reklama

Přinášíme několik tipů, jak můžete ušetřit v prodejně s barvami

Změna barvy interiéru patří k těm nejlevnějším způsobům, jak svůj interiér proměnit, modernizovat a osvěžit. Má však svá úskalí. Pokud se právě chystáte vymalovat si byt novými barvami, rádi vám poradíme, jak se zachovat, aby vaše malování nestálo víc než koupě nového bytu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) )
Jak ušetřit v prodejně s barvami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak levně změnit interiér pomocí barev?

Výmalby interiérů podléhají módním vlnám. Co bylo včera bílé, je dnes pastelově barevné a zítra se vše změní na metalické odstíny purpurové. I to je možné. Vzpomeňte si, jak za času mládí našich rodičů "frčely" tapety a barevný váleček na stěnách. Naše babičky a prababičky zase s oblibou bílily vápnem. My v současnosti střídáme "sterilní" bílou a pastelovými barvami, toužíme po válečcích a nepoddajné papírové tapety jsme nahradili samolepícími nebo textilními. 

Protože za svůj život dáme stěnám našeho bytu mnohokrát nový kabátek, měli bychom změnu interiéru pomocí výmalby naplánovat tak, abychom za jedno vymalování bytu neutratili nekřesťanské peníze.

Před malováním nezapomeňte na penetraci a povrchovou úpravu stěn
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před malováním nezapomeňte na penetraci a povrchovou úpravu stěn

Klasická výmalba

Nejlevněji vám opravdu vyjde byt vymalovat. Abyste nemuseli barvy nakupovat od oka, bylo by ideální vědět, kolik metrů čtverečních mají vaše místnosti (každá zvlášť) a také jak velký máte byt celkově včetně chodby, wc i technických místností v domě. Tento údaj se vám bude hodit právě při nákupu barev. Podívejte se na etiketu kbelíku s malířskou barvou. Zde naleznete informace, na kolik m² vám právě tento kbelík vystačí i za předpokladu, že budete barvu ředit.

Od tohoto údaje se pak mohou odvíjet vaše nákupy. Nebudete tak zbytečně utrácet za víc barvy, než spotřebujete, a nebudete se muset obávat, že vám barva nevystačí. Není nutné také vždy dát na reklamu v televizi nebo v časopisech. Velmi často se stává, že se v reklamě upřednostňuje výrobek od známého výrobce. Často ve vedlejším regálu naleznete prakticky ten samý, ale o polovinu levnější výrobek jen proto, že nemá prestižní značku.

Profi studio vám barvu namíchá, ale připlatíte si
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Profi studio vám barvu namíchá, ale připlatíte si

Barevné tónování

Mnoho obchodů s barvami a potřebami pro malíře a natěrače nabízí doplňkové služby. Jednou z nich je míchání barev. Tato služba je zpoplatněna. Pokud nepotřebujete namíchat opravdu originální odstín, který nikde jinde nenaleznete, nebo pokud nebudete používat speciální barvy, které profesionální míchání vyžadují, namíchejte si barevný odstín doma. Vyjde vás to levněji. Míchat můžete ručně, což ale bude vyžadovat delší dobu a trochu trpělivosti. Další šikovnou možností je použít míchadlo, které upneme do vrtačky a nastavíme nižší otáčky. Pokud počítáte s barevným laděním vašich stěn, vždy kupujte barvy na vodní bázi. Jsou praktičtější a levnější.

Barvy vybírejte s rozmyslem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Barvy vybírejte s rozmyslem

Profesionálové vs. amatéři

Profesionální malíř pokojů vám pochopitelně za vaše peníze odvede dobrou službu (pokud ovšem nenarazíte na všehoschopného "vykuka") a vymaluje přesně tak, jak si přejete. Počítejte ale s tím, že práce řemeslníka je dobře placená. Také řemeslník musí být z něčeho živ. Jestliže nemáte zrovna pár zbytečných tisícovek, nezbývá, než abyste si byt vymalovali sami. Pokud jste úplní amatéři, nebude to napoprvé jako ze žurnálu, ale bude to levné. Jestliže budete pracovat pomalu, ale o to víc si dáte záležet, tak to by bylo, aby nebylo.

Štětce a válečky

Ušetříte i při výběru malířského náčiní. Není nutné kupovat drahé štětce z pravých vlasů, ty se syntetickým chlupem vám udělají stejnou službu. Jde přeci o malování stěn, nejde o  o umělecké dílo. Levnější i praktičtější jsou malířské válečky s chlupem. Ty mají i další výhodu. Po skončení práce je jednoduše vymyjete od zbytků barev a po vyschnutí je můžete použít opakovaně. A to samé platí o štětcích. Je neekonomické si na každé malování kupovat nové vybavení (není zbytí pouze za předpokladu, že staré štětce jsou ztvrdlé a zrezavělé a váleček spíš olysalý a nepoužitelný). 

Při nákupu štětců koukejte na cenu, nejdražší nemusí znamenat nejkvalitnější
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při nákupu štětců koukejte na cenu, nejdražší nemusí znamenat nejkvalitnější

Levné tipy na oživení fádních stěn

 • Velké místnosti, které mají i spoustu oken a dostatek světla, snesou i tmavší a sytější barvy. Naopak malé místnosti s malým množstvím světla vymalujte vždy co nejsvětleji. Tmavá barva místnost opticky zmenší, světlá jí zvětší. 
 • Do ložnice nikdy nepoužívejte červenou a její odstíny. Je to barva energická až agresivní a do ložnice se nehodí. Daleko příjemnější budou studené odstíny, např. modrá. Neuškodí ani stěny jen vybílit, budete se moci pak víc soustředit na barevné doplňky.
 • Abyste při malování nemuseli nanášet několikanásobnou vrstvu barvy, připravte si nejprve dobrý podklad. Oškrábejte ze stěn starou malbu (nejlépe všechny předešlé vrstvy), zatmelte nebo zasádrujte všechny díry, praskliny a vyrovnejte nedokonalosti. Stěnu napenetrujte, čímž sjednotíte podklad, zamezíte přílišnou nasákavost stěn a zbavíte stěnu prašnosti. Při penetrování zdí postupujte zespodu nahoru. Penetrace je totiž velmi vodnatá a roztíráním uvedeným způsobem výrazně ušetříte množství penetrace. 
 • Toužíte po starém dobrém válečku s ornamentem a nedaří se vám sehnat ten pravý? Vyrobte si šablonu z kusu kartonu. Ušetříte tím nemalý peníz za nákup retro válečku, ke kterému musíte mít navíc další pomůcku (v malířském slangu se této pomůcce říká kolíbka). 
 • Místo toho, abyste zdlouhavě vyměřovali a kreslili horní linku, přelepte celou stěnu od rohu k rohu papírovou lepící páskou. Linku pak "vystřihnete" jedna radost. 
Horní linku můžete dekorovat ozdobnou tapetovou páskou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Horní linku můžete dekorovat ozdobnou tapetovou páskou
 • Výrazně také ušetříte, pokud nebudete malovat všechny stěny barvou. Pro vylepšení interiéru postačí natřít barvou ústřední stěnu, u níž máte v obývacím pokoji televizi, v ložnici to bude stěna, u které je čelo postele. Ostatní stěny mohou zůstat bílé. Barevná stěna pokoj opticky zvýrazní a jednolitost bílých zdí roztříští.
 • Zajímavého efektu docílíte také pomocí tapet. Nemusíte hned nákladně tapetovat všechny stěny, postačí koupit tapetu se zajímavým a barevným dekorem, který z tapety můžete vystříhat a samostatně nalepit v rozích nebo jako horní linku. Místnost bude vypadat honosně a elegantně.
Není nutné jen malovat, nebo jen tapetovat, zkuste spojit obojí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Není nutné jen malovat, nebo jen tapetovat, zkuste spojit obojí
 • Místo tapet použijte i samolepky. A pokud máte jasnou představu, ale nemůžete takové samolepky na trhu sehnat, zkuste si takový obrázek na stěnu jednoduše nakreslit a vybarvit. 
 • Nechce se vám přímo do nové výmalby bytu? Začnete s oživováním interiéru na menších plochách a přetřete nebo přetapetujte kuchyňskou linku nebo obývací stěnu. 
Nebojte se ani výrazných a velkých dekorací
Nebojte se ani výrazných a velkých dekorací (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílou stěnu levně oživí samolepky
Bílou stěnu levně oživí samolepky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
 • Koupelny a kuchyně disponují kromě hladkých stěn také okachlíčkovanými plochami. Představa vybourávání starých obkladaček bývá děsivá. Místo bouracího kladiva si kupte speciální barvu na obklady a přetřete je. Můžete dokonce barevně změnit i spáry pomocí barevných spárovaček. A vyjde to na třetinu ceny, za kterou byste pořizovali nové obklady na stěnu.
 • Opravdu škaredou a "hrbatou" stěnu neschováte ani pod barvu ani pod tapetu. Ale takový vkusně řešený látkový závěs dokáže zázraky. Připevněte ke stropu úzkou kolejničkovou garnýž a upevněte do ní barevný závěs. A máte stěnu jako novou.
Opravdu nevzhlednou zeď schovejte za závěs
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Opravdu nevzhlednou zeď schovejte za závěs
 • Před malováním celé místnosti nezapomeňte odklidit všechny dekorace a zakrýt nábytek a koberce. Krycí plachta stojí podstatně méně než čistící prostředky na leštěný nábytek a zápůjčka vysavače pro mokré čištění koberců a čalouněného nábytku.

Kdy je třeba starou malbu oškrábat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová