reklama

5 tipů na zajímavé osvětlení schodů

Protiskluzový povrch, zábradlí, dostatečné osvětlení. To jsou základní předpoklady bezpečného schodiště. Rozhodně to ale neznamená, že tento komunikační prostor musíte odbýt jen nějakým obyčejným svítidlem. V následujících tipech vám ukážeme, že osvětlené schody mohou být ozdobou interiéru a že díky používání pohybových čidel bude váš život pohodlnější.

i (Zdroj: Shutterstock)
Osvětlení schodů pomocí LED pásků je nyní velmi populární (Zdroj: Shutterstock)

Tip č. 1: LED pásky

Lepicí světelné pásky jsou vzhledem ke své malé velikosti a flexibilitě k osvětlení schodů jako stvořené. Nejčastěji se instalují ze spodní strany nášlapu, nejpěkněji vypadá, když jsou po celé délce schodu. Variantou je i zabudování do štěrbin podstupnic nebo do nášlapů, tedy na bok schodů u stěny, ale toto řešení je náročnější na realizaci a i následná údržba schodů je složitější. Příkon LED pásků postačí 4,8 W na metr, jde o osvětlení orientační a není žádoucí, aby příliš „řvalo“.

Instalaci LED pásku zvládne i šikovný kutil
i (Zdroj: Shutterstock)
Instalaci LED pásku zvládne i šikovný kutil

Dnes jsou již na trhu přímo speciální sady, kde je pro montáž vše připraveno, nebo si můžete koupit samostatně jednotlivé komponenty – LED pásek, hliníkové profily (ty nejsou nutné, ale doporučujeme je) a zdroj. Počet wattů zdroje vypočítáte podle délky pásku plus připočítáte minimálně rezervu 20 %.

LED pásek může sloužit i jako osvětlení v zábradlí
i (Zdroj: Shutterstock)
LED pásek může sloužit i jako osvětlení v zábradlí

Tip č. 2: Vestavné bodovky

Příjemné osvětlení schodů poskytnou také zapuštěná bodová světla. Jen pozor, myslete na ně už při rozvodech elektroinstalací, ať pak nemusíte do hotové omítky nic vysekávat. Zapuštěná bodová světla se umisťují většinou zhruba 40 cm nad schody a mohou být jak nad každým schodem, tak ob jeden či dva schody nebo třeba jen u prvního a posledního schodového stupně. Neexistuje na to přesná norma, vždy záleží, jestli jde o točité nebo netočité schodiště a také na vašem vkusu.

Stejně jako u LED pásků jde o doplňková světla, tudíž stačí výkon okolo 1 až 3 W. Určitě je ale potřeba pamatovat na to, že světlo musí směřovat dolů, aby při chůzi neoslňovalo.

Zapuštěné svítidlo osvětluje částečně plochu schodu, přitom ale neoslňuje
Zapuštěné svítidlo osvětluje částečně plochu schodu, přitom ale neoslňuje (Zdroj: Shutterstock)
Malé bodovky ve stěně schodiště zvýrazňují
Malé bodovky ve stěně schodiště zvýrazňují (Zdroj: Shutterstock)

Tip č. 3: Plochá orientační svítidla

Líbí se vám osvětlení vestavnými bodovkami podél schodů, ale zapomněli jste udělat přípravu na krabice? Nebojte, jak se můžete dočíst v detailním průvodci osvětlením schodiště, řešením jsou plochá orientační svítidla, u kterých stačí jen vyvést napájecí kabel. Opět postačí, aby měla příkon kolem několika wattů, barvu světla doporučujeme teplou bílou (2700 až 3000 K).

Tip č. 4: Hlavní osvětlení nemůže chybět

I když to leckdy na fotografiích moderních interiérů je vidět, nenechávejte na schodišti pouze doplňkové osvětlení, zvláště ve starším věku budete rádi, že prostor bude pořádně osvětlen. Nejčastěji se používají stropní a nástěnná svítidla. Rozmístění volte v závislosti na tvaru schodiště a jeho délce.

Krásně vypadá, když nástěnné svítidlo svítí nahoru i dolů
i (Zdroj: Shutterstock)
Krásně vypadá, když nástěnné svítidlo svítí nahoru i dolů

Tip č. 5: Automatické spínání pro lehčí život

Abyste nemuseli pořád jen hledat vypínač, je prostor schodiště ideální k tomu používat PIR čidla. Ta, jakmile zaregistrují v blízkosti pohyb, světlo automaticky sepnou a po nějaké době se osvětlení zase samo vypne. K dostání jsou svítidla s již integrovaným čidlem, ale můžete mít také světlo a čidlo zvlášť. 

A pro ty, kteří jdou rádi s dobou, jsou na trhu i chytrá svítidla TUYA. „Ta dokážou intenzitu a teplotu světla nastavit v závislosti na denní době,“ prozrazuje odborník na osvětlení Ludvík Málek z e-shopu e-light.cz. Ten doplňuje, že tuto vychytávku si mohou dovolit lidé nejen v novostavbách. „Systém pracuje bezdrátově, takže není potřeba nějak řešit rozvody elektroinstalace.“

Led pásek použijte při výrobě stolečku, budete ohromeni:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 10. 2021, Autor: A-LIGHT s.r.o. (text) Shutterstock (foto), Profil autora: Redakce