reklama

Kdo má židli, ten bydlí. Pomocí ohýbačky si vyrobte židli přímo na míru

Pomocí ruční ohýbačky si můžete vyrobit parádní kovovou židli, která na rozdíl od těch ze supermarketu vydrží dlouhá léta. Ohýbačka není drahá, a pokud se vám za ni nechce ani tak utrácet, můžete si ji půjčit. Ke slovu přijde také svářečka a úhlová bruska.

Vyrobte si z trubek stylovou židli (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Z kovových trubek si můžete vyrobit tolik židlí, kolik budete chtít.

Než začnete s výrobou židle a sestavíte ohýbačku, musíte si trubky odmastit
Než začnete s výrobou židle a sestavíte ohýbačku, musíte si trubky odmastit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výrobu židle začněte přípravou materiálu. V našem případě půjde o ocelové trubky průměru 15 mm a tloušťky 1,5 mm. Právě rozměrům trubek věnujte pozornost – jednak se musí do ohýbačky vejít, a pak musí mít tak tlustou stěnu, abyste trubku dokázali ohnout. Výše uvedené rozměry jsou optimální. Trubky musíte řádně očistit a odmastit. Pro očištění použijte technický benzin, k odmaštění je zase nejlepší obyčejní líh.

Na hrubý rozměr vám mohou trubky nařezat v obchodě. Přesnou míru si ale raději sami nařežte doma
Na hrubý rozměr vám mohou trubky nařezat v obchodě. Přesnou míru si ale raději sami nařežte doma (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dobře si propočítejte rozměry židle. Sečtěte délky všech jejich stran. Na výslednou míru trubky nařežte. Využít můžete úhlovou brusku s řezným kotoučem nebo pásovou pilu. Důležité je, aby byly všechny trubky nařezané na stejnou délku – jedině tak zajistíte shodný rozměr všech vyrobených židlí. Řezné hrany můžete rovnou začistit úhlovou bruskou. Otřepy po řezu totiž nezpůsobí pěkně, navíc by vás ostré hrany mohly zranit.

Ohýbací sílu zajistí hydraulický píst. Ohýbačka funguje na principu obyčejného heveru
Ohýbací sílu zajistí hydraulický píst. Ohýbačka funguje na principu obyčejného heveru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začněte s ohýbáním židle, a to nejprve tvarováním zad. Pokud má trubka délku 3 m a opěrák bude mít šířku 32 cm, naměřte si od středu trubky na každou stranu 16 cm. Vyznačte si rysky a vložte trubku do ohýbačky. V místech, kde rysky značí šířku opěráku, ohněte trubku do téměř pravého úhlu – opěrák bude mít konický tvar

Na ohýbačce jde výroba židle rychle od ruky
Na ohýbačce jde výroba židle rychle od ruky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Opěráku jsme navrhli výšku 45 cm. Opět si zaznačte rysky a trubku vložte do ohýbačky. Podobně jako v prvním kroku neohýbejte sedák do pravého úhlu, aby se vám na židli dobře sedělo. Stačí úhel 80 °. Sedák bude mít délku 45 cm. Trubku vložíme do ohýbačky a ve vyznačené vzdálenosti ohneme. Konec trubky bude zároveň tvořit přední nohu židle – opět neohýbáme do pravého úhlu, ale tak, aby nohy měly malý rozvor a židle byla stabilnější.

Zadní nohy vyrobené z jednoho kusu trubky
Zadní nohy vyrobené z jednoho kusu trubky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zadní nohy ohneme z jednoho kusu trubky tak, že budou mít tvar písmene U. Naměříme si šířku sedáku, připočteme jeho výšku (mínus 15 mm) a ve vyznačených místech trubku ohneme. Opět dáme nohám větší rozvor kvůli lepší stabilitě.

CO2 svářečkou se ocelové profily svařují snadno. Použít ale můžete i obyčejné „trafo“ nebo svařovací invertor
CO2 svářečkou se ocelové profily svařují snadno. Použít ale můžete i obyčejné „trafo“ nebo svařovací invertor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kostru židle a zadní nohy k sobě přivaříme svářečkou. Jednotlivé celky si chytněte magnety, samosvorným kleštěmi nebo truhlářskými svěrkami. Sváry začistěte úhlovou bruskou. Nakonec si zkontrolujte geometrii židle. Pokud některá z noh „ujela“, můžete ji pomocí ohýbačky nebo ručně dorovnat. Bruskou rovněž můžete seříznout nohy tak, aby měla židle správný sklon. Pokud je všechno v pořádku, můžete kovovou kostru natřít.

Pokud nechcete židli vyplétat, můžete pro výplň použít dřevo
Pokud nechcete židli vyplétat, můžete pro výplň použít dřevo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výplet židle je zdlouhavý, ale vyplatí se ho nepodcenit. K výpletu použijte kvalitní provaz nebo lano – barvu i tloušťku si můžete zvolit podle vkusu. Vyplétat začněte tak, že jako první obmotáte přední trubku sedáku. Pak s provazem přejděte na boční stranu židle. Postupně provaz převazujte na protější stranu, kde ho opět obmotáte. Opakováním tohoto kroku postupně sedák vypletete. Stejně postupujete také v případě opěráku. Teď máte židli hotovou.

Alternativou k výpletu židle je dřevo. K tomu abyste mohli mít sedák dřevěný, musíte na jeho boční trubky přivařit ocelovou pásovinu, do které dřevěný sedák přišroubujete. Další dvě pásoviny přivařte také k opěradlu – budou mít stejnou funkci, tedy přidržení dřevné části opěradla. Výroba dřevěného opěradla a sedáku je snadná. Latě vhodného tloušťky si nařežte na stejný rozměr a v místě, kam přijdou přidělat šrouby, je předvrtejte. Pak latě natřete lazurou nebo lakem. Po zaschnutí je můžete přišroubovat k židli. Použijte šrouby se zápustnou hlavou, přičemž si otvor v lati upravte záhlubníkem. Předvrtání otvoru je důležité proto, aby lať na konci nepraskla.

Jak vybrat správnou ohýbačku

Na trhu je celá řada ohýbaček ocelových profilů a trubek. Liší se především svým výkonem, tedy průměrem a tloušťkou profilů, které zvládnou tvarovat. Pro domácí použití stačí modely. Zvládnou ohnout coulovou trubku o tloušťce stěny 2 mm. Ohýbačky jsou vybaveny hydraulickým pístem, který pomocí ruční páky zajistí dostatečnou sílu k tvarování materiálu. Stroje jsou zároveň vybaveny vyměnitelnými nástavci. Používají se na různé průměry profilů. Ohýbačky se ještě dělí na pevné, které se šroubují do podlahy a přenosné – ty se upnou do pracovního stolu a po práci schovají do kufru.  

Tipy a triky:

  • Nátěr kovové konstrukce židle můžete provést sprejem. Povrchová úprava je kvalitnější.
  • Konce nohou židle můžete opatřit gumovými koncovkami, abyste si nepoškrábali dřevěnou podlahu.
  • Ať už jste pro výplň židle použili provaz nebo dřevo, vždy je lepší před zimou zahradní nábytek schovat pod střechu, aby na něj nesněžilo. Výrazně tím prodloužíte jeho životnost.

Ze staré cívky můžete vyrobit konferenční stolek:

Publikováno: 25. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč