reklama

Co si představit pod pojmem staření dřeva ve vintage stylu?

Staření dřeva ve vintage stylu nebo také drásání je způsob povrchové úpravy dřeva tak, aby i nové vypadalo jako staré a velmi používané. Tímto způsobem si můžete z nového dřeva udělat krásný rustikální kousek. Je tedy možné nové věci zestařit tak, že jsou k nerozeznání od nábytku po prababičce. Nebojte se drásat a stařit, není to nic složitého.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Co si představit pod pojmem staření dřeva ve vintage stylu? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Staření dřeva ve vintage stylu

Staření nebo také jinak nazývané drásání dřeva je technika povrchové úpravy dřeva zdrsňováním. Podstatou věci je z hladkého povrchu nového dřeva vytvořit léty ošoupaný a používaný. Toho dosáhneme několika způsoby. Nejjednodušším způsobem je použít ocelový kartáč a povrch dřeva jím zdrsnit. Rozruší se tak hladká struktura a vystoupají léta na dřevě. 

Pro staření dřeva použijte kartáče
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro staření dřeva použijte kartáče

Stejný způsob je použití speciálního kartáče, který se upíná do vrtačky. Jde o okružní kartáče na odstraňování rzi, laků, starých barev či nečistot nebo ke zdrsňování povrchů, které seženete v železářství nebo hobby marketech.

Kartáče jsou buď s ocelovými drátky nebo s plastovými. Na nás pak je vybrat si takový, který nám bude víc vyhovovat. S ocelovým kartáčem docílíme hrubého staření, jehož výsledkem bude "chlupatý" povrch. Plastový kartáč je šetrnější a drásaný povrch po jeho zásahu bude jemnější. Pokud zrovna nemáte po ruce vrtačku s okružním kartáčem a nevlastníte ani kartáč ocelový, můžete si vypomoci obyčejnou kovovou kuchyňskou drátěnkou. 

Kartáč s nylonovými vlákny povrch dřeva jemně rozruší
Kartáč s nylonovými vlákny povrch dřeva jemně rozruší (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ocelovým kartáčem dosáhneme hloubkového drásání
Ocelovým kartáčem dosáhneme hloubkového drásání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při drásání se snažte povrch dřeva narušovat souvislými tahy, kartáčem ani drátěnkou nekružte, jakoby jste myli nádobí. Drásáním dodáte dřevu plasticitu, protože vystouplá léta budou znatelná i na dotek.

Rozhodně to ale bude chtít menší trénink, než se pustíte do velké akce. Zejména při práci s kotoučovými kartáči je nutné "vychytat" sklon vrtačky a kartáče, vyvinutý tlak a rychlost drásání. Přílišné tlačení na kartáč dřevo naruší až příliš a výsledný efekt bude nepřirozený. Kotoučové kartáče i kartáče ruční používejte také spíše na menší plochy, pokud hodláte touto technikou stařit velké plochy a desky, využijte služby profesionálů, případně použijte kartáčové nebo satinovací brusky, k nimž si můžete pořídit i nylonové nebo ocelové kotouče přímo k tomuto účelu. Počítejte ale s opravdu nákladnou investicí. 

Ocelový kartáč povrch dřeva zdrsní až do chlupata
Ocelový kartáč povrch dřeva zdrsní až do chlupata (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Plastový kartáč lehce naruší hladký povrch dřeva
Plastový kartáč lehce naruší hladký povrch dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Takto upravený povrch dřeva potom ošetřete vhodným nátěrem nebo voskem, abyste zachovali novou, nebo spíš starou strukturu dřeva. Voskováním ještě více vystoupnou léta ve dřevě a dřevo samotné získá příjemný přírodní vzhled.

Kromě mechanického staření dřeva pak je možné použít techniku opalování v kombinaci se strukturováním, anebo techniku krakelování, což je použití speciální krakelovací barvy na nátěr povrchu dřeva. Tato barva pak při dodržení správného technologického postupu vytvoří povrchové praskliny, které budou imitovat rozpraskanou letitou barvu. 

Zdroj: Minutový manžel

Dřevo můžete ozvláštnit i hořákem:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.