reklama

Co nosíte na zádech, prozradí, co máte v hlavě

Brašnář, batoh a řemeslo. Tři slova, která spojuje více, než se na první pohled zdá. Dnešní svět je plný symbolů – váš společenský status reprezentuje třeba designově podařený automobil nebo mobilní telefon. Jenže stejně dobře ho může zobrazovat i batoh nebo brašna. Eliška Slámová a Šimon Brabec jsou brašnáři. A kdyby byli čímkoli jiným, bylo by to špatně, protože právě výroba designových batohů jim jde skvěle.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod rukama brašnářů vznikají designové výrobky (zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Brašnářství si ho přivolalo, „Šití mě bavilo už odmalička, protože jsem to viděl u mojí mámy. První batoh jsem ušil na gymnáziu a byl to trošku technobatoh, protože byl celý udělaný z chlupaté látky,“ vzpomíná na svoje začátky Šimon. Další kousek, který vyrobil, vznikl přímo pro jeho partnerku Elišku Slámovou. A ten už odpovídal představě, kterou oba o batozích měli.

„Známe se už patnáct let. Seznámili jsme se v prváku na vysoké a měli jsme spolu architektonické studium. Každý z nás má určité predispozice, které při výrobě batohů kombinujeme,“ dodává Eliška. Batoh pro Elišku nastartoval zájem o výrobu dalších podobných produktů – nejprve ze strany přátel a známých, později už pro klientelu z celého Česka. Pod rukama šikovných brašnářů vznikají designové výrobky, které toho o vás prozradí možná víc, než byste sami chtěli – třeba to, jaký máte názor na ekologii nebo udržitelný rozvoj.

Řemeslník – brašnář, musí při výrobě batohů vynaložit velký podíl ruční práce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řemeslník – brašnář, musí při výrobě batohů vynaložit velký podíl ruční práce

„Věříme, že si lidé budou vybírat kvalitní lokální výrobky i podle toho, jaký dopad budou mít na životní prostředí, že se po městě budou pohybovat na kole nebo pěšky a naše batohy se stanou přirozenou součástí jejich každodenního života,“ dodává Šimon.

Samotné brašnářství patří mezi řemesla s bohatou historií. Původně brašnáři nevyráběli jen batohy a brašny, ale také tašky nebo aktovky. Technologie, kterou používají, vychází z dalšího historického oboru – sedlářství. Podobně jako sedláři totiž i brašnáři nejčastěji pracují s přírodní kůží, kterou dnes kombinují s moderními textilními materiály.

Publikováno: 6. 10. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)