reklama

Chcete se posadit bezpečně k ohni? Vyrobte si lavičku

Posezení u ohně patří mezi kolorit našich zahrad. Nemusíme opékat buřty nebo grilovat, postačí úplně prosté posezení, uvolnění s pohledem zasněným do plamenů a chvilkové rozjímání. K tomu by to ale chtělo nějakou bytelnou lavičku, abyste si nemuseli ničit plastový nábytek nebo neustále nepadali ze špalků.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Chcete se posadit bezpečně k ohni? Vyrobte si lavičku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba lavičky k ohništi

Táboráky našeho dětství byly ve znamení posedávání okolo ohniště na kývajících se špalcích, ze kterých každou chvíli někdo spadl. Protože jsme již odrostli dětským botičkám a naše váha už také není, co bývala, bude to chtít nějaké bezpečnější posezení. Nejen k táboráku, ale i jen tak na zahradu.

K výrobě úplně jednoduché, ale opravdu bytelné lavičky, která unese aspoň dva pořádné chlapy i s buřtem, budeme potřebovat velké a silné špalky a několik fošen. Můžeme si je uříznout sami, pokud je nám blízká práce s motorovou pilou, nebo se zastavit na nejbližší pile, nechat si fošny uříznout na katru a přibrat k tomu dvě polena. Fošny nemusí být rovné, stejně dobře (nebo dokonce i lépe) nám poslouží krajinky se zaobleným okrajem.

Připravte si dřevo a pilu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima )
Připravte si dřevo a pilu

Začínáme řezáním polen

Nejprve si vezmeme velké poleno, ze kterého pomocí akumulátorové pily (abychom nerušili sousedy hlukem) odřízneme 2 špalky, vysoké 65 cm. Všechny řezné plochy špalků by měly být rovné, pokud jsou uříznuté šikmo, musíme je zarovnat. Při práci a řetězovou i obyčejnou pilou dbejte také na bezpečnost práce a vybavte se ochrannými pomůckami. Minimálně použijte ochranné rukavice a neuškodí ani ochranné brýle.

Všechny konce polen bude potřeba zarovnat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Všechny konce polen bude potřeba zarovnat

Potřebnou část, kterou budeme odřezávat, si naměříme metrem a označíme. Polena, která jsou dosud obalena kůrou, není potřeba loupat. Lavička bude mít přírodní a rustikální styl. Zhruba v jedné třetině špalku opět pomocí akumulátorové pily (lze pracovat i s pilou ruční, ale práce bude delší a pracnější) vyřízneme dva hlubší zářezy. 

Ze zářezů pak pomocí dláta a palice vysekáme přebytečné dřevo a vytvoříme drážku, do které se bude zasouvat sedací část lavičky z krajinky. Drážka by měla být v hloubce cca 2/5 šířky špalku. Drážku uvnitř dobrousíme do roviny a strhneme vyčnívající třísky. Budeme se snažit, abychom drážku zbytečně nezvětšovali broušením, protože potom bychom museli krajinku navíc ukotvit pomocí vrutů nebo lepidla, aby nám z drážky nevypadávala. Pokud bude krajinka v drážce pěkně napasovaná, bude dobře držet. Jestliže se nám přeci jen povede drážka větší, můžeme v ní krajinku zajistit pomocí klínků.

Příprava opěrné části

Další dva špalky použijeme na zadní, opěrnou část. Tyto špalky nebo polena musí být zákonitě i vyšší. Podle toho, jak pohodlnou chcete mít lavičku, by měly být zadní špalky vysoké 1 m až 1,20 m. Do těchto špalků si také vysekáme drážky, ale zde navíc ještě musíme horní části obou špalků seříznout do šikma. Tato šikmina poslouží právě na upevnění opěrné části lavičky. 

Sedací část

Z krajinek si nařežeme tři díly, z toho dva budou měřit 140 cm (sedací díl), poslední bude dlouhý 160 cm. Z něj vytvoříme opěrnou část. Menší přesah není na škodu.

Začneme se samotnou kompletací lavičky. Do zadních špalků se šikminou usadíme 140 cm dlouhou krajinku do připravených drážek. Vyzkoušíme, zda pevně a bezpečně pasuje a zda nemá tendenci vypadávat. Stejnou práci provedeme i u menších špalků. Do drážek opět zasadíme 140 cm dlouhou krajinku a zkontrolujeme její pevnost. K šikminám v opěrné části připevníme poslední krajinku (160 cm). 

Opěrné prkno upevníme na šikminy
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Opěrné prkno upevníme na šikminy

Abychom mohli celou lavičku sestavit, použijeme dva silnější odřezky jako spojnici ve spodní části lavičky pod sedadlem. Pomocí vrutů a akuvrtačky lavičku spojíme dohromady.

Zespodu bude potřeba lavičku zpevnit
Zespodu bude potřeba lavičku zpevnit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použijeme dva odřezky a lavičku spojíme dohromady
Použijeme dva odřezky a lavičku spojíme dohromady (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zadní špalky se šikminou mají v horním řezu dost místa na to, abychom na ně připevnili područky. K tomu nám mohou posloužit odřezky z krajinek. Aby se vruty po čase "nezakously" hluboko do dřeva, vypodložíme je podložkami. 

Z dalších odřezků vyrobíme područky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z dalších odřezků vyrobíme područky

Hotovou lavičku nemusíme natírat, ale pokud si ji chcete vylepšit, nebude to na škodu. Stejně tak můžete oloupat všechnu kůru a přiznat dřevo bezbarvým lakem.

Hotová lavička je sice robustní, ale zato dlouho vydrží
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hotová lavička je sice robustní, ale zato dlouho vydrží

Akumulátorová pila HECHT 9940 je šikovný pomocník při řezání nejen okolo domu. Akumulátorem poháněný 40 V elektromotor zajistí relativně tichý provoz, při řezání nerušíte sousedy, zároveň nejste omezeni přívodními kabely. Pila je samozřejmě vybavena všemi bezpečnostními prvky jako běžné benzínové nebo elektrické pily. Nechybí tedy bezpečností brzda nebo ocelová zubová opěrka. Mazání řetězu je automatické. Pila je vybavena lištou o délce 35 cm, napínání řetězu je prováděno pomocí otočného prvku na krytu řetězovky.

Zdroj: Receptář prima nápadů, Pavel Zeman vyrábí, HECHT

Vyrobte si jednoduchou lavičku z palet:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová