reklama

Nevyhazujte starou židli. Stačí pár úprav a poslouží jako zahradní posezení

Každý si rád na své zahradě užívá chvíle pohody. Může to být u rozpáleného ohně nebo i jen tak při poslouchání cvrkotu brouků. K tomu, abyste si mohli užít opravdový klid, je nutná pevná a stabilní židle. Rozhodně ne klasická plastová, ale ideálně ze dřeva. Nemusíte však rovnou kupovat zahradní posezení v obchodě. Ukážeme vám, jak si ho můžete vyrobit. Stačí vám k tomu pouze stará židle, kterou trochu upravíte.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobte si originální zahradní posezení ze židle, která již dosloužila (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pro výrobu pevného zahradního posezení budeme potřebovat:

  • starou židli
  • špalek (výška podle požadované výšky sezení)
  • šroubovák
  • vrtačku
  • brusný kartáč
  • štětec
  • lak
Vše, co k výrobě jednoduchého zahradního posezení potřebujeme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vše, co k výrobě jednoduchého zahradního posezení potřebujeme

Výběr správného špalku

Špalek bude základnou celé konstrukce. Proto je nutné vybrat pěkný kus, který je dostatečně tlustý. Ideální průměr je alespoň 40 cm. Vycházejte však z rozměrů vaší židle, aby ke špalku pak pasovalo opěradlo. Délka špalku je čistě na vás. Délka špalku určuje výšku posezení, takže záleží, kdo bude na židli sedat. Pohlídejte si však, aby byl špalek vyšší než nohy od židle.

Odstrojíme židli

Nyní, když máme vybraný špalek, tak přichází na řadu odstrojení židle. V praxi půjde o odstranění sedáku, který bude následně nahrazený špalkem. K odstrojení vám bude stačit šroubovák a montážní klíč. S jejich pomocí odšroubujte všechny šrouby a ponechte pouze samotné opěradlo s úchytem.

Rozbitý podsedák odstraníme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rozbitý podsedák odstraníme

Připevníme opěrku ke špalku

Jakmile máme odstrojeno, tak můžeme vzít samotné opěradlo židle a přiměřit ho ke špalku. Tím si potvrdíme, že máme správný rozměr. Pokud vše sedí, jak má, tak se můžeme pustit do vrtání. Do opěrky a špalku vyvrtáme několik děr. Určitě je vhodné vyvrtat alespoň 4 díry, ideálně víc. Poté co máme vyvrtáno, tak vezmeme šrouby, které do otvorů našroubujeme. K tomu můžete použít opět vrtačku, abyste měli jistotu, že budou spoje opravdu kvalitně držet a opěradlo se nebude nijak viklat.

Opěradlo důkladně přišroubujeme ke špalku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Opěradlo důkladně přišroubujeme ke špalku

Židli zbrousíme a nalakujeme

Poté, co máte hotovou konstrukci, přicházejí kosmetické úpravy. V první řadě bude potřeba opěradlo řádně očistit. K tomu pomůže brusný kartáč nebo brusný papír. S jejich pomocí zabrousíte veškeré pozůstatky dřívějších laků. Po dokončení broušení přichází lakování židle na novou barvu. K tomu plně postačí použití metody suchého štětce. Tato metoda spočívá v tom, že se maluje důkladně vysušeným štětcem. Tím, že je štětec důkladně vysušený, můžeme nanést velmi tenkou vrstvu laku, která pouze částečně zakryje dřevo. Výsledný produkt pak kombinuje surový vzhled dřeva s lehkým nátěrem a ideálně se hodí na zahradu.

Použijte techniku suchého štětce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použijte techniku suchého štětce

Tip na závěr:

Poté, co máte hotovou zahradní židli, nezapomeňte na ni umístit podsedák. Díky tomu se na židli bude dát pohodlně sedět. Navíc podsedák bude při sezení fungovat jako izolační vrstva, takže si budete moci na židli sednout i v chladnějších teplotách.

Stará pneumatika ještě poslouží jako originální taburet:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk