reklama

Nevyhovuje vám umístění vypínače či zásuvky? Posuňte je!

Možná se vám stalo, že v rámci rekonstrukce některé části vašeho interiéru vám překáží nevhodně umístěný vypínač nebo zásuvka. V případě zásuvky můžeme zapojit prodlužovačku, a následně samotnou zásuvku skrýt třeba za skříň. V případě vypínače to ale nepůjde. Budeme muset vypínače ve zdi posunout.

Posunutí vypínače musí mít svá přesná pravidla a odborný zásah
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posunutí vypínače musí mít svá přesná pravidla a odborný zásah (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posunutí vypínače

Vypínače bývají většinou instalovány tak, aby nepřekážely při zařizování místností nábytkem a doplňky. Ovšem někdy se i mistr tesař utne a potom nalezneme vypínač umně zašantročený ve futrech dveří, případně lišácky vyvedený přesně uprostřed zdi, kam díky tomu nemůžeme postavit ani květinovou stěnu. V takovém případě nám nezbývá, než abychom si vypínač posunuli tam, kde bude opravdu po ruce.

V první řadě je třeba zdůraznit, že vypínač spadá pod zařízení, která jsou pod elektrickým proudem. Pracovat proto s takovým zařízením smějí pouze ti, kdo k tomu mají odbornou dispozici. Zkráceně řečeno, pokud nemáte elektrikářskou zkoušky či certifikát pro vyhlášku č. 50, pozvěte si na takovou práci raději zkušeného elektrikáře. 

Jak vypadá takové posunutí vypínače v praxi?

Nejdůležitějším a zároveň prvním a nezbytným krokem je vypnutí přívodu elektřiny. Rozhodně se vyplatí, pokud víte, kde máte v bytě pojistkovou skříň. Vypneme tedy příslušný jistič. Tím máme zaručeno, že nás živá elektřina "nenakope".

Dalším krokem bude vyznačení místa, kam se bude vypínač přesouvat. Doporučená výška umístění vypínačů je v rozmezí 90 cm až 120 cm. Ideální je, pokud máme vypínač v bytě v úrovni ramen, protože takto je rozsvěcení či zhasínání komfortní. Doporučeno je umístit vypínače 105 cm nad úroveň podlahy, což je výška shodná s umístěním klik u dveří. U vypínačů je normou také dané umístění ve dveřní svislé instalační zóně, která je 10-30 cm od dveřního otvoru. Pokud jsou vypínače umístěny nad pracovní plochou, doporučuje se je osadit ve výšce 115 cm nad úrovní podlahy. Výška vypínačů nad podlahou je měřena vždy ke středu vypínače.

Pokud máme vyměřené místo, kam budeme vypínač přesouvat, přikročíme k vyvrtání otvoru pro umístění plastové krabičky. Zde mají velkou výhodu ti, kdo mají stěny z pórobetonu. Na vyvrtání otvoru jim bude stačit použít speciální vrtací korunku do pórobetonu. Průměr korunky je 100 mm, což z ní dělá výbornou pomůcku především pro vrtání krabic pro vypínače a zásuvky. Upíná se na vrtačku. Do cihlové zdi použijeme vrtací korunku z tvrdokovu, pokud je stěna z pevnějšího materiálu, použijeme korunku diamantovou. V případě, že nemáme vrtací korunku, musíme si vystačit s majzlíkem a kladivem.

Na vytvoření nového otvoru ve stěně použijeme vrtací korunku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na vytvoření nového otvoru ve stěně použijeme vrtací korunku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při vrtání otvoru korunkou doporučujeme jednak umístit na zem staré noviny nebo igelitovou plachtu, která zachytí všechny nečistoty a prach. Také si můžeme pomoci tak, že pod vrtaným místem nastavíme hubici zapnutého vysavače a prach vysajeme. 

Detail vrtací korunky do pórobetonu
Detail vrtací korunky do pórobetonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vrtací korunka do nejrůznějších materiálů
Vrtací korunka do nejrůznějších materiálů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po vyvrtání nového otvoru pro plastovou krabičku je potřeba dále vyvrtat otvor pro protažení kabelu. Použijeme vrtačku s příslušným vrtákem (v případě, že stěna je cihlová, použijeme vrtačku s příklepem) a snažíme se vytvořit prostup.

Mezi oběma otvory bude potřeba vyvrtat prostup pro kabel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi oběma otvory bude potřeba vyvrtat prostup pro kabel (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Otvorem potom protáhneme část kabelu, který nám nastaví stávající vodiče v původním vypínači. Pracovní jsou vždy fázové vodiče (L), které mají barvu černou, hnědou a šedou. Dříve pouze černou a hnědou. Pracovní vodič je dále střední vodič (N; tzv. nulák), který má barvu světle modrou. V síti TN-C (není zde samostatný střední vodič) je střední a ochranný vodič společný (PEN), má barvu zelenou a žlutou, na koncích by měl být označen modrým pruhem. Ochranný vodič (PE) má barvu zelenou a žlutou a nikdy se nesmí přeznačovat! 

