reklama

Není nic horšího než teplé pivo. Tenhle nápad z vás udělá frajera  

Teplé pivo je horší než… Je spousta příměrů, které tohle pořekadlo zakončují. Aby mělo vaše pivo, víno nebo nealko vždycky ideální teplotu, a to třeba i za parného léta, můžete ho uložit do termoboxu. Výroba termoboxu z překližky a polystyrenu není složitá, a pokud ji zvládnete, ocení vás manželka a třeba i kamarádi na rybách. Z nářadí budete potřebovat pilu, brusku a akuvrtačku.

Výroba termoboxu na pití vás nebude stát moc času ani peněz a výsledek jistě předčí vaše očekávání (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hlavním konstrukčním materiálem pro výrobu termoboxu na pivo bude překližka tloušťky 12 mm. Z překližky si nařežte díly termoboxu o rozměrech, které jste si zvolili. Někomu bude stačit úložný prostor pro tři plechovková piva, jiný potřebuje chladit celou „basu“.

Překližku nařežete kotoučovou pilou, slepte lepidlem a spoje zajistěte sponkovací pistolí nebo hřebíčky. To má výhodu, že se obejdete bez drahých truhlářských svěrek. Přebytečné lepidlo ihned setřete. Podle výsledného rozměru si připravte také víko. Nezapomeňte, že dovnitř přijde vložit polystyren, čemuž musíte rozměry konstrukce přizpůsobit.

Přesné řezání okružní pilou vám usnadní podélné pravítko. Výroba termoboxu na pivo vyžaduje preciznost
Přesné řezání okružní pilou vám usnadní podélné pravítko. Výroba termoboxu na pivo vyžaduje preciznost (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Termobox namořte zvolenou barvou
Termobox namořte zvolenou barvou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Překližkovou bednu i víko přebruste brusným papírem a natřete lazurou nebo mořidlem. Teď musíte připevnit panty víka a madla termoboxu – později by to už nešlo. Použijte ozdobné kování. Protože je překližka tenká, obyčejné vruty by v pantech ani na madlech nedržely. Proto k jejich přišroubování použijte metrické šrouby o průměru 6 mm, které z vnitřní strany termoboxu přichytíte matkami a podložkami.

Panty musíte přidělat už na začátku, později byste se k maticím kvůli vložené tepelné izolaci nedostali
Panty musíte přidělat už na začátku, později byste se k maticím kvůli vložené tepelné izolaci nedostali (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ke stěnám z překližky teď přijde přilepit vlastní izolace. Ta může být z obyčejného nebo tvrzeného polystyrenu. K jeho připevnění použijte montážní pěnu. Zateplena musí být nejen samotná bedna termoboxu, ale i její víko. Lepidlo s polystyrenem nechte řádně vytvrdnout.

Čím silnější polystyren při výrobě termoboxu použijete, tím lepší izolační vlastnosti bude mít. Zároveň ale narostou rozměry. Ideální tloušťka polystyrenu jsou zhruba 4 cm
Čím silnější polystyren při výrobě termoboxu použijete, tím lepší izolační vlastnosti bude mít. Zároveň ale narostou rozměry. Ideální tloušťka polystyrenu jsou zhruba 4 cm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vnitřek termoboxu je vhodné vyplnit PVC deskami, a to obzvláště v případě, že jste pro izolaci použili obyčejný polystyren. PVC desky zaručí snadnou omyvatelnost vnitřku termoboxu a zvýší odolnost polystyrenové izolace. Desky zapřete kousky latí, než lepidlo dokonale vytvrdne. Poslední operací je montáž ozdobného kování, jako jsou zakončení rohů a lemování hran. To už můžete provést obyčejnými vruty. Teď můžete s termoboxem klidně vyrazit na ryby nebo na rodinný piknik.

Ozdobné kování je pomyslnou třešničkou na dortu
Ozdobné kování je pomyslnou třešničkou na dortu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tipy a triky:

  • Pro připevnění pantů můžete použít matky s nylonovou výplní, které mají samojistící účinek a nepovolí se.
  • Pokud chcete používat termobox hlavně v létě, opatřete jej bílou barvou. Tmavý povrch se více zahřívá.
  • Na konstrukci použijte truhlářskou překližku. Obalová je sice levnější, ale rozhodně ne tak kvalitní.

Dětem vyrobte jejich vlastní pípu:

Publikováno: 21. 9. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč