reklama

Novou podlahu uděláte i bez míchačky. Víme, jak na to

Suchá pokládka podlahy vás přesvědčí o tom, jak velký pokrok stavebnictví v posledních letech udělalo. Podlahu si můžete položit bez míchačky, během jediného dne. Když začnete ráno, ještě večer stihnete na novou plochu nastěhovat nábytek. Tajemství technologického postupu spočívá v aplikaci keramického kameniva a sádrovláknitých desek. Jak na to?

Suchá pokládka podlahy snadno a rychle (Zdoj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úplně na začátku je potřeba na podlahu položit separační tkaninu. Pokud jde o rekonstrukci a starou podlahu jste již vybourali, je také důležité odstranit všechny zbytky původního betonu. Separační tkanina musí pokrývat celou plochu podlahy. Kolem stěn, kde se setkává podlaha se zemí, instalujete dilatační výplň. Jedná se o speciální proužky kamenné vlny. Dilatace musí pokrývat celou výšku podlahy.

Textilii je lepší pokládat ve dvou
Textilii je lepší pokládat ve dvou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď můžete začít na podlahu sypat keramické kamenivo. Je lehké a dodává se v pytlích.

Sypat začněte v místě, které je nejvzdálenější od stěny, kde jsou vchodové dveře. Kamenivo sypte ve zhruba metr a půl širokých pásech. Výška podsypu by měla být minimálně 40 mm, maximálně dvanáct centimetrů. Na vrch kameniva položte rovné latě, vyrovnejte je vodováhou. Do takto vytvořené roviny stáhněte zednickou latí přebytečné kamenivo. Odstraňte dřevěné latě a místa, kde původně latě ležely, dosypte a uhlaďte.

Minimální výška podsypu je 40 mm
Minimální výška podsypu je 40 mm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na takto zarovnaný povrch můžete začít pokládat sádrovláknité desky. Ty mají polodrážku, která zajistí dokonalý spoj napojených desek. Do drážky přijde ještě lepidlo a spoj se zajistí speciálními vruty. Nezapomeňte u desek, které budou přiléhat ke zdi, odřezat polodrážku. Takto můžete položit desky po celém pruhu vyrovnaného keramického kameniva.

Desky se pokládají na vyrovnaný podsyp
Desky se pokládají na vyrovnaný podsyp (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V dalším kroku budete opakovat postup předchozí – pomocí latí vyrovnáte kamenivo do roviny, poté instalujete sádrovláknité desky. Stejným způsobem postupujete až do okamžiku, kdy je položena podlaha v celé místnosti. Rovinnost kontrolujte pomocí vodováhy nebo laserového měřidla. Dbejte na řádné podsypání desek kamenivem, hlavně v rozích. Kromě zednické stahovací latě vám s dorovnáním roviny pomůže i dřevěné hladítko.

Desky můžete řezat kotoučovou pilou na dřevo
Desky můžete řezat kotoučovou pilou na dřevo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Finišovat budete pokládkou podlahové krytiny. Pokud budete instalovat například plovoucí podlahu, můžete ji začít pokládat okamžitě poté, co instalujete poslední sádrovláknitou desku. V případě, že se rozhodnete například pro linoleum, je vhodné přetřít alespoň spoje desek sádrovou stěrkou. Ještě lepší je ale aplikovat stěrku celoplošně. Zakončovací lišty na spoje podlahy a zdi instalujete až na úplný závěr pokládky.

Desky se přichycují šrouby
Desky se přichycují šrouby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Suchá pokládka podlahy má kromě rychlosti a jednoduchosti ještě několik dalších výhod. Třeba tu, že keramické kamenivo funguje zároveň jako izolace, a to jak zvuková, tak i teplená. Další předností popsaného systému je jeho nízká hmotnost – ideálně se tedy hodí například pro rekonstrukce podlah ve starých budovách se dřevěnými stropy.

Tipy a triky:

  • Sádrovláknité desky se skvěle řežou obyčejnou ruční kotoučovou pilou s jemným kotoučem.
  • Vruty do sádrovláknitých desek šroubujte akuvrtačkou – otvory není třeba předvrtávat.
  • Pozor na rovinnost latí, podle kterých budete kamenivo srovnávat. Dřevěné latě bývají někdy zkroucené!
  • Nepleťte si sádrovláknité desky se sádrokartonem. Desky na podlahy mají kromě jiného složení i větší tloušťku než běžný SDK.
  • Lepidlo na spoje sádrovláknitých desek se nanáší ve dvou „housenkách“.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na to:

Publikováno: 7. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč