reklama

Jak použít nýtovací matky pro upevnění šroubu

Vytváření pevných spojů do zdi a dřeva není složité. Problém však přichází, pokud chcete něco našroubovat do kovu. Jelikož do něj nemůžete umístit hmoždinku a samořezný šroub se v něm bude viklat, tak je vhodné využít nýtovací matky. Ty v kovu vytvoří pevně uchycený závit do kterého pak už můžete cokoliv našroubovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak použít nýtovací matku k upevnění šroubu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava nářadí a materiálu

K instalaci nýtovací matky budete potřebovat v první řadě vrtačku a také kvalitní vrták do železa. Průměr vrtáku zvolte, podle požadované velikosti otvoru. Dále budete samozřejmě potřebovat i nýtovací kleště a v neposlední řadě i samotné nýtovací matice. Ty vybírejte důkladně. Je důležité vzít v úvahu nejen plánovaný průměr šroubu, ale také tloušťku materiálu do kterého ji umístíte.

Pro instalaci nýtovací matky potřebujete vrtačku a nýtovací kleště
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro instalaci nýtovací matky potřebujete vrtačku a nýtovací kleště

Vyvrtejte otvor pro nýtovací matku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyvrtejte otvor pro nýtovací matku

Nejprve si důkladně zaměřte, kde na vybraném materiálu budete chtít vytvořit otvory. K tomu můžete využít například lihový fix, kterým si zakreslíte jednotlivé body. Následně si připravte vrtačku a na ni nasaďte vrták do železa. Pak do kovu opatrně vyvrtejte otvory o požadované velikosti, podle průměru přichystaných nýtovacích matic.

Umístěte nýtovací matku do otvoru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Umístěte nýtovací matku do otvoru

Jakmile máte nachystaný otvor pro umístění matky, tak přichází chvíle pro její umístění. Nejprve si ji našroubujte na zobáček nýtovacích kleští a dotáhněte ji. Poté co je matice pevně upevněná vezměte kleště a vložte matici do připraveného otvoru. Ujistěte se, že je matka v otvoru celá a je rovně. Pokud je přesně v otvoru, tak ji můžete napevno umístit stlačením spouště kleští. Při stlačení se vytvoří z druhé strany matice rozšíření obvodu, které zajistí, že se už ani nehne a bude natrvalo umístěna.

Do matice můžete našroubovat jakýkoli šroub
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do matice můžete našroubovat jakýkoli šroub

Poté, co je matka napevno umístěna v otvoru, tak z ní je potřeba vytáhnout kleště. To provedete tak, že matku vyšroubujete otáčením tyčinky na druhém konci kleští. Pak už stačí jen zkontrolovat, že matka v otvoru bezpečně drží a máte hotovo. Do matice následně můžete našroubovat jakýkoliv šroub.

Tip na závěr:

Na závěr pro vás máme jeden praktický tip. Abyste docílili toho, že bude matice z vnější strany dokonale zapuštěná do otvoru, tak po vyvrtání díry vezměte o něco větší vrták a jemně zabruste otvor. Tento úkon chce velkou přesnost a jemnost, aby se nestalo, že omylem otvor provrtáte skrz a tím ho celý zvětšíte. Díky obroušení vrchní části otvoru po umístění matky dosáhnete toho, že do něj zapadne záhyb a spoj bude hladký.

Zdroj: Minutový manžel

Podívejte se, jak jednoduše povolit utaženou matku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 10. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk