reklama

Používáte správně akuvrtačku? Možná nevyužíváte naplno všechny její funkce!

V dnešní době jsou akumulátorové vrtačky kvalitativně na stejné úrovni jako klasické vrtačky s napájením ze zásuvky. To znamená, že mají i stejné funkce a módy, jako drátové vrtačky. Hlavní funkcí, kterou má každá kvalitní akuvrtačka, je prstenec s přepínáním módů. Mezi módy patří klasické vrtání, vrtání s příklepem, šroubování a utahování.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtání akuvrtačkou do betonu s příklepem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Klasické vrtání

Klasické vrtání je vhodné zejména do dřeva. Mohlo by se zdát, že pouze přiložíte vrtačku s vrtákem a nic dál neřešíte, ale není tomu tak. Při vrtání musíte vždy přizpůsobit otáčky dané situaci, vrtáku a materiálu. U lepších akuvrtaček máte na výběr ze dvou rychlostí, které zároveň slouží i k regulaci maximálních otáček. Například, pokud chcete kvalitní a hladký otvor ve dřevě, tak budete muset zvolit maximální otáčky. Naopak, pokud budete vrtat do kovu, tak musíte zvolit nejmenší otáčky. Pokud byste do kovu vrtali s vysokými otáčkami, tak by se vrták rychle zahřál a začal prokluzovat.

Vrtání do železa na nízké otáčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtání do železa na nízké otáčky

Vrtání s příklepem

Druhým módem, který má každá dobrá akuvrtačka, je vrtání s příklepem. Tento mód je obvykle označen kladívkem, protože při jeho využití se uvolní hlavice a pomocí vnitřního mechanismu bude při vrtání vrážet do vrtaného místa. Tím se umožní snadnější průchod skrz materiál. Příklepový mód je nutný při vrtání do cihel a betonu.

Režim vrtání s příklepem na akuvrtačce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Režim vrtání s příklepem na akuvrtačce

Šroubování akuvrtačkou

Většina akuvrtaček dokáže fungovat zároveň i jako akušroubovák. Díky tomu máte 2 zařízení v jednom, čímž ušetříte plno starostí a nutnost tahat s sebou další přístroj. Na vrtačce stačí obvykle přepnout na mód, který se označuje vrutem a místo vrtáku do hlavice nasadit bit. Před tím, než začnete šroubovat, nás bude ještě zajímat posuvník s čísly na hlavici akuvrtačky. Na něm se nastavuje utahovací moment, tedy síla, jakou bude vrut utahován. Ve většině situací vám bude stačit jednička a dvojka.

Akuvrtačka zašroubuje vruty do dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Akuvrtačka zašroubuje vruty do dřeva

Utahování vrutů

Pokud potřebujete šroubovat opravdu velké vruty, pak je potřeba větší síla. Tu získáte přepnutím akuvrtačky zpět na režim klasického vrtání v kombinaci s nastavením nejnižší rychlosti. Sice nyní bude akuvrtačka vrtat s nejmenšími otáčkami, ale bude dosaženo zároveň i nejvyššího možného utahovacího momentu. Klidně tak můžete utáhnout i 30cm vrut do dřeva.

Akuvrtačka zašroubuje i dlouhé vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Akuvrtačka zašroubuje i dlouhé vruty

Dnes jsme si ukázali, jak správně vrtat s akuvrtačkou a jaký režim a otáčky využít podle konkrétní situace. Nyní už hravě zvládnete jakékoliv vrtání a utahování u vás doma, bez nutnosti objednávání řemeslníka.

Naše další tipy pro domácího kutila:

Vibrační deska SCHEPPACH HP 2200 S

Vibrační deska HP 2200 S je ideální pomocník pro hutnění zeminy. Díky své robustní konstrukci a perfektnímu vyvážení se s ním dobře pracuje i v těžkých podmínkách. Srdcem vibrační desky je kvalitní motor o objemu 196 cm3. Ten pohání mimořádně odolnou ocelovou desku. Manipulace se strojem je snadná díky posuvu, který umožňuje stroj posouvat nejen vpřed, ale i vzad.

Úhlová bruska 230 mm AG2200

Multifunkční úhlová bruska AG2200 nabízí široké využití. Od řezání přes broušení až po odstraňování barvy a rzi. Motor o výkonu 2200W zajišťuje dostatečný výkon i na náročnější řezání. Kovová převodovka zase pasuje tento přístroj mezi profesionální nářadí a zaručuje dlouhou životnost. Nastavitelná rukojeť s protiskluzovou vrstvou umožňuje snadnou manipulaci.

Scheppach Míchadlo stavebních materiálů PM 1200

Mícháte stavební materiály ručně? Nechte si pomoci od míchadla PM 1200. Toto stavební míchadlo zvládne umíchat beton, maltu, sádru nebo třeba i nivelační hmotu. Široké využití tohoto míchadla je možné díky nastavení regulace otáček. Ty se mohou pohybovat na škále od 0 do 700 otáček za minutu. Díky kvalitním madlům na rukojeti se míchadlo navíc dobře ovládá.

Více o nářadí Scheppach se dočtete na www.garland.cz.

Co dělat, aby se vám při vrtání netřepila spodní strana dřeva:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk