reklama

Sádrokarton umí víc než klasické materiály

Sádrokarton za roky svého vývoje už dospěl natolik, že umí nabídnout uživatelům z pohledu komfortu bydlení téměř vše, co jiné klasické materiály. Respektive toho umí mnohem více. Řeč je především o akustických parametrech sádrokartonových stěn, které již se standardními deskami Knauf White splní normový požadavek na vzduchovou neprůzvučnost bytových stěn Rw = 53 dB.

i (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)
Sádrokarton umí víc než klasické materiály (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)

Ticho za cenu menší tloušťky stěny

Požadavky na akustický komfort neustále stoupají. A pokud vedle tohoto trendu bereme v úvahu skutečnost, že se vlivem nedostatku pozemků staví mnohem více i na velmi rušných místech, tak zmíněná normová hodnota nemusí v praxi stačit. Zatímco u běžných stavebních materiálů doháníme lepší hodnoty stavební akustiky větší tloušťkou stěny, u sádrokartonových konstrukcí měníme pouze desku za jinou desku, a to při zachování stejné tloušťky stěny. Tohle jiný systém prostě neumí. A přitom je pouze na nás, jak vysoký komfort si vybereme.

V bytové výstavbě vícepatrových domů se hodí rovněž nízká hmotnost konstrukcí
V bytové výstavbě vícepatrových domů se hodí rovněž nízká hmotnost konstrukcí (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)
Použijeme-li v sádrokartonové příčce desku Knauf Diamant, můžeme na ni bezpečně zavěsit až 65 kg
Použijeme-li v sádrokartonové příčce desku Knauf Diamant, můžeme na ni bezpečně zavěsit až 65 kg (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)

Bude to základní deska Knauf White, nebo Knauf RED Piano, případně Knauf Blue Akustik, nebo dokonce multifunkční akustická deska Knauf Diamant? Anebo super akustická deska Knauf Silentboard, která kromě špičkových parametrů vzduchové neprůzvučnosti posouvá své izolační schopnosti i do pásma nízkých kmitočtů, tj. okolo 63 Hz, což je hladina lidské řeči, ale také basových kmitočtů hudby. V praxi to znamená výrazně větší schopnost tlumit hlasitou hudbu či lidskou řeč ve srovnání se stěnou postavenou z klasických dutinových cihel. Pro lepší názornost - volbou desky lze při stejné tloušťce stěny (například 125 mm) ovlivnit neprůzvučnost (Rw,) od 53 až po 68 dB! Podívejte se ale na betonovou stěnu, která potřebuje pro Rw 55 dB tloušťku 200 mm. To je přece pádný argument! Vedle toho všeho si musíme také uvědomit, že již řadu let se sádrokartonovými předstěnami vylepšují akustické parametry původních zděných stěn. Není tedy divu, že suchá výstavba začala nahrazovat v interiérech tradiční materiály i v moderní bytové výstavbě.

Sádrokarton Knauf White je stavební ohebná sádrokartonová deska o tloušťce 6,5 mm
Sádrokarton Knauf White je stavební ohebná sádrokartonová deska o tloušťce 6,5 mm (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)
Současné sádrokartonové konstrukce Knauf nabídnou stavitelům štíhlou konstrukci
Současné sádrokartonové konstrukce Knauf nabídnou stavitelům štíhlou konstrukci (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)

Nízká hmotnost a vyšší únosnost

Problémem sádrokartonových stěn není ani způsobilost zavěsit na ně těžší předměty, jako jsou například kuchyňské skříňky apod. Skutečně. Použijeme-li v sádrokartonové příčce desku Knauf Diamant, můžeme na ni bezpečně zavěsit až 65 kg (dle typu hmoždinky – nejvyšší nosnost má hmoždinka Knauf Hartmut). Pro srovnání do stěny postavené z dutinových lehčených cihel zavěsíme maximálně 17 kg. Překážkou nejsou ani umyvadla nebo závěsná WC, akorát se tyto zařizovací předměty neupevňují přímo do desky, ale pomocí závěsných prvků k podkonstrukci. V bytové výstavbě vícepatrových domů se hodí rovněž nízká hmotnost konstrukcí, nejen kvůli statice, ale také z pohledu snadné manipulace. U rekonstrukcí tento argument nabývá ještě mnohem důležitějšího významu.

Suchá výstavba začala nahrazovat v interiérech tradiční materiály i v moderní bytové výstavbě
Suchá výstavba začala nahrazovat v interiérech tradiční materiály i v moderní bytové výstavbě (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)
Deska Knauf Diamant řeší požární a mechanickou odolnost, odolnost ve vlhkém prostředí v jednom
Deska Knauf Diamant řeší požární a mechanickou odolnost, odolnost ve vlhkém prostředí v jednom (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)

Jaký je tedy závěr? Současné sádrokartonové konstrukce Knauf nabídnou stavitelům štíhlou konstrukci, a tím úsporu místa, znatelně zlepší zvukově-izolační schopnosti při zachování stávajících rozměrů, nízkou hmotnost a variabilnost. A kdo jiný to umí?

Deska Knauf Diamant má houževnatost sádrovlákna, objemovou stálost a zpracování sádrokartonu, nabízí tedy vyšší kvalitu při snadnějším zpracování
i (Zdroj: Knauf Praha s.r.o.)
Deska Knauf Diamant má houževnatost sádrovlákna, objemovou stálost a zpracování sádrokartonu, nabízí tedy vyšší kvalitu při snadnějším zpracování

www.knauf.cz

Publikováno: 16. 11. 2021, Autor: Knauf (text a foto), Profil autora: Redakce