reklama

Muž s velkým srdcem a obrovskými čelistmi

Víte, kdo je operátor harvestoru? Les je úžasným místem pro odpočinek a relaxaci, ale také dárcem nejcennější suroviny. Dřevní hmota je nenahraditelnou surovinou pro mnoho odvětví průmyslu a na její těžbě se obrovským dílem podílí jedinečný stroj, harvestor. Operátor harvestoru je nepostradatelnou osobou při kácení stromů.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Operátor harvestoru je profese, kterou nezvládne každý (Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plíce planety čas od času čelí nepříjemným kalamitám. A přesně tehdy je hojně využíváno schopností lidí, kteří si hravě v těchto náročných situacích poradí.

Každý harvestor potřebuje svého operátora

Zdeněk Jungton je mladý muž, který měl o své budoucnosti jasno prakticky od útlého dětství. K této obrovské výhodě přispěl fakt, že vyrostl na pokraji města. Měl to pouze pár kroků k polím, loukám, ale hlavně do lesa. Příroda jako celek provází Zdeňka téměř od kolébky a její společnost využívá hojně jak při práci, tak i ve svém volném čase.

Zdeňka již od dětství přitahovala práce v lese. Jako malý chlapec často navštěvoval svého tatínka v lese, který pracoval jako dřevorubec. Fascinovala ho vůně dřevin, volnost v přírodě i vidina nebezpečí, které může při takové práci nastat. Přitahoval ho fakt, že tato práce není nudná, a už vůbec není obyčejná. Po ukončení povinné školní docházky si Zdeněk podal přihlášku na Českou lesnickou akademii v Trutnově, obor lesní mechanizátor. Získání výučního listu však tomuto mladíkovi nestačilo a pustil se do nástavbového studia. Uchvátil ho obor operátor těžebně dopravních strojů, kde se začal seznamovat s harvestory. Díky tomuto studiu získal základy práce v lese s nejrůznější technikou a náhled, jak s harvestorem pohybovat v lese.

Práce v lese lákala Zdeňka už od útlého dětství
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Práce v lese lákala Zdeňka už od útlého dětství

Po ukončení studia odjel Zdeněk na Vysočinu, kde se okamžitě začal věnovat práci v lese. Svou lesnickou kariéru odstartoval na starších stojích a postupem času se vypracoval až k těm bezkonkurenčně nejnovějším.

Těžba v lese se provádí především pro získávání dřevní hmoty, která je nepostradatelnou surovinou pro nejrůznější  odvětví průmyslu (např. stavebnictví, nábytkářství či papírnictví). Harvestor je kromě klasické plánované těžby důležitý pomocník i při zpracování dřeva ve chvílích nejrůznějších druhů kalamit. Pomáhá jak při kalamitě větrné, tak i kůrovcové. Právě díky těmto strojům nedochází v lese k tolika smrtelným úrazům, jako tomu bylo v dřívějších dobách.

Při studiu se Zdeněk začal seznamovat s řízením harvestoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při studiu se Zdeněk začal seznamovat s řízením harvestoru

Zdeněk je člověk, který dokázal propojit lásku k přírodě s láskou k technice. Jeho povolání je v dnešní době velice důležité. V lesnictví je poslední dobou obrovský nedostatek kvalifikovaných pracovníků, neboť stále více lidí odchází za lehčí prací. Jejich pozice nahradil právě harvestor. Stal se tak obrovským a nenahraditelných pomocníkem v lesnictví.

Zdeněk nejčastěji pracuje na středním harvestoru. Jedná se o stroj, který je vhodný pro menší místní těžbu nebo do probírek. Je to velikán, jež disponuje motorovou částí, komfortní kabinou, hydraulickou rukou a kácecí hlavicí. Harvestorová hlavice je vybavena pilovým řezacím ústrojím, podávacím ústrojím, odvětvovacími noži a zařízením pro měření a řízení kmene.

Dřevní hmota je nepostradatelnou surovinou v mnoha odvětvích
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevní hmota je nepostradatelnou surovinou v mnoha odvětvích

Před začátkem těžby si Zdeněk vždy projde porost nebo danou lokalitu s hajným či revírníkem. Ten ukáže mladíkovi rozsah těžby a v dané lokalitě ho upozorní na nejrůznější specifická místa, jakými jsou mokřiny či mlazina. Po obhlídce porostu obdrží Zdeněk sortimentaci. Z toho je naprosto jasné, co přesně bude vyrábět.

Po nastartování stroje je důležité, aby zkontroloval provozní hodnoty harvestoru. Zajímá ho především teplota vody či teplota oleje a ve chvíli, kdy je vše v naprostém pořádku, přistoupí k samotné těžbě.

Harvestor disponuje několika nezbytným částmi vybavení
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Harvestor disponuje několika nezbytným částmi vybavení

Po projití těžené lokality uchopí Zdeněk do kácecí hlavice těžený strom, podřízne jej a položí. Ve chvíli, kdy strom leží bezpečně na zemi, začíná jeho samotné zpracování. Za pomoci podávacích válců si tento odborník posune strom na požadovanou délku, daný sortiment uřízne a hlavice se automaticky posune na další místo řezu. Během celého procesu dochází k odvětvování stromu a měření průměru kmene. Získávají se tím přesné informace o množství vytěžených kubíků dřeva a množství kmenů. Nařezané kmeny se třídí do jednotlivých hromádek, pro které si následně přijede vyvážecí souprava.

Před započetím těžby je důležité zkontrolovat provozní hodnoty harvestoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před započetím těžby je důležité zkontrolovat provozní hodnoty harvestoru

Lesy se budou kácet za každé doby. Dřevní hmota je nenahraditelnou surovinou pro velké množství průmyslových odvětví.

Často je těžba nutností z hlediska prevence kůrovcové kalamity. V takových chvílích se do harvestoru posadí mnohdy lidé, kteří s tímto velikánem nemají žádné zkušenosti a les znají pouze z obrázku. Vidina velkého výdělku zastíní jejich soudnost a do kabin strojů zasedají naprostí amatéři.

Zdeněk Jungton je odborník na svém místě i opravdový milovník přírody a své profese. Je přesvědčen, že doba neodborných a nezkušených řidičů harvestoru brzy skončí. Věří, že se začne klást velký důraz na zkušenosti, odbornost i šikovnost operátorů přesně tak, jak tomu bylo dříve. Po kvalitních lidech s citlivým přístupem k lesu bude vždy velká poptávka.

Kácecí hlavice uřízne kmen na přesně určeném místě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kácecí hlavice uřízne kmen na přesně určeném místě

Zdeněk se chce i nadále věnovat své profesi. Je to činnost, která ho zcela naplňuje a je jeho životním posláním i láskou. Z celého srdce však doufá, že se lesnické řemeslo bezy vrátí do rukou profesionálů.

Zdroj: pořad Řemeslo nenahradíš

Podívejte se, co vlastně práce operátora harvestoru obnáší:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová