reklama

Rychlost, s jakou se zbavíte starých palet, je k nezaplacení. Už jste někdy měli tak úžasný nápad?

Dobrých nápadů není nikdy dost. A co teprve úžasný nápad v podobě báječné houpačky vyrobené pouze ze zbytků starých palet? Jednoduchým nápadem, při kterém se skloubí funkčnost, estetičnost a vidina relaxace na zápraží chaty či chalupy, si získáte zasloužený obdiv dětí i drahé polovičky.  Neexistuje příjemnější pohled, než je šťastná rodina. Výroba houpacího křesla vám jej zaručeně přinese.

Z obyčejných palet vyrobte neobyčejnou houpačku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Návod není nijak náročný a budete se sami divit, za jak krátkou dobu si můžete užívat zaslouženého odpočinku. Hitem několika posledních let jsou palety -  materiál pro výrobu nejrůznějších kusů nábytku. Kromě oblíbených postelí či poliček z nich můžeme hravě vyrobit i úžasnou houpačku. Zápraží chaty či chalupy přímo vybízí k relaxaci, ale není třeba utrácet peníze. Mnohem stylovější je zapojit do výroby houpacího křesla vlastní ruce. Radost z vlastnoručně vyrobeného odpočívadla bude k nezaplacení. Navíc se zbavíme zbytků palet, které by jinak skončily někde na skládce. Tento jedinečný projekt zvládne prakticky kdokoliv a potěší naprosto každého.

Co budeme potřebovat

Při realizaci houpacího křesla hrají hlavní roli starší palety, resp. jedna celá menší paleta na podsedák a nějaký zbytek palety na opěrku zad. Dále budeme potřebovat brusku, přímočarou pilu, aku vrtačku a samozřejmě metr, kladivo a hřebíky. Houpačka bude zavěšená na závěsných lanech, které k ní připevníme za pomoci vrutů.

Výroba houpačky

Jak již bylo řečeno, tento projekt zvládne naprosto každý. Nejdříve se pustíme do vyspravení palety, která bude sloužit jako podsedák. Kladivem zatlučeme všechny hřebíky, které mají tendenci z palety vylézat. Místa, kde hřebíky chybí úplně, opravíme. Je potřeba zajistit, aby se nám paleta pod tíhou těla nerozpadla. Odřezek palety, kterou použijeme jako opěrku zad, musíme uříznout tak, abychom ji dorovnali na potřebné rozměry. Je nutné, aby opěrka lícovala s podsedákem houpačky.

Starší paletu je nutné vyspravit a pečlivě začistit bruskou
Starší paletu je nutné vyspravit a pečlivě začistit bruskou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní se pustíme do začištění dřevěného materiálu. Za pomoci brusky začistíme palety. Nikdo z nás by si nechtěl tahat třísky z těla. Opěrku zad připevníme k podsedáku vždy třemi šrouby na každém prkénku. Musíme přeci zajistit bezpečnost při houpání.

Opěrku zad připevníme k podsedáku
Opěrku zad připevníme k podsedáku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do takto sestaveného houpací křesla je nutné předvrtat díry pro závěsná lana. Na obou stranách houpačky vyvrtáme díry jak v části zádové, a to v zesílených místech, kde jsou podložena jednotlivá prkna opěrky, tak i na sedáku. V sedací části vyvrtáme díry do prkna, na kterém jsou připevněna všechna sedací prkénka.

Technikou suchého štětce dáme paletám nový kabát
Technikou suchého štětce dáme paletám nový kabát (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní je nutné houpačku opatřit nátěrem. Použijeme vodou ředitelnou hnědou barvou a pro nátěr zvolíme techniku suchého štětce. Tím dáme paletám zcela nový kabát.

Do předvrtaných děr vložíme kovové vruty s oky
Do předvrtaných děr vložíme kovové vruty s oky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do předvrtaných děr nyní vložíme kovové vruty s oky. Oky je protaženo závěsné lano. Kovové vruty zajistíme matkou, pod kterou samozřejmě vložíme podložku a pečlivě utáhneme.

Houpačku musíte před pověšením dobře vyvážit
Houpačku musíte před pověšením dobře vyvážit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V tuto chvíli nás čeká zavěšení houpačky. Na terase v trámu zůstaly háky po staré houpačce, které se nám nyní budou báječně hodit. Houpací křeslo je nutné nastavit a vyrovnat tak, aby sedák byl ve vodorovné poloze s podlahou.

Houpačku máme vyrovnanou a zavěšenou. Vyrobíme si ještě malou vychytávku, díky ní nás dřevěná paleta nebude při sezení tlačit. Použijeme výplň polštářku a obalíme ho nějakou starší látkou, kterou zaručeně doma najdeme. Povlak na polštář vyrobíme zcela bez šití.

Polštářek vložíme doprostřed látky. Z levé i pravé strany přehneme látku přes výplň a vzniklé dlouhé části zauzlujeme ve spodní části polštářku. Naprosto shodným postupem vyrobíme i druhý polštářek. Vytvořené měkké podsedáky vložíme na sedací část houpačky i na podpěrku zad.

Polštářky bez šití nadělají velkou parádu
Polštářky bez šití nadělají velkou parádu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pře realizaci našeho projektu samozřejmě musíme dbát na bezpečnost při práci. Po celou dobu výroby houpačky používáme bezpečnostní brýle. Vzhledem k tomu, že se brýle velice často při práci zamlžují, máme pro vás ještě jednu vychytávku. Skla bezpečnostních brýlí je dobré potřít zubní pastou či pěnou na holení. Následně je musíme dokonale vyčistit. Takto ošetřené brýle se vám již zamlžovat nebudou.

Zdroj: Vychytávky Ládi Hrušky

Z palet můžete vyrobit i originální zahradní stolek:

Houpačka je hotová, odpočinku již nic nebrání
Houpačka je hotová, odpočinku již nic nebrání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 6. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Beata Boháčová