reklama

Změnit dodavatele elektrické energie nemusí být problém

Téměř každý z nás se občas poohlíží po dostupných možnostech, jak ušetřit nějaké peníze za bydlení. Jednou z možností, která by vás nemusela napadnout, a zároveň by vám mohla pomoci měsíčně uspořit nějaké peníze navíc, je změna dodavatele elektrické energie.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Máte pocit, že doma platíte za energie zbytečně moc peněz? Pak je ten nejvyšší čas na změnu dodavatele (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tento článek byl zařazen do rubriky

Energetická poradna

V dnešní době je elektřina a plyn tématem číslo 1. Proto jsme se rozhodli vytvořit energetickou poradnu, kde najdete články ohledně energií v domácnostech a malých dílnách. Více o poradně

Taková změna se sice může na první pohled jevit jako nákladná a náročná, s trochou důslednosti tomu ale tak vůbec není. A odměnou vám může být jistota v podobě nového, spolehlivého dodavatele, stejně jako nižší cena za elektřinu.

Pozor na podvodníky

Je dobré si uvědomit, že dodavatelé energií svádějí o nové zájemce a zákazníky usilující a neustálý boj. To vám dává nejrůznější výhody, ale i několik nevýhod. Tou hlavní je nebezpečí pádu do spáru podvodníků, kteří se mezi distributory objevují. Naštěstí ale není těžké se tomuto nebezpečí vyvarovat. Reklamní sdělení, která znějí až příliš lákavě, raději dvakrát ověřujte. Ptejte se svých známých na jejich zkušenosti s nejrůznějšími dodavateli a nikdy nepodepisujte nic, co si důkladně nepřečtete. S trochou opatrnosti si tak můžete ušetřit nezměrně větší porci nervů a zbytečně vyhozených peněz.

Zkontrolujte vlastní smlouvu

Ještě než začnete jednat s potenciálními novými dodavateli elektrické energie pro vaše bydlení, pečlivě si prostudujte smlouvu s tím stávajícím. Dozvíte se v ní například, jak dlouho vaše smlouva platí, co musíte udělat pro její zrušení a kolik peněz vás to bude stát. Pokud ve smlouvě nemáte konečné datum platnosti, a máte tedy dodavatele smluveného na dobu neurčitou, je to pro vás výhoda. V případě vypovězení smlouvy budete pravděpodobně muset pouze dodržet několikaměsíční výpovědní lhůtu. V případě, že je vaše smlouva na dobu určitou, připravte se na to, že vás při změně bude čekat nějaký ten poplatek.

Vždy si pečlivě prostudujte smlouvu s dodavatelem. Vaši současnou i případnou novou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vždy si pečlivě prostudujte smlouvu s dodavatelem. Vaši současnou i případnou novou

Počkejte na správnou chvíli

Kdy je tedy vlastně ten správný čas na změnu dodavatele elektrické energie? V případě smlouvy na dobu neurčitou v podstatě kdykoliv, kdy se objeví nějaká výhodná nabídka. A v případě opačném zejména ve dvou momentech. Ten první přichází samozřejmě ve chvíli, kdy vám stávající smlouva končí. Ten druhý pak v momentu, kdy sám dodavatel změní podmínky vaší smlouvy. Takové kroky se ději běžně a společnosti na ně většinou upozorňují pomocí SMS nebo mailů. Bez ohledu na to, jaké povahy taková změna ve smlouvě je, vy máte právo do 10 dnů před začátkem její platnosti od smlouvy bez sankcí odstoupit. A pokud vás distributor na změnu včas předem neupozornil, platí toto právo ještě 3 měsíce po samotném zavedení změny do smlouvy.

Rozhodujte s rozvahou

Ve chvíli, kdy máte jasno, že chcete svého dodavatele energie změnit, je na čase rozhlédnout se po nových možnostech. Společností, které mohou distribuci elektřiny do vašeho domu zprostředkovat, je na osm desítek. Liší se ve smluvních podmínkách, zákaznickém servisu a samozřejmě také v ceně za elektřinu. Ta by ale nikdy neměla být jediným faktorem, podle kterého se pro tu kterou společnost rozhodnete. Vždy myslete také na předchozí body. A určitě se nestyďte zažádat o radu. Ať už na internetu nebo u zkušenějšího člena rodiny.

Nechte si pomoci

Prostudovali jste reference a hodnocení, přečetli ceník a obchodní podmínky a máte svého favorita? Pak se zdá, že je vyhráno. Přichází čas samotné změny distributora, tedy takzvaný proces přechodu. To sice zní velmi administrativně a složitě, ale není to zas taková věda. Zejména proto, že dnes už každý kvalitní distributor nabízí, že celý proces přechodu vyřídí za vás. Vy se tak namísto prostředníka mezi dvěma společnostmi stáváte divákem, kterému stačí k levnější elektrické energii vyplnit několik dokumentů. Mezi nimi bude zejména plná moc k přepisu energie pro nového dodavatele.

U vás doma změnu dodavatele elektrické energie ani nezaregistrujete. Vaše peněženka ale rozdíl pozná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U vás doma změnu dodavatele elektrické energie ani nezaregistrujete. Vaše peněženka ale rozdíl pozná

A je vyřízeno

Po vyřízení všech potřebných dokumentů vám stačí počkat, než stávající a nový distributor vyřeší vše potřebné mezi sebou. Pokud máte ve smlouvě výpovědní lhůtu, budete podle její délky ještě několik měsíců odebírat elektřinu od původní společnosti, až poté dojde ke změně distributora. Pokud výpovědní lhůtu přímo stanovenou nemáte, dočkáte se energie od nového distributora asi za měsíc, až se vybaví potřebná administrace. Nezbytnými kroky k dokončení změny je pak už jen zaplacení poslední faktury starému dodavateli a nastavení podmínek pro platbu tomu novému. Pokud například platíte za energie trvalým příkazem, nezapomeňte v něm změnit veškeré potřebné údaje.

Několik tipů na závěr

  • Nikdy se nenechte zlákat lákavými řečmi podomních prodejců energie. Drtivá většina z nich nabízí smlouvy, které jsou nepřehledné a nevýhodné.
  • Změna dodavatele energie je ze zákona bezplatná, někteří distributoři ale požadují jednorázový aktivační poplatek. Ten by vás měl upozornit, že něco není úplně v pořádku.
  • Pokud se vám časově překrývají finální vyúčtování od starého a první faktura od nového dodavatele, jedná se o chybu, kterou můžete reklamovat. Vyhnete se tak tomu, že za jedno období zaplatíte dvakrát.
  • Nemůžete se při výběru nového dodavatele rozhodnout? Dívejte se na maličkosti, které pro vás mají význam. Například sledujte, do jaké míry pochází energie od distributora z obnovitelných zdrojů.

Vybírejte si dodavatele energií pečlivě

Nehledejte dodavatele jen podle ceny elektřiny, důležitá je i doba trvání smlouvy, výše smluvních pokut, fixní poplatky nezávislé na odběru elektřiny nebo kvalita a rychlost zákaznické péče. Předem si také prostudujte aktuální ceník a obchodní podmínky společnosti. Jakmile máte všechny potřebné informace o odchodu od stávajícího dodavatele a našli jste si nového, můžete zahájit proces přechodu. Samozřejmě vás čeká nějaká administrativa, celý průběh si však můžete značně ulehčit.

Vypovězení stávající smlouvy a následné uzavření nové s vybraným dodavatelem můžete provést sami. Jednodušší cestou ale je udělit novému dodavateli plnou moc k přepisu – administrativu spojenou s přechodem pak společnost vyřídí za vás. To, kdy začnete odebírat elektřinu od nového dodavatele, záleží na vaší stávající smlouvě a výpovědní době. Může jít o jeden i několik měsíců.

Nový dodavatel vás bude následně informovat o datu zahájení dodávky elektřiny. Předchozí dodavatel vám zašle finální vyúčtování – pečlivě zkontrolujte, zda vše sedí, a poté uhraďte případný nedoplatek. Stejně tak detailně prostudujte první fakturu od nového dodavatele, hlavně domluvenou cenu a podmínky. Jestliže platíte zálohy trvalým příkazem, nezapomeňte změnit svůj bankovní příkaz. Prostudujte obchodní podmínky, vyhledejte si reference, a pokud něčemu nerozumíte, klidně se doptejte. Otestujete tak přístup k zákazníkovi a rychlost zákaznického servisu. Nedejte se napálit podomními obchodními prodejci, kteří mohou zazvonit u vašich dveří.

Posviťte si na podvodné reklamy dodavatelů energií i podomní prodejce. Nenechte se zlákat podezřele výhodnými nabídkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posviťte si na podvodné reklamy dodavatelů energií i podomní prodejce. Nenechte se zlákat podezřele výhodnými nabídkami

U smluv na dobu určitou je nutné je ve správný čas písemně vypovědět. Datum pro vypovězení najdete ve smlouvě nebo na prvním vyúčtování (zahájení dodávky). Můžete se o něm také informovat u stávajícího dodavatele. Smlouvy na dobu neurčitou pak mívají různě dlouhou výpovědní lhůtu. Po písemném vypovězení stávající smlouvy a podpisu té s novým dodavatelem probíhá administrativní změna na základě plné moci, případně budete muset navštívit informační centra obou dodavatelů a vyplnit několik formulářů.

Po realizaci přepisu vám začne energii dodávat nová společnost. Do 5 dní od zahájení dodávek byste měli distributorovi odeslat samoodečet. Následně obdržíte vyúčtování od starého dodavatele. Pokud platíte zálohy prostřednictvím trvalého příkazu, nezapomeňte včas aktualizovat příslušné údaje. Problémy nebo neochotu ze strany dodavatele pomáhá řešit Energetický regulační úřad (ERÚ) nebo Česká obchodní inspekce (ČOI). V případě dohadů se na ně obraťte.

Tipy nakonec:

  • Právě při zavádění změn můžete od současného dodavatele odejít bez pokut, které byste jinak dle smlouvy platit museli.
  • Nenechte se zlákat podomními prodejci energie, drtivá většina z nich má pro vás jen velmi nevýhodnou smlouvu.
  • Pokud se finální vyúčtování od původního dodavatele a první faktura od nové společnosti ve vyúčtovacím období časově překrývají, jedná se o chybu, kterou byste měli reklamovat. Jinak budete platit za dodávku energie v daném období dvakrát.
  • Ze zákona je změna dodavatele bezplatná, někteří prodejci však využívají jednorázový „aktivační“ poplatek, ten by vás měl upozornit na to, že něco není v pořádku.
  • Někdy rozhodují „velké maličkosti“. Pro některé zákazníky může být rozhodující, zda energie pochází z obnovitelného zdroje.

Zdroj informací: ČEZ

Podívejte se, jak ušetřit za energie:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec