reklama

K čemu slouží empatie a vizuální vnímání? Víme, která profese se bez tohoto neobejde

Kadeřnictví je krásné řemeslo, které dělá ženy půvabnějšími a muže udržuje v kultivovaném stavu. Jedná se o velice populární řemeslo, hlavně u něžného pohlaví. Účesy i barva vlasů podléhají moderním trendům. Kadeřnice jsou vlastně takové čarodějky, které dokážou rozzářit osobitý vzhled a podtrhnout krásu každé ženy. Péče o vlasy je určitým druhem terapie, která je velice příjemná a navozuje pocit pohody.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zuzana je empatická kadeřnice s vizuálním vnímáním (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zuzana Klimentová je mladá žena, která již od malička tíhla ke kreativním věcem a ve svém trendu pokračovala i na střední škole. Všechny kamarádky jí svěřovaly své vlasy. Stříhání a účesy měla plně v malíčku a právě tato zkušenost ji zavedla na cestu budoucího zaměstnání. Aktivní odpočinek dříve nacházela ve cvičení jógy. V poslední době však přešla ke sportu, při kterém nemusí vůbec na nic myslet a ze svého těla dokonale vybije veškerý nahromaděný stres. Jedná se o thajský box.

Vzhledem k tomu, z jaké rodiny Zuzana pochází, nebylo žádným překvapením, že její první kroky vedly na obchodní akademii. Dokonce chvíli koketovala s myšlenkou studovat ekonomii také na vysoké škole. Ještě před složením maturitní zkoušky odešla Zuzana na dva roky do Austrálie, kde studovala marketing. Avšak právě zde dostala poprvé šanci nechat naplno projevit své kreativní já. Přivydělávala si líčením na módních přehlídkách. Po návratu od protinožců si uvědomila, že ekonomie není ten správný směr, kterým se chce profesně vydat.

Dobrého kadeřníka si lidé velmi váží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dobrého kadeřníka si lidé velmi váží

Zuzana se naplno začala zajímat o vlasy a udělala si potřebný kurz. Po malých krůčcích sbírala klientelu a dodělávala si potřebné vzdělání v kadeřnickém řemesle. Neustále si doplňovala potřebné znalosti a dovednosti. Po nějaké době přišla úžasná nabídka v podobě práce v kadeřnickém salónu v Praze, kde zůstala celých šest let. Nyní má Zuzana svůj vlastní salón.

Každá kadeřnice by měla vlastnit určitou dávku empatie a vizuálního vnímání. Je důležité umět poradit každému klientovi, co se přesně k němu hodí, aby se pod jejíma rukama cítili dobře a odcházeli ze salónu spokojení. Zuzana svou profesi vnímá jako poslání. Na každého svého klienta se snaží naladit a vycítí, jaký střih je pro něj ten pravý. Kdy se bude cítit opravdu vnitřně spokojený. Zuzana Klimentová je velice intenzivní člověk. Neustále hledá cestu k zlepšení a nebojí se rad své kolegyně. Ve svém salónu se Zuzana nejčastěji specializuje na dámské účesy. Na žádném takovém místě nikdy nechybí otočné křeslo, zrcadlo, mycí boč či skřínka na barvy a vyvíječe.

Šikovná kadeřnice si hravě poradí s barvením vlasů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Šikovná kadeřnice si hravě poradí s barvením vlasů

Nejdůležitějším pomocníkem jsou pro Zuzanu pinetky. Každý střih má svůj přesný postup, návaznost i kontinuitu. A právě proto se musí část vlasů připevnit pinetkou k hlavě. Vlasy nesmí překážet. Kadeřnice se také musí perfektně vyznat v otázce, která barva se k jaké technice barvení hodí. Každý vlas přijme a snese jiný druh barvy. Záleží, čeho chceme docílit. Např. při zesvětlování se používá melírovací technika a při ztmavování se používají barvy nebo přelivy. Na šedivé vlasy se používají peroxidy s vyššími čísly. Je důležité, aby se vlas otevřel, pojal barvu a opět se uzavřel.

Zuzana vlastní svůj kadeřnický salón
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zuzana vlastní svůj kadeřnický salón

Důležitou součástí každé kadeřnice je fén a nejrůznější jeho nástavce, které se používají na různé styly sušení vlasů. Dále kadeřnice potřebují různé kulmy. Existují nejrůznější tvary i tloušťky. Výběr kulmy závisí na požadované velikosti vln, kterou si zákaznice žádá.

Existují nejrůznější druhy kulem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Existují nejrůznější druhy kulem

V posledních letech je velice oblíbeným trendem přirozený vzhled vlasů. Takové vlasy vypadají, jako by je vyšisovalo letní sluníčko. Zuzana Klimentová vidí budoucnost kadeřnictví velice pozitivně. Čím dál tím víc lidí se stará o svůj vzhled a povolání kadeřnice se tedy stává velmi lukrativním zaměstnáním. Nejedná se o žádné podřadné řemeslo. Dobrého kadeřníka si lidé váží a dokážou ho patřičně ocenit.

Podívejte se, jak na vlasy malých princezen:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

4. díl, série 3 - Zuzana Klimentová - Kadeřnice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zuzana Klimentová pracuje jako kadeřnice. Zákaznicím a zákazníkům nabízí ve svém salónu servis té nejvyšší kvality a vždycky se snaží přijít s účesem, který jim bude slušet. Takhle náročná práce, při které stojí celý den na nohou, ji moc baví. A jak sama