Hlavní roli v následujících dnech bude hrát kvalitní dřevník. Jeho výrobou získáme prostor pro uskladnění většího množství nařezaného či naštípaného dříví. Chladné sychravé počasí již klepe na dveře a zimní měsíce jsou za ním v těsném závěsu. Abychom se v tomto dlouhém období netřásli zimou, budeme potřebovat pořádnou kupu dřeva. Díky němu si pak můžeme užívat chvíle hřejivého tepla. Romantické večery u zapáleného krbu budou pro nás odměnou za vynaloženou práci při přípravách dříví na zimu.
Zimní měsíce bývají zpravidla mrazivé a bez pořádné zásoby naštípaného dříví se v nich neobejdeme. Pečlivá příprava je k nezaplacení. Výrobou šikovného dřevníku získáme prostor pro větší množství dřevěných špalků, které nejvíce oceníme za dlouhých zimních večerů. Ukážeme vám, že výroba takového dřevníku není nic složitého. Při romantických chvílích u hořícího krbu budeme právem pyšní, jak šikovní jsme.
K výrobě dřevníku budeme potřebovat:
Použijeme převážně materiál, který každý šikovný kutil nalezne ve své dílně. Budeme potřebovat cihly ztraceného bednění, které se pro náš projekt báječně hodí. Zdvihnou dřevo nad zem a to díky tomu zůstane suché. Dále budeme potřebovat střešní latě a plechovou stříšku. Vše spojíme hromadou šroubů. Při stavbě dřevníku se nám samozřejmě hodí pila a aku vrtačka. Pro získání přesných rozměrů použijeme metr a obyčejnou tužku. Celou konstrukci následně opatříme vhodným nátěrem.
V první řadě si musíme vše pečlivě naměřit. Dřevník přisadíme k již postavené stavbě. Změříme tedy stranu chatičky, u které bude náš projekt stát. Zjistíme tím potřebné rozměry plánovaného dřevníku. Náš dřevník bude sestaven z dřevěných latí. Přední část budou tvořit tři latě. Budou o něco kratší než stejný počet latí ze zadní části dřevníku. Jako střechu použijeme plechovou platformu. Vzhledem k tomu, že dřevník přijde přímo na postavené latě, musíme tyto latě seříznout pod úhlem. Získáme potřebný sklon, aby mohla ze střechy odtékat přebytečná voda. Celá konstrukce se následně sešroubuje a zasadí do bednění.
Nyní vezmeme do ruky obyčejnou ruční pilu na dřevo a jednotlivé latě seřízneme na potřebné délky. Jak jsme již řekli, přední lať bude o něco kratší než zadní a vrchní strany všech latí seřízneme pod úhlem, aby střecha získala potřebný sklon. Nyní můžeme přistoupit k samotnému sešroubování konstrukce. K propojení latí použijeme speciální vruty s hvězdicovou samozapouštěcí hlavou.
Spodní bednění disponuje výškou 250 mm. Položíme si tedy na pracovní stůl zadní a přední lať v potřebné vzdálenosti a ve výšce 250 mm přiložíme hranol. Zajistí stabilitu konstrukce. Stejný hranol přiložíme i k vrchní hraně obou latí. Aby se nám konstrukce nepohybovala, přišroubujeme hranoly k latím vždy dvěma vruty v každém místě spoje. Zajistíme tím perfektní stabilitu stojných částí konstrukce. Naprosto shodným způsobem připravíme obě bočnice i střed vznikajícího dřevníku.
Jednotlivé části nyní propojíme v celek. Použijeme k tomu dvě latě, které přišroubujeme k vrchním stranám obou bočnic i středové části konstrukce. Vruty je nutné zavrtat zešikma a hlavně zrcadlově i na druhé straně, abychom zamezili nechtěnému pohybu konstrukce. Na zadní část dřevníku přivrtáme navíc šikmou lať, abychom ještě víc zvýšili stabilitu celého dřevníku. Tomuto způsobu stabilizování se také říká zavětrování.
Vzniklou konstrukci postavíme na zem a opatříme ochranným nátěrem. Vzhledem k tomu, že bude stát převážně venku, použijeme voděodolnou barvu, která dodá dřevníku extra ochranu. V tuto chvíli už jen stačí opatřit dřevník krásnou stříškou. Použijeme tedy připravený plech. Na jeho uchycení použijeme speciální šrouby. Mají vrtáček a podložku s gumou. Nemusíme tedy nic předvrtávat.
Dřevník je tedy hotový. Posledním krokem je zasazení stavby do spodního bednění. Nyní už nás pouze čeká narovnání dřeva do nově vzniklé stavby a můžeme se těšit na zimu.
Zdroj: Receptář prima nápadů
Míra nám ukáže, jak na to:
Publikováno: 11. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová