reklama

Ušetřete výměnou kapajícího kohoutku na vodu

Kapající kohoutek vás může stát slušnou částku. Přitom ho stačí vyměnit a máte hotovo. Nemusíte tak volat řemeslníka a zvládnete to sami. Poradíme vám, jak na to krok po kroku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ušetřete výměnou kapajícího kohoutku na vodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výběr správného kohoutu a příprava

Vždy, než se do něčeho pustíte, tak je důležité se řádně připravit. Před tím, než začnete s opravou kapajícího kohoutku, tak si musíte připravit nejenom nový kohoutek, ale také novou izolaci, montážní klíč a kýbl na vodu. Nový kohoutek vybírejte podle průměru trubky, aby do ní přesně sedl. Průměr trubky si odměřte, případně můžete provázkem změřit obvod a dopočítat ho. To provedete tak, že obvod na kalkulačce vydělíte hodnotou 2*pí. 

Než koupíte nový kohout na vodu, změřte si průměr trubky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Než koupíte nový kohout na vodu, změřte si průměr trubky

Jakmile budete mít vše nachystáno, tak ještě nezapomeňte na zásadní krok. Vypněte hlavní uzávěr vody, aby vám po odmontování kohoutku nezačala z trubky tryskat voda. Pod kohout můžete ještě umístit kbelík. Přestože bude voda vypnutá, vyteče do kbelíku zbytek vody, co zůstal v trubce.

Starý kohoutek vymontujte a nebojte se pořádně zabrat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Starý kohoutek vymontujte a nebojte se pořádně zabrat

Demontáž kohoutu

Jestliže máte vypnutou vodu a nachystaný kýbl, přichází na řadu samotná demontáž kohoutu. Kohout je sice našroubovaný, ale je možné, že vám postupem času závit zatuhl. Nejprve ho proto vyzkoušejte odšroubovat hrubou silou. Pokud hrubá síla nebude stačit, tak si musíte vzít na pomoc montážní klíč. Ten vám pomůže zvýšit aplikovanou sílu díky efektu páky. Když nebude vyvinutá síla stačit, tak si vezměte delší klíč a postup opakujte.

Jako těsnění použijte starou dobrou koudel
Jako těsnění použijte starou dobrou koudel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Těsnění na závit kohoutu pečlivě namotejte
Těsnění na závit kohoutu pečlivě namotejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Montáž nového kohoutu

Po odmontování starého kohoutu přichází řada na instalaci nového. Než ho však namontujete, tak na něj nasaďte izolaci. Po jejím nasazení začněte šroubovat kohout do trubky. Závit pořádně dotáhněte klíčem, aby kohoutek těsnil a nekapala ze závitu voda. Pak znovu umístěte kýbl pod kohout, zapněte vodu a otestujte, jestli vše těsní. Pokud nic neprotéká, tak máte hotovo.

Kohoutek s těsněním nasaďte na místo kohoutku původního
Kohoutek s těsněním nasaďte na místo kohoutku původního (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nový kohoutek pečlivě dotáhněte, ale dejte pozor, abyste nestrhli závit
Nový kohoutek pečlivě dotáhněte, ale dejte pozor, abyste nestrhli závit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tipy na závěr

Dnes je velmi populární používat k izolaci teflonovou pásku, protože se snadno nasazuje. Ta má však jednu zásadní nevýhodu. Pokud se vám nepodaří závit našroubovat napoprvé, tak ji musíte sundat a aplikovat znovu. Proto je lepší použít léty osvědčený instalatérský len (koudel). Ten si odviňte do tenkého pramínku a postupně namotávejte na závit nového kohoutu. Pak ještě přichází jedna finta. Namočte si ruku lehce do vody a jemně jí navlhčete izolaci. Tím zajistíte, že se uhladí a hezky sedne na závit.

Nakonec vyzkoušejte funkčnost nového kohoutku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nakonec vyzkoušejte funkčnost nového kohoutku

 

Publikováno: 17. 10. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk