reklama

Na stavbu tohoto ohniště nepotřebujete téměř nic! Stačí vám jen pár cihel

Ohniště je jedním z prvků, které jdou s člověkem napříč dějinami už od pravěku. A zůstalo s námi až do dnešních, moderních dnů. Už na něm neopékáme mamutí kýtu a medvědí tlapy, místo toho srdce strávníkovo potěší dozlatova vypečený špekáček. Ohniště prošla celou řadou změn, úprav a designových vymožeností. A přitom to může být úplně jednoduchá stavbička, kterou zvládneme postavit dřív, než se ostatní rodinní příslušníci vrátí z obchodu s těmi špekáčky.

Chcete si postavit ohniště? Potřebujete k tomu jen pár cihel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Návod na stavbu jednoduchého ohniště

Romantice vlahých večerů u táboráku se jen tak něco nevyrovná. Můžeme si u ohně opéct špekáček, zazpívat s kytarou dávno zapomenuté songy nebo jen tak sedět a dívat se mlčky do plamenů, olizujících dřevo a propadat nostalgii a vzpomínkám. Abychom si ale takové večery mohli dopřávat, kdykoliv chceme, musíme k tomu mít jednu důležitou věc. A tou věcí je ohniště.

Oheň nelze rozdělat všude, kde nás o jen napadne... zejména ve volné přírodě a na místech, kde hrozí vznik požáru. Na naší zahradě už máme větší svobodu, ale i přesto si ohníček nezaložíme třeba na terase nebo v záhonu s pivoňkami. To chce stabilní místo, kde nebude ohniště nikomu překážet a kde také nikoho neohrozí.

Přesná ukázka toho, kde v žádném případě ohniště nedělat
Přesná ukázka toho, kde v žádném případě ohniště nedělat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozdělat nechráněný oheň v lese může snad jen šílenec
Rozdělat nechráněný oheň v lese může snad jen šílenec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Návodů na stavbu ohniště nalezneme na internetu tolik, že nám z toho až zrak přechází. Jedno je hezčí než druhé, důmyslnost při výrobě nám vyráží dech a najdou se i taková, která by nás ve finále přišla na tolik, co ojetý vůz. My ale potřebujeme jednoduché ohniště, které nám zaručí pohodu a nevytahá nám z kapes tolik peněz, že už na ten špekáček ani nezbyde.

Máte-li k dispozici zhruba 25 žáruvzdorných cihel (nemusíte je hned běžet kupovat, porozhlédněte se u sousedů, jestli někomu pár cihel neleží ladem), máte vyhráno. Co dalšího budete ještě potřebovat?

  • trochu písku
  • rýč
  • hrábě
  • lopatu
Kromě cihel budeme potřebovat už jen nářadí
Kromě cihel budeme potřebovat už jen nářadí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve si samozřejmě najdeme to nejhezčí místo na stavbu ohniště. Dbáme především na bezpečnost. Místo by nemělo být blízko plotu, který odděluje náš pozemek od sousedních, také nebudeme ohniště umisťovat k domu, protože by kouř z ohniště mohl vnikat do místností v domě. Nevhodné je i místo nedaleko dětské hrací zóny a v místech, kde je větší množství hořlavých materiálů. 

Příprava

V místě, kde budeme ohniště budovat, si nejprve naskládáme volně cihly tak, že 8 cihel sestavíme do prstence naležato. Dbáme na to, aby se cihly nedotýkaly jedna druhé. Zbylé cihly pak postavíme nastojato a obestavíme jimi prstenec uvnitř. Ani tyto cihly by se neměly dotýkat, ideální je, aby měly mezi sebou několikacentimetrový rozestup.

Nejprve vyskládáme prstenec
Nejprve vyskládáme prstenec (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Další cihly naskládáme nastojato
Další cihly naskládáme nastojato (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potom použijeme písek a pomocí něho si vyznačíme obvod vnějšího kruhu ohniště ze stojících cihel.

Hotová předloha pro ohniště
Hotová předloha pro ohniště (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tvar ohniště si okolo cihel vyznačíme pískem
Tvar ohniště si okolo cihel vyznačíme pískem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Cihly odstraníme a vyznačený kruh rýčem prohloubíme. Bude potřeba odebrat minimálně 6 cm zeminy do hloubky. Tím vytvoříme nehořlavé prostředí v bezprostřední blízkosti ohně. 

Rýčem odstraníme vrstvu drnů a zeminy
Rýčem odstraníme vrstvu drnů a zeminy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyhloubenou zeminu nelikvidujeme, budeme jí potřebovat. Povrch vyhloubeného místa zbavíme všech drnů, kořínků a větších kamenů, uhrabeme hráběmi a udusáme do pevného povrchu.

Zeminu uhrabeme a udusáme
Zeminu uhrabeme a udusáme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Do mělké jámy pak můžeme začít opět skládat cihly. Nejprve vytvoříme prstenec z 8 cihel. Cihly pevně upěchujeme do půdy. Okolo prstence postavíme zbylé cihly nastojato. Každou stojící cihlu přihrneme z obou stran vybranou zeminou a opět upěchujeme, aby se cihly nezbortily. Dáváme přitom pozor, aby se jednotlivé cihly vzájemně nedotýkaly.

Okolo cihel pak budeme sypat zeminu, kterou pečlivě upěchujeme
Okolo cihel pak budeme sypat zeminu, kterou pečlivě upěchujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hotové ohniště bude lepší nechat nějaký ten den "uležet", aby si zemina okolo cihel sedla a zpevnila se. 

Prostor mezi cihlami prosypeme zbytkem zeminy
Prostor mezi cihlami prosypeme zbytkem zeminy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud jsme pracovali dobře, můžeme pak při nejbližší příležitosti rozdělat oheň a vyzkoušet, zda jsme ještě nezapomněli opékat špekáčky.

Nebo můžete vyzkoušet tento tip na stavbu zahradního ohniště:

Publikováno: 28. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová