Stínění v interiéru je potřeba nejen v letních měsících, kdy nám slunce leze až do postele, ale i v zimě. Zastínit okna můžeme mnoha způsoby, nejčastěji v našich domácnostech objevíme asi plastové nastavitelné žaluzie. Výjimkou ale nejsou ani látkové svinovací rolety, lamely a plissé. Pokud vám tyto pojmy nic neříkají, uděláme vám v tom trochu jasno.
Stínění v interiéru
Okna v interiéru stíníme nejen záclonami a závěsy, ale také nejrůznějšími žaluziemi či jinými zástěnami. Děláme to zejména proto, aby pronikající sluneční paprsky zbytečně neohřívaly interiér bytu, protože zvlášť v letních měsících je následné ochlazování bytu náročné. Stínění má ale také smysl co do ochrany soukromí. Přes stažené žaluzie vaše zvědavá sousedka neuvidí, jestli jste si pozvala na návštěvu toho fešáka ze čtvrtého patra, nebo přijel strýček z Kanady. Nejsou to ale jen žaluzie, které vám pomáhají cítit se doma komfortně. Stejnou službu vám mohou udělat rolety, plissé a další výrobky, které vám nyní představíme.
Horizontální žaluzie
Horizontální žaluzie jsou určeny pro plastová okna, okna dřevěná s použitím speciálních šroubů do dřeva, a hliníková okna. Nejčastěji se s nimi setkáváme v plastové podobě v několika barevných odstínech, převážně ale používáme žaluzie bílé. Svým designem, provedením jednotlivých lamel a díky snadnému ovládání jednoduše a efektivně zastíní interiér i ochrání před nežádoucími pohledy zvenčí. Tento typ žaluzií se skvěle hodí do jakéhokoliv interiéru, ať už se jedná o panelový byt, rodinný dům, kancelář nebo školu. Mezi nesporné výhody patří i jejich přizpůsobivost. Snadno je přizpůsobíte designu interiéru. Jejich ovládání pomocí posuvného řetízku nebo boční ovládací tyče je jednoduché a zvládne ho i dítě. Žaluzie jsou naklápěcí a stavitelné.
Závěsy
Těžké látkové závěsy, které známe z dřívějších dob, už dnes nejsou příliš moderní, ačkoliv svůj účel nepřestaly splňovat. Vzhled domácností se ale přeci jen mění a s ním přichází důraz i na takové doplňky, jako jsou závěsy. Moderní doba přeje pevným a neprůhledným materiálům, které se budou coby závěsy instalovat např. do ložnic nebo pracoven a místností, kam bude celý den pronikat slunce. Naopak lehčí a poloprůsvitné materiály volíme např. do obývacích pokojů, kde vytvoří útulnou atmosféru, ale přitom nás zcela neodříznou od venkovního světa. Polopropustnost materiálů vám zaručí, že dovnitř místností pronikne světlo a vy uvidíte přes závěsy ven, ale již nebude možno vás zvenčí sledovat.
Rolety
Roleta je zcela odlišná od žaluzie, což si mnoho lidí plete. Pod pojmem roleta spatřujeme látkový stínící systém, který je navinutý na horizontální ose a spouští se otočným pohybem dolů. Rolety mohou mít širokou škálu designů i materiálů. Podle typu materiálu i umístění rozeznáváme venkovní rolety, rolety propouštějící denní světlo, zatemňovací rolety, rolety do střešních oken, mini rolety, rolety na klasická okna do interiéru, dvojité rolety, okenní rolety z různých materiálů a další.
Látkové rolety jsou velmi oblíbené nejen v rodinných domech a bytech, ale také v kancelářích, salonech a jiných prostorách. Každý si je totiž může barevně přizpůsobit vlastním představám. Vzorníky jsou opravdu obsáhlé a vy si tak můžete vybrat z různých vzorovaných i nevzorovaných látek a doplnit interiér. Do skupiny rolet můžeme zařadit i unikátní plissé, což je nejčastěji papírové nebo látkové stínění oken, speciálně vytvarované do skladů (připomíná svým tvarem měchy tahací harmoniky), avšak nemá onu naklápěcí možnost, jako je tomu u žaluzií.
Novinkou v síti rolet jsou tzv. rolety den a noc, někdy též označované jako zebra rolety. Je to roleta, tvořená dvěma odlišnými materiály, např. plastové horizontální pásy a propustná látka či síťovina, případně pevná nepropustná látka a opět zcela propustná a průhledná látka. Tyto pásy jsou skládány v pravidelné posloupnosti za sebou a tvoří skutečně jakousi zebru. Smyslem je dvojroleta, která posuvem řetízku vytvoří polozastínění či úplné zastínění. Proto označení den a noc. Pokud se rozhodujeme, zda si do bytu pořídit žaluzie nebo rolety, měli bychom vždy myslet na tyto zásady:
- design
- zastínění
- zatemnění
- barva
- materiál
- místo
Instalace
Přední výrobci interiérového stínění dbají především na jednoduchost montáže takového zařízení. Pokud si nekupujeme vysloveně složité stínící zařízení, měli bychom být schopni si doma tento výrobek nainstalovat sami. Vše spočívá pouze v rozmyšlení, kam budeme stínící zařízení usazovat, a dále pak již jen vyměřit potřebný prostor a celé zařízení uchytit do stropu nebo na stěnu. Veškerý kotvící materiál je přiložen k samotnému stínícímu systému, stejně tak jednoduchý plánek a návod k použití. Vše, co dále k instalaci stínění potřebujeme, je měřící zařízení, tužka, vrtačka s příklepem a s příslušným vrtákem (nejčastěji budeme potřebovat vrták do betonu) a ostatní komponenty nám již výrobce pečlivě zabalil a připravil.
Ošetření
Látkové závěsy pereme samozřejmě klasicky v pračce, nastavené na příslušný program. Rolety a žaluzie ale prát nelze. Jak je tedy čistit? Vysavačem a s nástavcem s jemným kartáčkem. Veškerý prach, který na žaluziích a roletách ulpí, vysavač bez obtíží odstraní. V případě plastových žaluzií pak můžeme celý tento stínící systém omývat měkkým hadříkem a teplou vodou se saponátem, na trhu jsou také k dostání speciální "prachovky" na žaluzie.
Publikováno: 22. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Labona s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová