reklama

Některé poničené kousky nábytku nemusíte vyhazovat, snadno je opravíte

Opravujte, nevyhazujte. Častým používáním se může nábytek z lamina poškodit a začínají se objevovat odloupnuté hrany, vystouplé šrouby či jemné škrábance. Nic z toho však není důvod k vyhození takového kusu a následné koupi. Naopak. Nechte plně propuknout svou šikovnost a jednotlivé kusy nábytku opravte. Ukážete svému okolí, jací jste šikulové a navíc ušetříte nemalé peníze.

Zvládnete opravit starší skřínku z lamina? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

I nábytek z lamina lze opravit

Nábytek z lamina se stal vzhledem ke své nižší ceně velice oblíbeným artiklem nejedné domácnosti. Jedná se vlastně o dřevotřískovou desku potaženou laminovací fólií nebo dýhou. Jeho předností je snadná údržba a nízká cena, avšak i takový nábytek se může poškodit. Nejvíce namáhaný bývá především nábytek v koupelně. Možná kvůli všudypřítomné vlhkosti jsou na něm vidět známky poškození daleko dříve než na nábytku v jiné místnosti.

Odloupnutý roh je častou vadou staršího kusu nábytku
Odloupnutý roh je častou vadou staršího kusu nábytku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Příprava skřínky

Šuplíky a hrany musíme oblepit lepicí páskou
Šuplíky a hrany musíme oblepit lepicí páskou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V našem případě budeme opravovat skřínku v koupelně. Na vrchní hraně se objevilo viditelné poškození. Odštípl se kousek lamina. Připravíme si tedy potřebné nářadí a pustíme se do opravy. Skřínku položíme na papírový karton a šuplíky společně s hranami oblepíme lepicí páskou. Šuplíky tím zajistíme před případným otevíráním během zákroku.

Vibrační bruskou zbrousíme vrchní desku skřínky
Vibrační bruskou zbrousíme vrchní desku skřínky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vezmeme si k ruce vibrační brusku a celou vrchní desku pečlivě zbrousíme a zahladíme do hladka. Povrch je nutné očistit od prachu. Použijeme suchý hadr. V žádném případě nesmíme použít vodu, protože by se dřevotříska namočila a nedržel by nám na opravovaném místě kit.

Na opravu poničeného místa použijeme dvousložkový tmel
Na opravu poničeného místa použijeme dvousložkový tmel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na opravu skřínky je možné použít jakýkoliv tmel, ale nejlepší volbou bude tmel dvousložkový. Díky němu docílíme perfektní zacelení poškozeného místa. Tmel připravíme přesně podle návodu a naneseme na místo. Vzhledem k tomu, že se bude plocha skřínky znovu lakovat, můžeme nanést větší vrstvu tmelu. Opravované místo necháme pořádně zaschnout.

Vrchní desku přelakujeme akrylátovým lakem
Vrchní desku přelakujeme akrylátovým lakem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Skřínku máme zatmelenou a přistoupíme k broušení vrchní desky. Použijeme opět vibrační brusku. Celý povrch pečlivě přebrousíme a za pomoci lihu a hadru plochu očistíme. Veškeré hrany lemující vrchní desku nyní zakryjeme a zalepíme starým papírem, abychom si nepotřísnili lakem místa, která nechceme. Vezmeme si k ruce akrylátový lak bílé barvy a s vysokým leskem. Vrchní desku pečlivě nalakujeme, necháme zaschnout a postavíme na původní místo.

Skřínka je opravená. Můžeme být rádi, že nám bude ještě pár let sloužit a navíc se můžeme pochlubit rodině a připomenout, jaký v nás mají poklad.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

I vypadlé čelo šuplíku z lamina lze opravit:

Publikováno: 17. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Beata Boháčová