reklama

Tohle řemeslo někdy hodně bolí, ale jinak je sladké jako med. Doslova

Profesionální včelař pracuje v týmu, i když sám. Jde totiž o řemeslo, kde jsou vašimi parťáky včely – desetitisíce včel, kterým musíte porozumět, abyste uspěli. A nezlobit se, když občas dostanete bolestivé žihadlo. Pokud se vám tohle všechno povede, můžete se těšit na skvělou práci, která je sice těžká, ale zároveň osvobozující. O včelaření se říká, že je poezií zemědělství. Takže navíc z vás udělá romantiky.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Včelařství je krásné řemeslo s dlouhou tradicí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lenka Čtvrtečková začala včelařit už v mládí. Nejprve si pořídila trojici včelstev, aby se s pracovitými medonoskami seznámila. Najít společnou řeč a hlavně pochopit, co včely chtějí, není vůbec jednoduché. Lenka se o tom sama přesvědčila, a to přesto, že pochází ze včelařské rodiny, kde má chov včel dlouhou tradici. „Přihlásila jsem se na včelařské učiliště, kde jsem se kromě bohaté teorie dozvěděla také spoustu poznatků z praxe, a to mi později pomohlo k tomu, abych mohla počet včelstev rozšiřovat,“ vysvětluje Lenka Čtvrtečková.

Z původně několika včelstev jich dnes chová desítky. Jinak by se včelařením uživit nešlo. Úly má Lenka rozmístěny na třech stanovištích. Právě výběr lokality, kde mohou včely vylétat za snůškou, je jedním z klíčů k úspěchu. „Pro včely je důležitá bohatá pylová nabídka. V dnešní zemědělské krajině to mají těžké, ale postupně se to začíná zlepšovat,“ dodává úspěšná včelařka.

Refraktometr je přístroj, který včelaři používají pro stanovení obsahu vody v medu. Kvalitní med má do 20 % vody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Refraktometr je přístroj, který včelaři používají pro stanovení obsahu vody v medu. Kvalitní med má do 20 % vody

Jde to i bez výučního listu

Česko patří podle aktuálních statistických dat mezi nejzavčelenější země v Evropě. Více včelstev na kilometr čtvereční mají většinou jen jihoevropské státy. U nás má včelaření velkou tradici a věnují se mu desetitisíce hobby chovatelů. Kdo se chce včelaření věnovat jako řemeslu, musí s takto silnou konkurencí počítat. Aby se včelařením uživil, bude potřebovat desítky včelstev, dobře vybavenou medárnu a také odpovídající znalosti.

Obor včelařství vyučuje například střední škola v Nasavrkách nebo učiliště v jihočeské Blatné. Během roku se pro začínající chovatele pořádají také desítky kurzů a přednášek, kde se o včelách dozví vše, co pro úspěšný chov potřebují. Podnikat ve včelaření se dá bez výučního listu – jedná se totiž o takzvanou volnou živnost, kde není výuční list vyžadován.

Profesionální včelaři se ale nevěnují jenom produkci medu. Vyrábí také propolisové tinktury, masti, svíčky z pravého včelího vosku a občas také medovinu. Zatímco v létě včelař pracuje na včelnici, po zbytek roku je zaměstnán v dílně, kde se chystá na sezónu – výroba rámečků do úlů, samotných úlů i dalšího vybavení totiž probíhá ručně.

Včelaři se nevěnují jen produkcí medu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Včelaři se nevěnují jen produkcí medu

Český příspěvek světovému včelařství

Dlouhá tradice včelaření v českých zemích nemohla zůstat beze stopy ve světovém včelařství. Tu nejvýznamnější zasadil Franz von Hruschka v roce 1865. Hruschka se sice narodil ve Vídni, ale střídavě žil v Česku. Je mu připisován vynález medometu. Medomet je přístroj určený k vytáčení medu z pláství. Přístroj má drátěný koš, kam se vkládají rámky s medem a ručně nebo motorem se z něj med odstředí – podobný princip jako voda v pračce. Až do vynálezu medometu se plástve s medem musely lisovat, což bylo jednak zdlouhavé, ale také nešetrné vůči včelímu dílu. Z medometu se včelí plástev po vytočení vyndá neporušená a vrátí se zpět včelstvu.

Druhou významnou českou osobností, která se zapsala do dějin včelaření, byl Philipp Terč. Narodil se v Prapořišti na Domažlicku a právem je považován za objevitele apiterapie. Jde o alternativní léčebnou metodu pomocí včelích produktů, zejména pak pomocí včelího jedu. Ten má totiž prokazatelně léčivé účinky například na revmatismus, který moderní medicína léčit neumí. Traduje se, že Terč sám trpěl tímto onemocněním. Když ale pracoval v úlech bez rukavic a dostával do rukou včelí žihadla, nemoc pokaždé ustoupila.

Medomet – stroj na vytáčení medu, jehož vynálezce má české kořeny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Medomet – stroj na vytáčení medu, jehož vynálezce má české kořeny

Víte, že:

  • Na jeden kilogram medu musí včela navštívit zhruba milión květů, které opyluje?
  • Albert Einstein prohlásil, že až vyhynou včely, vyhyne i lidstvo?
  • V Česku včelaří zhruba padesát tisíc včelařů?
  • Hlavním hospodářským přínosem včel není produkce medu, ale opylování květů?
  • Kromě nektaru sbírají včely také propolis? Jde o silně antibakteriální látku, která podle některých vědců funguje také proti HIV?
  • Med má silně hojivé účinky? Ze stejného důvodu byl součástí výzbroje římských armád. Vojáci med používali na urychlení léčby válečných zranění.
Med má silné hojivé účinky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Med má silné hojivé účinky
  • Včely se mimo jiné dorozumívají tanečky? Jde o speciální pohyb včel – průzkumnic – uvnitř úlu, které ostatním družkám pomocí natřásání těla sdělují, kde se nachází nejlepší nektar. Za objev včelí komunikace získal Karl von Frisch v roce 1973 Nobelovu cenu.

Návod pro ty, co chtějí začít s chovem včel:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás dále zajímat

9. díl, série 3 - Lenka Čtvrtečková - Včelařka

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lenka Čtvrtečková má lásku k včelaření v genech. Její děda byl totiž včelař a ona mohla navázat na rodinnou tradici. Absolvovala tak včelařské učiliště a v současnosti má až 20 včelstev. Kromě medu se zajímá i o apiterapii, tedy využití dalších včelích pr