reklama

Tenhle nápad ještě není okoukaný. Použijte plotovky na obklad stěn

Plotové tvárnice nemusí sloužit jen pro stavbu plotů. Využít se dají také na projektování stěn. Mají dlouhou životnost, nemusí se nijak povrchově upravovat a zároveň je můžete využít jako místo, v němž najdou zázemí pokojové květiny. Plotové tvárnice z betonu se skládají podobně jako lego a stejně jednoduché je i nářadí, které k realizaci projektu budete potřebovat. Kromě větší pily, kterou lze půjčit ve stavebninách, přijde ke slovu ještě vrtačka, vodováha a pistol na zdicí pěnu. V tomto projektu si ukážeme, jak z plotovek udělat obklad stěny.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro obklad stěn využijte plotové tvárnice, získáte tak neokoukaný designový prvek (zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začneme přesným rozměřením stěny. Ta je v našem případě tvořena dřevěnou konstrukcí vyplněnou tepelnou izolací. V horní části narazíme na trám a pak na šikminu střechy. Všechna tato problematická místa jdou lehce vyřešit. Betonové plotovky se totiž velmi snadno řežou. Uprostřed stěny bude zároveň otvor pro vložení okrasného truhlíku s květinami.

V našem případě navážeme na už založenou řadu plotovek, kterou jsme si vytvořili v dolní části stěny. Plotovky musíme podélně přepůlit, aby nám ve štítové stěně jednotlivé tvarovky dobře navazovaly. Tvárnice dělíme buď speciální stolní pilou, nebo obyčejnou úhlovou bruskou. Pro řez betonu se používají diamantové kotouče, které můžete sehnat v kterémkoli železářství nebo ve stavebninách.

Plotové tvárnice pro stavbu a obklad stěn řežeme diamantovým kotoučem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plotové tvárnice pro stavbu a obklad stěn řežeme diamantovým kotoučem

Tvarovky postupně skládáme vedle sebe a spojujeme je zdicí pěnou. Systém Best Roca je založen na speciálním betonovém překladu, který jednotlivé plotovky pevně zafixuje. Zdicí pěny dáváme jen tolik, aby zbytečně nepřetékala přes okraj tvarovek. Každou řadu tvarovek zafixujeme pomocí tesařského úhelníku do dřevěné konstrukce. Pro přichycení do dřeva použijeme konstrukční vruty, plotovky uchytíme hmoždinkou a dalším vrutem. Takto postupujeme až k vrcholu obkládané stěny. Tvarovky, které přijdou umístit k šikmině střechy, seřízneme do požadovaného úhlu. Po celou dobu kontrolujeme rovinnost stěny, a to jak ve vertikální, tak i v horizontální rovině. K tomuto účelu se hodí dlouhá vodováha.

K lepení plotovek použijeme zdicí pěnu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K lepení plotovek použijeme zdicí pěnu

Obklad štítové stěny musíme zafixovat ocelovým profilem, který pomocí závitových tyčí ukotvíme k trámu a do bočních pilířů stěny. Přebytečnou zdicí pěnu po jejím vytvrdnutí ořízneme pomocí odlamovacího nožíku.

Tvarovky zafixujeme ke stěně pomocí tesařských úhelníků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tvarovky zafixujeme ke stěně pomocí tesařských úhelníků

Do plotovky, kterou jsme si zvolili pro umístění zeleně, vložíme keramzit, vysypeme substrát a zasadíme rostliny. Připojit můžeme také automatickou závlahu. Ta se řeší pomocí hadiček, které vedeme vnitřkem plotovek. Řídicí jednotka následně rostlinám zajistí pravidelnou zálivku.

Posledním krokem je osazení zeleně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Posledním krokem je osazení zeleně

Tip:

Silná úhlová bruska najde uplatnění u každého řemeslníka i kutila. Takzvané „flexy“ se nabízí v různých průměrech kotouče – od 115 milimetrů až po 230 milimetrů. Menší jsou lehčí i levnější, ale mají slabší řezný výkon. Flexa Scheppach AG2200 patří mezi nejsilnější úhlové brusky na trhu. Disponuje výkonem 2200 wattů a skvěle se hodí právě pro řezání betonu i železa. Užitečnou vychytávkou je takzvaný softstart. Ten zajišťuje plynulý rozběh brusky, což se hodí hlavně v místech, kde je elektroinstalace napojena na slabší jistič. Bez softstartu by jistič nemusel nápor vydržet, což by vedlo k jeho odpojení ze sítě. 

Tipy a triky:

  • Pokud budete betonové tvarovky řezat flexou, použijte kromě ochranných brýlí a sluchátek také respirátor. Při řezání betonu se hodně práší a betonový prach může působit dráždivě.
  • Pro aplikaci zdicí pěny je lepší její pistolová varianta. Kartuš se přišroubuje na speciální pistol, která umožňuje plynulou a citlivou regulaci množství aplikované pěny.
  • Na zdicí pěnu nesahejte před jejím vytvrdnutím rukama. Na pokožce totiž zanechává tmavé skvrny, které nejdou umýt.
  • Pro vyrovnání tvarovek můžete během zdění použít dřevěné klínky. Prodávají se ve stavebninách.
  • Viditelná místa, kde pěna vytekla, můžete překrýt ozdobnou dřevěnou lištou. Týká se to hlavně napojení plotovek, stěn a střechy.

Zdroj: pořad Libovky Pepy Libického

Na podrobný postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč