reklama

Nešvar, kterým si nevědomky ničíte elektrické přístroje. Jak se mu vyvarovat?

Elektrické přístroje jsou skvělí pomocníci, ale když dojde na jejich uskladnění, tak přichází nepříjemnosti. Napájecí kabely, které jsou napevno připevněny, se do sebe motají a shlukují. Mohlo by se zdát, že stačí kabely smotat a přístroj jimi obmotat. U toho však přichází problém.

Ochraňte kabely, zajistíte jim delší životnost (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud jsou kabely namotány moc napevno, tak se mohou polámat a celý přístroj se tak může kompletně zničit. Poradíme vám chytrou vychytávku, jak ochránit kabely přístrojů a zároveň prodloužit jejich životnost.

Ochrana kabelů na prvním místě

Ochrana kabelů není nic složitého. Většina kutilů, kteří chtějí mít ve své dílně uklizeno a pořádek, obvykle před uskladněním přístroje obmotá kabel okolo jeho těla. U menších přístrojů nebo třeba prodlužovaček je však kabel namotaný moc na tenko, takže se postupně trhá izolace, která kabel chrání před vnějším poškozením. Také se mohou přelamovat i jednotlivá vlákna kabelu pod izolací a tím se postupně kabel ničí. Zejména u dražších přístrojů, které mají kabel napevno připevněný, je proto potřeba dbát na prodloužení životnosti kabelu a správně se o něj starat.

Jak správně skladovat kabely

Jak už jsme si uvedli, tak kabely nesmí být zamotány nakrátko. Nabízí se tak 2 logická řešení. Prvním je nechávat kabel volně. To je možné například, když máte přístroj zavěšený na zdi a kabel z něj může viset směrem k zemi. Je tu však nevýhoda v tom, že visící kabel bude překážet a více kabelů se může zamotat do sebe. Lepším řešením je proto vyrobení praktického držáku. Na ten pak můžete kabel namotat hezky „naširoko“ a nebude nikde překážet, ani se nebude ničit.

Výroba praktického držáku

Praktický držák na přístroj s úchytkou pro namotání kabelu si vytvoříte snadno ze staré fošny nebo prkna. Nejprve si uříznete kus prkna, ze kterého budeme následně vyrábět držák. K tomu je ideální využít například přímočarou pilu. Po odříznutí se pustíme do opracování desky. Vhodné je použít brusku a zbrousit povrch dohladka.

K výrobě držáku můžete využít staré prkno
K výrobě držáku můžete využít staré prkno (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile máme desku očištěnou, tak se můžeme pustit do výroby držáku na navinutí kabelu. Z odříznutého kusu vyřízneme 2 obdélníky tak, aby nám zbyl kus podobný písmenu T. Ten pak opět začistíme pomocí brusky, a poté ho kratší stranou přišroubujeme k připravené desce. Máme tak vyrobený úchyt, na který můžeme přístroj namotat.

Držadlo pro namotání kabelu ve tvaru T opracujte
Držadlo pro namotání kabelu ve tvaru T opracujte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A přišroubujte k podložce
A přišroubujte k podložce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní přichází poslední krok, přidělání šroubů pro uchycení přístroje. Pokud chystáte držák na uskladnění prodlužovačky, tak můžete využít otvory na zadní straně. Pro odměření míst k umístění šroubů můžete využít snadný trik. Do otvorů dejte trochu pasty a následně přiložte zadní stranu prodlužovačky k držáku. Po oddělání na držáku zůstanou tečky z pasty přesně v místech, kde jsou otvory. Tam pak můžete našroubovat vruty, a poté do nich nacvaknout tělo prodlužovačky.

Umístění prodlužovačky na připravené šrouby
Umístění prodlužovačky na připravené šrouby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se, jak opravit přerušený kabel:

Ochrana kabelů díky praktickému držadlu
Ochrana kabelů díky praktickému držadlu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 12. 10. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Nicholas Nazarčuk