reklama

Tma už vás děsit nemusí. LED světla prozáří cestu životem

LED svítidla představují synonymum pro osvětlení interiéru se samými výhodami. Jejich výběr si žádá zodpovědnou úvahu, neboť kvalitní a správně zvolené osvětlení v bytě dokážou navodit požadovanou světelnou pohodu. Provádí nás každodenním životem, působí na naši emocionální stránku a pomáhají navodit tu správnou atmosféru. Jedná se vlastně o pomyslnou třešničku na dortu každého interiéru.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Správně zvolené světlo představuje třešničku na dortu vašeho interiéru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ne každý si však dokáže poradit se zavěšením tohoto doplňku. Existují různé druhy osvětlení a každé z nich má své specifické uchycení. Ukážeme si, jak tento druh osvětlení namontovat do stropního sádrokartonu.

Proč zvolit LED osvětlení v bytě

LED osvětlení mají v podstatě pouze samé výhody. Vyznačují se vysokou životností, svítivostí a navíc jsou energeticky nenáročné. Obecně se říká, že disponují vysokou odolností proti mechanickému poškození. Bezchybný provoz těchto svítidel bývá garantován na dobu až desetitisíců provozních hodin.

Chystáte se rekontruovat a nevite jak na to? Sádrokarton vám pomůže vykouzlit hezčí prostor. Přečtěte si i náš další článek na toto téma

Příprava světla

Již při montáži nového sádrokartonového stropu jsme vybrali místo, kde následně provedeme potřebné úpravy a umístíme nové LED osvětlení. Zvolené umístění zaměříme, to znamení, že musíme pečlivě změřit osvětlení, resp. část, jež bude zapuštěná do sádrokartonového stropu. Usazení stropního světla má rozměry 205 mm na 205 mm. Na předem vybrané místo tužkou zakreslíme zjištěné rozměry.

LED světlo musíme pečlivě změřit
LED světlo musíme pečlivě změřit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přesné rozměry světla se zakreslí na strop
Přesné rozměry světla se zakreslí na strop (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní nás čeká zakreslený tvar odstranit ze stropní části. Pro vyříznutí sádrokartonu je možné použít přímočarou pilu, ale vzhledem k tomu, že se jedná o velice poddajný materiál, použijeme obyčejný řezací nůž. V jenom rohu vyvrtáme díru, nasadíme nůž a pustíme se do řezání.

Vzhledem k tomu, že řezací nůž narazil na překážku, je více než jasné, že v tomto místě bude umístěn hliníkový profil. Odřízneme tedy kus předkreslené části sádrokartonu a podíváme se, jak zmíněný prostor vypadá. Obrovskou výhodou je, že zápustná část osvětlení je velice nízká. Profil tedy nebude ničemu vadit. Je potřeba pouze odstranit šroub vyčnívající z profilu.

V místě, které se bude pyšnit novým LED osvětlením, je samozřejmě připraven kabel pro přívod elektrické energie do světla. Nejprve však musíme zkontrolovat, zda je vše v pořádku. V tuto chvíli musí být proud vypnutý. Kabel zkrátíme na potřebnou délku a zkusíme vsadit osvětlení do vyříznuté díry. Musíme přece zjistit, jak moc jsme byli šikovní a zda jsme otvor do sádrokartonu vyřízli správně.

Osvětlení v interiéru už máte ale hledáte vhodné osvětlení na vaši terasu? Vyrobte si vlastní světelný řetěz podle jednoduchého návodu.

Předkreslená část se musí vyříznout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Předkreslená část se musí vyříznout

Světlo perfektně sedí. Čeká nás tedy jeho připojení. Kabel, který vyčnívá ze stropní části, obnažíme na jednotlivé dráty. Po obnažení na nás vykouknou tři barevné dráty, přičemž pro zapojení LED světla budeme potřebovat pouze drát hnědý, což je fáze, a modrý drát, což je nulák. Zbývající drát, který představuje uzemnění, není zapotřebí, proto ho necháme úplně bokem.

Přečtěte si i náš další článek, kde vám poradíme, jak správně osvětlit pracovní desku v kuchyni.

Pro zapojení LED světla potřebujeme pouze modrý a hnědý drát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro zapojení LED světla potřebujeme pouze modrý a hnědý drát

Modrý a hnědý drát vsuneme do VAGO svorky. Jedná se o sortiment, který se používá pro odborné připojování vodičů přímým zasunutím. Instalační krabicové svorky nám ušetří neuvěřitelnou spoustu času a přitom jsou vhodné pro různé druhy vodičů.  

Potřebné dráty se musí vsunout do VAGO svorky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebné dráty se musí vsunout do VAGO svorky

Krabičku s kompletním připojením vodičů vložíme do stropní části a ven nám kouká pouze kolaxiální kabel s konektorem. Do světla nyní musíme vsunout pérka. Těmi drží světlo v sádrokartonu. Konektor ze stropu propojíme s konektorem LED světla a osvětlení připevníme do stropu. Světlo je zapuštěné a nyní už nás pouze čeká rozsvítit.

Zdroj : Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Nepovedlo se vám navrtat správně díry do sádrokartu? Přečtěte si naše tipy, jak opravit díry a praskliny ve zdích ze sádrokartonu.

Publikováno: 10. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.