reklama

Šachovnice nejenom na stole, ale i na zemi

Při rozhodování o barvě nátěru podlahy je vždy dilema, zda zvolit světlou nebo tmavou podlahou. Světlá podlaha pokoj oživí a působí čistěji, zatímco tmavá podlaha udělá místnost útulnější. Zapomíná se však, že existuje kompromisní řešení. Kombinace tmavé a světlé podlahy do šachovnicového vzoru. Pojďte se podívat na to, jak si doma vytvořit šachovnicovou podlahu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podlaha se šachovnicovým vzorem vypadá luxusně (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Příprava na malování

Než se pustíte do nátěru podlahy, tak si musíte řádně uklidit povrch a nachystat pomůcky a materiál. Jako první musí veškerý nábytek pryč. Poté je potřeba vyčistit samotnou podlahu od prachu a nečistot. Pokud na podlaze už máte starou vrstvu barvy, tak je vhodné se jí zbavit. Pokud byste tak neučinili, tak by pak nová vrstva postupem času začala praskat a celkový dojem z podlahy by nebyl hezký. U dřevěných podlah platí, že by na nich neměla být ani vrstva oleje.

Pro odstranění barvy nebo oleje je potřeba podlahu zbrousit. Ideální je, když k tomu využijete brusný papír hrubosti 20-40. Následně pak ještě můžete povrch dočistit papírem hrubosti 60-120. Po kompletním začištění povrchu opět ukliďte veškeré nečistoty.

Broušení podlahy před nátěrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Broušení podlahy před nátěrem

První vrstva barvy

Jakmile je povrch dokonale připraven, tak přichází řada na nanesení první vrstvy nátěru. Barvu vybírejte podle konkrétního typu povrchu a při jejím nanášení postupujte podle návodu, který je uveden na obalu. Po nanesení první vrstvy nechtě barvu důkladně proschnout. Důkladné vyschnutí barvy obvykle potřebuje alespoň 10 hodin, takže počítejte s tím, že se práce protáhnou do dalšího dne.

Výběr rozměru šachovnice

Jakmile je první vrstva zaschnutá, tak se můžete pustit do tvorby šachovnice. K tomu je potřeba si důkladně vyměřit prostor a vyznačit, kde bude jaká barva. Na vyznačení budete potřebovat: maskovací pásku, pravoúhlé pravítko, rovné dlouhé pravítko, odlamovací nožík a tužku. Než se však pustíte do vyměření, tak si musíte určit rozměry čtverců. Pokud se jedná o menší místnost, pak budou vhodné čtverce o rozměrech maximálně 30×30 cm.

U opravdu velkých prostor je pak lepší zvolit čtverce 40×40 cm. Zároveň si nyní musíte určit, jak budou čtverce orientované vůči stěnám. Ideální je zvolit buď orientaci rovnoběžně se stěnami, nebo kolmo na stěny. Jakmile jste rozhodnuti pro konkrétní rozměr a orientaci čtverců na podlaze, tak následuje zaměření. K tomu je vhodné si ještě navíc spočítat délku úhlopříčky čtverce. Tu spočítáte snadno dosazením do Pythagorovy věty.

Pravítka jsou nezbytným pomocníkem při malbě šachovnice na podlahu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravítka jsou nezbytným pomocníkem při malbě šachovnice na podlahu

Kreslení šablony

Jakmile znáte detailní rozměry, tak je možné začít kreslit šachovnici. Nejprve si určete stěnu, ke které budou čtverce kolmo orientovány, u té začnete. Poté zaznačíte čáry, které budou rovnoběžné se stěnou. První z nich bude od stěny vzdálená o ½ úhlopříčky čtverce šachovnice a zbylé čáry budou od sebe vzdálené o stejný rozměr. Následně si vezměte pravoúhlý trojúhelník, který umístěte nejdelší stranou kolmo k nakreslené čáře. Tím dosáhnete stavu, kdy budou odvěsny přesně pod úhlem 45 ° od nakreslené čáry.

Odvěsny proto zaznačte tužkou a následně pomocí dlouhého pravítka protáhněte na obě strany. Tímto krokem se vytvoří průsečíky s dlouhými čarami. V těchto průsečících opakujte krok s pravoúhlým pravítkem, dokud vám po celém pokoji nevznikne zakreslená šachovnice. Poté, co je šachovnice nakreslená, tak přichází na řadu oblepení pomocí krycí pásky. K tomu si potřebujete určit, které čtverce budou černé a které bílé. Ty, u kterých zvolíte, že budou bílé, zakryjte pomocí ochranné pásky. Není potřeba je zakrývat celé, stačí zakrýt pouze okraje.

Tvorba černých čtverců

Jakmile máte všechny bílé čtverce zakryté, tak se můžete pustit do natírání. Dejte si pozor, abyste při nanášení barvy necákali a barva se nedostala do bílých čtverců. Při natírání se nemusíte bát lehce přetáhnout a zatřít i kousek pásky. Tu budete na konci odstraňovat, takže barva zmizí. Po dokončení malby nechte opět barvu pořádně proschnout. Opět minimálně 10 hodin, ale je lepší ji nechat proschnout déle. Nakonec po doschnutí odstraňte krycí pásku a šachovnice je hotová.

Nátěr provádějte ve světlé a tmavé barvě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nátěr provádějte ve světlé a tmavé barvě

Tipy na závěr

Když se vám při nátěru barva dostane do bílých čtverců, tak ještě není nic ztraceno. Barvu můžete rychle utřít pomocí vlhčených ubrousků. Pokud budete jednat rychle, tak nepůjde poznat, že jste udělali chybu. Pokud se nebojíte inovací, tak můžete vyzkoušet i jiné barvy šachovnice. Místo klasické černé a bílé vyzkoušejte například kombinaci tmavě šedé s krémově bílou. Výsledek si zachová nápaditý design a zároveň bude působit moderněji. Pokud se vám do bytu nehodí moderní vzhled, tak můžete zvolit například hnědou se světle zelenou pro vytvoření stylové retro podlahy.

Podívejte se, jak na pokládku vinylové podlahy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 10. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk