reklama

Není taška jako taška. Tu na střeše vyměníte bez problémů

Výměna střešní tašky je nepříjemnost, která může potkat každého majitele domu. Oprava problému naštěstí není vůbec složitá – pokud máte náhradní tašku, pevný žebřík a netrpíte závratěmi. Pozor – bezpečné je měnit svépomocí pouze tašky, na které dosáhnete z pevného žebříku nebo lešení. Samotný pohyb ve vyšších patrech střechy smí provádět jen proškolené osoby jištěné úvazovou technikou.

Výměna střešní tašky je jednoduchá záležitost, pozor však na správné provedení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastějším defektem střešní krytiny je to, že zkrátka praskne. Může jít o únavu materiálu, následek krupobití nebo silného větru. Připravte si dva dřevěné klíny, kterými nadzvednete tašku, jež je nad tou, kterou potřebujete vyměnit. Postupujte opatrně – pálené tašky jsou sice pevné, ale relativně křehké. Stačí menší klepnutí a mohou se rozlomit. Rovněž může dojít k poškození glazury, která tašky chrání před působením povětrnostních vlivů.

U okapové hrany jde střešní taška vyměnit snadno ze žebříku
U okapové hrany jde střešní taška vyměnit snadno ze žebříku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyjměte poškozenou střešní tašku. Stačí ji lehce nadzvednout a vysunout. Zároveň zkontrolujte, zda se ve střešním plášti nenachází její úlomky. Pokud ano, odstraňte je. Na místo vložte novou střešní tašku. Důležité je, aby úchyt, který má na zadní straně, zapadl za střešní lať.

Jednotlivé tašky se zasnují tak, aby háček na jejich zadní straně zapadl za střešní lať
Jednotlivé tašky se zasnují tak, aby háček na jejich zadní straně zapadl za střešní lať (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňte dříve vložené dřevěné klíny a jimi podepřenou tašku znovu přiklopte. Tím je výměna hotová. Nezapomeňte zkontrolovat, zda se na střeše nenachází další poškozená krytina. Pokud ano, stejným způsobem můžete vyměnit i ji.

Tašky jsou křehké. Při práci postupujte opatrně
Tašky jsou křehké. Při práci postupujte opatrně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Těsnost střešního pláště kontrolujte vždy před zimou a potom na jaře. Průsaky vody poznáte na promáčené střešní izolaci, pokud z vnitřní strany střechy nemáte záklop a k izolační folii je dobrý přístup. K praskání poškozených střešních tašek může docházet zejména během zimy, kdy do nich zateče a mráz pak tašku roztrhne. Pokud máte střechu novou, výměnu poškozených střešních částí vůbec řešit nemusíte – střešní krytina je pravděpodobně ještě v záruce. V takovém případě se můžete se žádostí o její výměnu obrátit buď přímo na jejího výrobce, nebo na firmu, která krytinu pokládala.

Tipy a triky:

  • Pokud nemáte náhradní střešní tašku, můžete se pokusit prasklinu utěsnit speciální tmelem.
  • Počítejte s tím, že nová střešní taška bude mezi ostatními viditelná – barevně odlišná. Časem, jak na ni budou působit povětrnostní vlivy, se povrch střechy sjednotí.
  • Existují také speciální lepidla na střešní tašky. Jde ale spíše o nouzové řešení.

Co dělat, když je střešní fólie poškozená:

Publikováno: 28. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč