazem. Jakmile tedy Jakub zatáhne za provaz, povytáhne kominickou kouli a ta povytáhne strojek.

Nastavitelná spirála se hravě přizpůsobí průměru průduchu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nastavitelná spirála se hravě přizpůsobí průměru průduchu

Jakub pročistí komín vždy několikrát až do chvíle, kdy si je zcela jistý, že je komín naprosto čistý. Po ukončení této činnosti může mladík slézt z komína dolů na tvrdou zem. Při cestě dolů ještě zkontroluje, zda je komín v pořádku také po vizuální stránce. Zkontroluje, zda nejsou na komínu praskliny či vypadané spáry.

Jakmile skončí práci ve výškách, přistoupí Jakub ke spotřebiči a nastává fáze čištění kouřovodu. Na čištění kouřovodu, pokud je delší, použije štosák nebo kartáč, kterými jej vyčistí. Jakmile je spalinová cesta vyčištěná a jsou vybrané veškeré saze, čeká Jakuba poslední úkon. Musí sepsat doklad o kontrole a čištění spalinové cesty.

Nejčastější kominickou činností je čištění komínu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejčastější kominickou činností je čištění komínu

V předešlých letech byl zájem o kominický obor poměrně veliký. V naší zemi se dokonce otevřelo hned několik nových škol, ze kterých vyšlo mnoho nových kominíků.

Jakub si myslí, že lidé budou kominíky potřebovat stále. Své řemeslo chce tedy dál provozovat a neustále se v něm zdokonalovat. Díky kominictví totiž získává potřebný nadhled nad malichernostmi života.

Zdroj: pořad Řemeslo nenahradíš, Jakub Cholt - kominík

Podívejte se, co vlastně kominické řemeslo obnáší:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.