reklama

Sám řeže, štípe i jede! Postavte si také stroj na zpracování dřeva

Spotřebujete doma v chladných měsících hodně palivového dřeva a už vás nebaví štípat ho sekerou a řezat pilou? Inspirujte se moderní vychytávkou českého kutila! Na multifunkčním traktůrku, zajímavém stroji 3 v 1, si připravíte dřevo na zimu pohybem jedné ruky. Nevěříte?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zpracování dřeva bude hrčkou. Štípe, řeže i jede – jestli doma topíte dřevem, tenhle stroj 3 v 1 si budete chtít vyrobit také (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak funguje doma vyrobený stroj 3 v 1 na zpracování dřeva?

Stroj 3 v 1 řeže lištovou pilou, následně dřevo posouvá – je tam hydraulická štípačka a k tomu pásový dopravník, který vyhazuje „naporcované“ dřevo na hromadu. Pojme poleno do 2 m a ve výsledku štípá na kousky velké 20–30 cm.

Dřevo se nařeže lištovou pilou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dřevo se nařeže lištovou pilou

Jééé, tenhle stroj 3 v 1 chci taky!

Inspirovala vás tato vychytávka na dřevo a toužíte si sestavit něco podobného? Není problém! Postupujte jako náš kutil! Ten na to stačil zcela sám, radit mu chodili jen kamarádi a při samotné montáži, kde jsou někdy čtyři ruce nezbytné, pomohl tatínek. V každém případě doporučuje na sestavení stroje 3 v 1 následující postup: Začněte štípačkou, musíte sehnat hydraulický píst na štípání, ke kterému se připojí pila. V prvním modelu byla elektrická pila, ta ale byla slabá. Nezbytně nutnou součástkou se tak stal elektrický motor. Jako poslední potom přijde na řadu pásový dopravník.

Detail zpracování dřeva na vychytaném stroji 3 v 1
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Detail zpracování dřeva na vychytaném stroji 3 v 1

Bez toho to nepůjde

Stroj 3 v 1 ve výsledku pohání tři elektromotory. Jeden pohání pásový dopravník, druhý štípačku a třetí řezací zařízení. Jde tedy o plně elektrický stroj o celkovém výkonu 5, 5 kW. 

A pro ty, kteří si netroufají na vlastní výrobu takového stroje máme tip. Vyzkoušejte štípačku dřeva.

Stroj pohání tři elektromotory
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stroj pohání tři elektromotory

Jedna ruka netleská, ale řeže

Kvůli přepravě je stroj rozkládací, navíc se dá orientovat dle potřeby doleva nebo doprava. Když jej přivezete na kýžené místo a rozložíte, přistavíte pod něj traktor s malým valníčkem a vybaveni ochrannými brýlemi a rukavicemi jej můžete spustit. Samotné ovládání je velmi jednoduché a zvládne jej prakticky každý, stroj funguje v podstatě jako elektrický kráječ na chleba. Jen místo drobků odklidíte pár pilin a je hotovo!

Po zpracování dřeva jej stačí jen správně uskladnit. Víte, jak na to? Přečtěte si i další náš článek na téma "příprava dřeva na zimu"

Složit a rozložit jde kouzelný stroj 3 v 1 celkem rychle
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Složit a rozložit jde kouzelný stroj 3 v 1 celkem rychle

Pamatujte, že...

  • Bezpečnost je na prvním místě, proto nepodceňujte ochranné pomůcky. Brýle jsou základ, rukavice nezbytností, doporučovány jsou ale i pevné boty, dlouhé kalhoty a případně také ochrana sluchu.
  • Ne každý má k dispozici valník. Přenášet dřevo ručně, to je na dlouho, na kolečku to zase není nikterak pohodlné. Nejlepším řešením je zakoupit v hobby marketu speciální vozíček na dřevo. Polínka na něj krásně poskládáte a v pohodě projedete bahnitou zahradou i se 100kg nákladem.
  • Bádáte, kdy dřevo začít zpracovávat? Přípravu dřeva na zimu není dobré podceňovat! Ať už budete používat vychytaný stroj 3 v 1, nebo ruční nástroje, je lepší se pustit do štípání dřeva z poraženého stromu co nejdříve. Ideálně hned, když ho přivezete z lesa, to má v sobě ještě mízu, díky které to jde mnohem snáz než u proschlého dřeva.

Inspirujte se, které stroje jsou vhodné na úpravu dřeva:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

A jak využít zbytky dřeva? Vyrobte si třeba nekonečný dřevěný kalendář, který je skvělou dekorací do každého domu. 

Publikováno: 11. 10. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Iva Dušková Zemánková