reklama

I plastový nábytek je potřeba čistit. Myslíte, že stačí voda a saponát?

Plastový nábytek, zejména pak ten zahradní bývá na konci letní sezóny všelijaký a hlavně špinavý. Bude potřeba jej nějak vyčistit, než jej uklidíme do sklepa před zimou. Většinou takovou očistu odbydeme saponátovou vodou, ale ne vždy je to dostatečné. Čím ale plastový nábytek vyčistit, abychom jej nepoškodili intenzivními chemickými prostředky?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
I plastový nábytek je potřeba čistit. Myslíte, že stačí voda a saponát? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění plastového nábytku

Plastový nábytek, ať už jej používáme doma nebo na zahradě je velmi praktický. Takový nábytek můžeme s klidným svědomím nechat na terase, když začne pršet, vcelku nám ani nevadí, pokud zůstane na zahradě po celý rok, kde se na něj práší a sem tam zde nechá navštívenku i letící pták. Nevadí nám to proto, že plastový nábytek se snadno myje a není potřeba jej nijak ošetřovat.

Špinavý plastový nábytek omývejte minimálně jednou za sezónu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špinavý plastový nábytek omývejte minimálně jednou za sezónu

Většinou plastový nábytek myjeme teplou vodou s přídavkem saponátu. Vystačíme si také s měkkou houbičkou na nádobí nebo hadříkem, ve výjimečných případech pak použijeme kartáč, abychom vyčistili zažranou špínu. 

Pokud bychom potřebovali při čištění plastového nábytku použít chemická čistidla, musíme mít na paměti jednu zásadní věc. Ne všechny plasty jsou stálé a u některých mohou díky jejich složení a složení chemického čistidla dojít k reakci, která má za následek rozleptání plastu a jeho nevratné poškození. Abychom se takového problému vyvarovali, je nutné se podívat na značku, která se nachází většinou na spodní části plastového nábytku. Na jednoduchém schématu naleznete nejčastěji používané označení složení plastů a podle toho potom zjistíme, jaké druhy přípravků na ně lze použít.

Základní rozlišení složení plastů vám pomůže při výběru čistících prostředků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Základní rozlišení složení plastů vám pomůže při výběru čistících prostředků

Čím čistit plasty?

Například polystyren (označen jako PS) nelze čistit žádnými chemickými přípravky, pouze vodou a saponátem nebo mýdlem. Na některé měkčené plasty zase není dobré používat přípravky s obsahem abraziva (například tekutý písek), protože bychom je mohli poškrábat a znehodnotit povrch. Speciální druhy plastů často vyžadují použití přípravků, určených právě pro dané druhy plastu a vyráběné pouze pro tyto plasty.

Použijte směs z prostředku na mytí nádobí, jedlé sody a citronu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte směs z prostředku na mytí nádobí, jedlé sody a citronu

Které přípravky lze použít?

Kyselina octová - při práci s ní používejte ochranné rukavice, protože kyselina octová působí jako dráždidlo. Na hadřík nalijte trochu kyseliny a jemně jím potírejte znečištěná místa.

30% peroxid vodíku - peroxid vodíku naneste na čistý měkký hadřík a vyčistěte zažloutlá místa na plastu. Proces opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba. Nakonec místo omyjte teplou vodou.

Alkohol - pokud používáte "technický" alkohol, měl by mít aspoň 80% alkoholu. Použít můžete ale i konzumní líh, ale s lehčím zažloutnutím by si měla poradit i 70% vodka. Očistěte žlutou plochu alkoholem, který nanesete na čistý bavlněný hadřík a poté omyjte teplou vodou.

Aceton - není vhodný na všechny typy plastů, proto by bylo na místě provést nejprve zkušební čištění na malé plošce, která není příliš viditelná. Aceton naneste na čistý bavlněný hadřík a očistěte potřebná místa. Pak opět vše omyjte teplou vodou. V případě potřeby tento způsob čištění opakujte.

Běžné domácí dezinfekční prostředky typu Sanytol lze použít, nemají na povrchové poškození plastového nábytku žádný vliv. Vyvarujte se pouze silných koncentrátů, které by mohly plast naleptat.

Citron má bělící schopnosti, pomůže vám se zažloutlými skvrnami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Citron má bělící schopnosti, pomůže vám se zažloutlými skvrnami

Pokud dáváme raději přednost přírodním čistícím prostředkům a saponátová voda na váš plastový nábytek už nestačí, vyzkoušejte toto:

Tekuté mýdlo - použijte v případě, že vám bílý nábytek čerstvě zažloutl pobytem venku. Na vlhký hadřík naneste tekuté mýdlo a důkladně jím zažloutlé skvrny potírejte.

Prací soda - v 1 lvody rozpusťte lžíci prací sody a lžíci pracího prášku. V této směsi nechte zažloutlý plast odmáčet přes noc. V případě potřeby celý proces ještě jednou zopakujte. Plast však nechte skutečně pouze odmáčet, plochu ničím nedrhněte.

Citron - citronová šťáva je ideální přírodní bělidlo. Malé plochy plastového nábytku potírejte rozkrojeným citronem a poté opláchněte vodou. 

Jedlá soda - pokud jí použijete společně s přípravkem na mytí nádobí, který dobře odmašťuje a se šťávou ze 2 citronů, a to vše rozmícháte ve 2 litrech vody, získáte úžasný čistící přípravek právě na plastový nábytek. Přípravek nastříkáme pomocí rozprašovače na plastový nábytek a hrubým rýžákem po cca čtvrthodinovém působení vydrhneme do čista. 

Hotový přípravek nastříkejte na plastový nábytek
Hotový přípravek nastříkejte na plastový nábytek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec nábytek opláchněte čistou vodou
Nakonec nábytek opláchněte čistou vodou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si jednoduše dekorativní zahradní stolek:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová