reklama

Oprava kanalizace nemusí stát sto tisíc. Ukážeme, jak to zvládnete svépomocí a levněji

Pokud máte dlouhodobě problémy s ucpáváním odpadu, je jediným dlouhodobým řešením oprava kanalizace. Tato oprava je sice náročná, ale nemusí být velkou zátěží pro váš rozpočet. Poradíme vám, jak to zvládnete svépomocí a ušetříte desítky tisíc.

Opravu kanalizace zvládnete svépomocí a konečně se vám nebude ucpávat odpad (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Příčiny problémů s ucpanou kanalizací

Nedostatečná kapacita kanalizace je jedním z nejnepříjemnějších problémů, které vás mohou potkat. Příčinou je obvykle napojení odpadu z kuchyně na odpad z koupelny, místo přímého napojení kuchyňského odpadu na venkovní potrubí kanalizace. Krátkodobým řešením je neustálé čištění odpadu pomocí specializovaných zařízení a prostředků. Jediným dlouhodobým řešením je však kompletní oprava kanalizace ve formě přidání dalšího přímého napojení na odpad.

Příprava materiálu a strojů

Celkový proces opravy kanalizace zahrnuje jak bourací (výkopové) práce, tak i přesné měření a plánování. Je proto vhodné využít co nejvíce přístrojů, které vám práci ulehčí a hlavně urychlí celý proces. Úplné minimum nástrojů, které byste si měli připravit jsou:

  • krumpáč
  • rýč
  • lopata
  • bruska
  • pilka
  • metr

Dále vám práci významně ulehčí:

  • bagr nebo minirypadlo
  • řezačka spár
  • bourací kladivo
  • kontejner na odpad

Nezapomeňte ani na materiál. Základem jsou:

  • písek na zasypání trubek
  • nové trubky
  • spojnice a rozbočky trubek
  • montážní mazivo
  • smirkový papír
  • značkovací sprej na stavby

Výkop staré kanalizace

Jako první krok -  je nutné nejprve vyhledat, kde se nachází současná kanalizace, udělat k ní přístup a odkrýt trubky. Proto bude na začátek nutné prostudovat současnou dokumentaci k domu. Pokud je kompletní, tak v ní naleznete nákres, kudy vede odpadové potrubí. Díky tomu bude práce podstatně jednodušší. Stačí si naměřit, kudy vede potrubí, případně i označit značkovacím sprejem. Pokud se však jedná o starší dům, je možné, že dokumentace chybí. V tom případě je potřeba kopat postupně od ústí a hledat, kudy by potrubí mohlo vést.

Značkovací sprej usnadní práci při výkopu otvoru
Značkovací sprej usnadní práci při výkopu otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile z dokumentace vyčtete, kudy potrubí vede, a máte ho zaznačené pomocí spreje, přichází na řadu výkop. V místech, kde máte půdu a zeleň, to bude snadné a můžete se rovnou pustit do práce. Je však velmi pravděpodobné, že alespoň část potrubí povede pod chodníkem okolo domu. V tom případě nastává jedna ze dvou situací. Pokud je chodníček vyroben z dlažby, tak bude potřeba dlažbu rozebrat, aby byl umožněn přístup k zemině. Pakliže je však chodník ze souvislé vrstvy betonu, tak z něj budete muset kus vyříznout. To platí i v případě, že se rozhodnete po výměně potrubí nahradit současný chodník novým. Důvodem je skutečnost, že když pouze vyříznete část chodníku, nebudou se vám zbytečně sesouvat okraje a práce tak bude podstatně jednodušší.

Pokud je potřeba vyřezávat chodník, tak pořádně vyměřte rozměry, než začnete. Už máte zaznačeno, kudy vede potrubí, což bude výchozí informace. Dále si vyberte, jak chcete mít otvor široký. Pokud plánujete k výkopu použít bagr, tak je vhodné mít otvor alespoň o 10 cm širší, než je šířka jeho lžíce. V případě lžíce o šíři 30 cm to odpovídá 40 cm šířce. Na chodník si tak opět pomocí spreje a provázku zakreslete, kudy přesně povede podélný řez.

Pro samotné vyříznutí části chodníku si nepomůžete bez řezačky spár, kterou si můžete i půjčit. Řezačka je celkem snadná na obsluhu, stačí nezapomenout, že do ní musíte před prací doplnit vodu. Při řezání pak využijete její pojezdy, díky kterým je možné snadno udělat rovný řez.

Jakmile máte dořezáno, tak je potřeba rozbít středový pás, který má být vyjmutý. K tomu použijte krumpáč nebo bourací kladivo. Suť pak pomocí koleček postupně odvážejte do připraveného kontejneru na odpad. Nakonec zbývá už jen vydlabat veškerou zeminu nad trubkami bagrem.

Bouracím kladivem rozbijete starý chodník
Bouracím kladivem rozbijete starý chodník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Napojení spojky pro novou kanalizaci

Poté, co máte trubky kompletně obnažené, tak změřte průměr současné roury. Tento údaj si zaznamenejte, protože je výchozí při výběru spojovacích dílů. Konkrétně bude potřeba spojovací manžeta a odbočka pro napojení kuchyňského odpadu do odtoku kanalizace.

Jakmile máte nakoupeny správné díly, tak přichází moment, kdy je potřeba odříznout kus staré kanalizace v místě, kde bude vloženo napojení. To lze provést jednoduše pilkou nebo úhlovou bruskou. Pak konce začistěte brusným papírem do hladka a naneste montážní mazivo, aby se dala nasadit odbočka i manžeta. Naneste ho nejen na trubku, ale i na vnitřní část manžety a přechodu. Díky tomu pak do sebe trubky hezky zajedou bez potřeby velké síly. Jakmile máte vše nasazeno, tak je stará kanalizace připravena na napojení nového odtoku.

Průměr trubky potřebujete znát pro nakoupení správných napojovacích dílů
Průměr trubky potřebujete znát pro nakoupení správných napojovacích dílů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tip:

Zatím není hotovo a další práce mohou ještě chvíli trvat, proto použijte na volný otvor přípojky záslepku. Můžete zase používat kanalizaci.

Umístění nové části kanalizace

Dalším krokem je umístění nové části kanalizace. K tomu je potřeba opět vyhloubit díru. Nezapomeňte, že je nutné, aby byl u odpadu spád alespoň 3 %! K tomu dobře slouží následující pomůcka: U každých 100 centimetrů vzdálenosti je nutné udělat rozdíl minimálně 3 cm výšky. Pokud chcete mít jistotu, tak je lepší udělat větší spád, aby se odpad nezasekl. K naměření přesné výšky můžete využít třeba měřící tyč.

Měřící tyč zajistí precizní měření hloubky a nebudete riskovat, že nebude odpad odtékat
Měřící tyč zajistí precizní měření hloubky a nebudete riskovat, že nebude odpad odtékat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po vyhloubení díry ještě nevkládejte hned potrubí. Nejprve si do díry nasypte písek, aby pak trubka byla v měkkém prostředí a nepraskla. Pak už konečně uložíme novou trubku, která bude ústit u domu.

Pro napojení venkovního odpadu je potřeba udělat do domu díru. Stačí však, když z domu povede pouze klasická trubka s průměrem 50 mm. Tu pak napojíte na kanalizační trubku pomocí převodníku.

Nakonec, když je vše zapojené, tak ještě přichází na řadu test těsnosti. Ten provedete tím, že například pustíte vodu ve dřezu a budete sledovat, jestli všechny spoje těsní. Pokud nikde nic neprotéká, tak můžete trubky zasypat. Nejprve je zasypete pískem, když už nebudou vidět, tak přichází na řadu zemina s kameny. Pak už stačí plochu jen udusat a máte hotovo.

Zdroj: Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak to vlastně všechno bylo:

Publikováno: 15. 11. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Nicholas Nazarčuk