Pro snadnější zapamatování:

  • černý nebo hnědý je vodič fázový
  • modrý je vodič nulový
  • žlutozelený je vodič ochranný zemnící

Abychom kabel do vypínače zapojili správně, zapamatujeme si, jak byly původní vodiče ve vypínači zapojeny. Ještě praktičtější bude si původní zapojení vodičů vyfotit. 

Dále bychom měli vědět, že přívodní fázový vodič se vždy zapojuje ve vypínači do místra s označením P jako přívod. 

Původní kabel odpojíme od vypínače. Nový kabel, který bude sloužit jako prodloužení, musíme připravit, tzn. na obou koncích vodičů odstranit (oholit) malou část plastového ochranného obalu, abychom je mohli následně spojit. Na spojení vodičů z důvodu bezpečnosti použijeme tzv. wago svorky. Při očištění vodičů od plastového krytí vždy dbáme na to, abychom neodkrývali více kabelu, než je nezbytně nutné. 

Elektrikářskými kleštěmi odhalíme část vodiče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektrikářskými kleštěmi odhalíme část vodiče (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poznámka: wago svorka je bezšroubový druh svorek, které se používají především v elektroinstalačních rozvodech. Wago svorky se vyrábí s různým počtem otvorů (2–8) pro různé typy vodičů - pevné, vícedrátové, jemně laněné a podobně v jedné či více řadách. Na rozdíl od tzv. "čokolády" jsou tedy wago svorky vhodné i pro spojení většího počtu vodičů než dvou. 

Děsí vás výměna zásuvky a potřebujete více informací? Přečtěte si ještě detailní návod, jak na to.

Wago svorka je bezšroubový druh svorek, které se používají především v elektroinstalačních rozvodech
Wago svorka je bezšroubový druh svorek, které se používají především v elektroinstalačních rozvodech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ukázka jiného typu wago svorek
Ukázka jiného typu wago svorek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po spojení vodičů wago svorkami schováme vytvořenou kabeláž do starého otvoru pro vypínač, ve kterém je vhodné zachovat původní krabičku, a otvor uzavřeme víčkem, které se pomocí středového trnu našroubuje do závitu v krabičce. 

Původní otvor pro vypínač zasádrujeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Původní otvor pro vypínač zasádrujeme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní budeme pokračovat se zapojováním kabelu do vypínače v novém otvoru. Sem prvořadě umístíme novou krabičku. Při podrobném prohlédnutí na ní na bocích nalezneme naznačené vstupy. Jeden z těchto vstupů uvolníme a tudy do krabičky protáhneme prodloužený kabel. Krabičku je lepší ve stěně zafixovat pomocí montážní pěny a tu nechat nejlépe do druhého dne vytvrdnout.

Krabičku zafixujeme montážní pěnou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Krabičku zafixujeme montážní pěnou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravíme si vypínač a podle uloženého schématu rozložení kabelu zapojíme vodiče do vypínače. V případě, že se jedná o klasický vypínač, usazujeme vypínač do krabičky tak, aby pohyb "kolíbky" vypínače směrem nahoru značil rozsvěcení a pohyb dolů zhasínání.

Potřebujete víc informací, jak na to? Podívejte se na video s minutovým manželem Pepou Libickým, kde vám ukáže a vysvětlí přesný postup.

Pokud zapojujeme vodiče do vypínače, je lepší na konci vodiče udělat očko, které usadíme pod šroubek a pevně utáhneme. Konec očka by měl být vždy veden na to stranu, na kterou šroubek utahujeme. V opačném případě by se pak očko povolovalo, čímž dojde ke znehodnocení konce vodiče a přeruší se tím tok elektrické energie.

Vodiče musíme zapojit ve správném schématu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodiče musíme zapojit ve správném schématu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vypínač nasadíme do krabičky a postranními šrouby upevníme v krabičce. Následně nasadíme plastovou krytku vypínače a na všech stranách zacvakneme do pouzdra. Nyní už můžeme zapnout i jistič a vyzkoušet, zda jsme pracovali správně.

Nasazení krytky vypínače je poslední krok při celé operaci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nasazení krytky vypínače je poslední krok při celé operaci (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podívejte se, jak vyměnit lustr:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Vyměňte své staré vypínače za nové podle nejnovějších trendů. Přečtěte si i náš další článek na toto téma

Publikováno: 23.9.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová